MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanin Michał Sołowow wśród pięciu ludzi - gigantów, którzy zmienili polską gospodarkę!

Marzena SMORĘDA
Michał Sołowow. Urodził się 11 lipca 1962 roku. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące imienia Hanki Sawickiej w Kielcach, a następnie studia na Politechnice Świętokrzyskiej. Jego majątek szacowany jest na ponad 2 miliardy dolarów. Jest znaczącym akcjonariuszem firm giełdowych: Synthos (branża chemiczna), Rovese dawny Cersanit (ceramika sanitarna i płytki ceramiczne), Echo Investment (działalność developerska), oraz znajdującej się obecnie poza giełdą firmy Barlinek (producenta deski podłogowej).  W maju 2008 roku  Cersanit przejął  innego producenta płytek ceramicznych – firmę Opoczno. Michał Sołowow to także znany kierowca rajdowy. Trzykrotny wicemistrz Europy (2008, 2009 i 2013), dwukrotny wicemistrz Polski (2006 i 2010), dwukrotny II wicemistrz Europy (2006 i 2010), dwukrotny II wicemistrz Polski (2004 i 2005).
Michał Sołowow. Urodził się 11 lipca 1962 roku. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące imienia Hanki Sawickiej w Kielcach, a następnie studia na Politechnice Świętokrzyskiej. Jego majątek szacowany jest na ponad 2 miliardy dolarów. Jest znaczącym akcjonariuszem firm giełdowych: Synthos (branża chemiczna), Rovese dawny Cersanit (ceramika sanitarna i płytki ceramiczne), Echo Investment (działalność developerska), oraz znajdującej się obecnie poza giełdą firmy Barlinek (producenta deski podłogowej). W maju 2008 roku Cersanit przejął innego producenta płytek ceramicznych – firmę Opoczno. Michał Sołowow to także znany kierowca rajdowy. Trzykrotny wicemistrz Europy (2008, 2009 i 2013), dwukrotny wicemistrz Polski (2006 i 2010), dwukrotny II wicemistrz Europy (2006 i 2010), dwukrotny II wicemistrz Polski (2004 i 2005).
Trwa ogólnopolski plebiscyt na Przedsiębiorcę 25-lecia. Wśród pięciu gigantów nominowanych do prestiżowej nagrody jest przedstawiciel regionu świętokrzyskiego. Michał Sołowow, największy świętokrzyski przedsiębiorca, miliarder i twórca firm-gigantów, który kreuje wizerunek naszego regionu w kraju i na świecie w gronie wybitnych biznesmenów walczy o tytuł Przedsiębiorcy 25-lecia. Czytelnicy „Echa Dnia” mogą także mieć udział w jego sukcesie.

ZAGŁOSUJ na MIchała Sołowowa w plebiscycie na Przedsiębiorcę 25-lecia

Mija 25 lat od zmiany ustrojowej, jaka dokonała się w Polsce w 1989 roku. Przez ten czas na krajowej arenie pojawili się ludzie, którzy zmienili rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Wśród nich są wybitni przedsiębiorcy, politycy, reformatorzy, inwestorzy czy ludzie kultury. Region świętokrzyski ma wśród nich tuza biznesu. Człowieka, który zaledwie w ciągu ćwierćwiecza zbudował finansową potęgę i znacznie zmienił oblicze Kielc i regionu. Kielczanin Michał Sołowow, świętokrzyski miliarder za podbój krajowego i zagranicznych rynków gospodarczych nominowany został do prestiżowego tytułu „Przedsiębiorcy 25-lecia” na liście Pulsu Biznesu, obok czterech największych osobowości polskiej gospodarki.

 

25 LAT W BIZNESIE

 

Kariera biznesowa Michała Sołowowa odzwierciedla naszą transformację ustrojową. Działalność biznesową zaczął tuż przed przełomem gospodarczym, w listopadzie 1988 roku. Rozpoczynał z kapitałem 10 tysięcy dolarów zgromadzonym podczas studiów, głównie z pracy w niemieckich warsztatach samochodowych. Najpierw założył budowlany Mitex. Po kilku latach była to trzecia największa firma w Polsce, tuż przed kryzysem w budowlance sprzedał ją Francuzom. To, że ma wyczucie, udowodnił wiele razy – w 1992 roku stworzył sieć marketów budowlanych Nomi, którą z wielokrotnym przebiciem sprzedał Kingfisherowi. Pod koniec lat 90. przejął bankrutujący Barlinek i w kilka lat uczynił z niego potężnego producenta, który jest światowym liderem w produkcji desek podłogowych. Zainwestował także w Cersanit, producenta ceramiki, który przejął potem słynne Opoczno. Dzięki temu stał się wiceliderem w Europie w produkcji płytek. Spektakularnymi przedsięwzięciami miliardera są chemiczny Synthos i deweloperskie Echo Investment. Jego firmy mają sześć fabryk w Polsce i jedenaście za granicą. Łącznie na rozwój i przejęcia wydały 12,4 miliarda złotych.

 

Mieszkańcom naszego regionu kojarzy się też z największym w Świętokrzyskiem i jednym z największych w Polsce centrów handlowo-rozrywkowych, jakim jest Galeria Echo w Kielcach, która w 2013 roku została uznana za najlepsze centrum handlowe w Polsce, a jej dyrektor Grzegorz Czekaj został okrzyknięty najlepszym menedżerem centrum handlowego w Polsce.

 

Na przestrzeni 25 lat wiele firm zbudował całkowicie od podstaw. Kilka zrealizowanych w tym okresie przejęć dotyczyło przedsiębiorstw słabych, przeważnie na progu upadłości, na bazie których rozwijany był biznes o zupełnie nowej jakości. Spektakularnym przykładem takiej kreacji jest inwestycja w „Echo Dnia”, dziennik regionalny, który na początku lat 90. ubiegłego stulecia stał na skraju bankructwa. Michał Sołowow kupił gazetę, która pod jego zarządem wyrosła na najlepszą gazetę w regionie świętokrzyskim. – Michał Sołowow wykazał się niebywałą intuicją. Odważne decyzje pozwoliły gazecie szybko zdominować rynek medialny w województwie. Bardzo szybko udało się  stworzyć jeden z najsilniejszych tytułów w Polsce – mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”. – Kiedy w 2005 Sołowow sprzedał „Echo Dnia” inwestorowi z Norwegii, w nowej grupie gazeta należała do najnowocześniej zorganizowanych – dodaje Wróbel.  

 

INDYWIDUALISTA I PIONIER

 

Do obecnej pozycji kapitałowej Michał Sołowow doszedł sam, konsekwentnie budując wartość swoich firm, bez wsparcia ze strony jakiegokolwiek zasobnego inwestora. Na koncie ma wiele spektakularnych przedsięwzięć biznesowych. Wśród nich zbudowane od podstaw.

Mitex – pierwsza firma powołana w roku 1988, w którą zainwestował pieniądze zgromadzone w okresie studiów podczas prac zarobkowych w Niemczech; w roku 2002 Mitex, będący jedną czołowych polskich firm budowlanych, został sprzedany francuskiemu koncernowi Eiffage;

NOMI – pierwsza w Polsce zbudowana od podstaw sieć supermarketów DIY (do-it-yourself), sprzedana w roku 1999 brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.

Mitex Trade ze sklepami MAX – pierwsza w Polsce sieć supermarketów spożywczych, przyjęta przez niemiecki koncern Ahold;

Echo Investment – pierwszy w Polsce deweloper, a obecnie jedna z czołowych firm deweloperskich, do dziś kontrolowana przez założyciela;

UltraPack – uruchomiona od podstaw fabryka tektury po zakupie od syndyka upadłej, nieprodukcyjnej firmy;

NorthFood – sieć 35 restauracji z markami North Fish i Yummie;

Nexterio/Megastore – internetowy sklep z materiałami budowlanymi, narzędziami i wyposażeniem wnętrz;

GetCar – spółka zajmująca się obsługą flot samochodowych, z wielomarkowym autoserwisem, także dla samochodów rajdowych, oraz świadcząca kompleksowe usługi ubezpieczeniowe.

 

Wiele przedsięwzięć Michał Sołowow podejmował w Polsce jako pierwszy. Warto tu wspomnieć o pierwszej prywatnej spółce aplikującej do obrotu publicznego i giełdowego - PLI, późniejsza nazwa NOMI. Ta inicjatywa była na tyle pionierska, że na kanwie tej sprawy doszło do dwukrotnej nowelizacji ustawy regulującej zasady wprowadzania spółek na Giełdę Papierów Wartościowych. Otworzył pierwszy w kraju supermarket spożywczo-przemysłowym o powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych o nazwie MAX. Stworzył pierwszy w Polsce supermarkecie gospodarczy - NOMI.

 

GIEŁDOWY LIDER I STRATEG

 

Michał Sołowow wprowadził do obrotu publicznego i giełdowego pięć spółek: PLI/NOMI, Echo Investment, Mitex, Cersanit i Barlinek. Jest liderem pod względem liczby i jakości wprowadzonych na giełdę podmiotów. W 2013 roku zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Michał Sołowow nie traktuje przejęć jako operacji czysto kapitałowych, zawsze są one zalążkiem dużego projektu rozwojowego, w który angażuje się osobiście. Do najciekawszych dokonań w zakresie przejęć strategicznych należą: Cersanit (obecnie Rovese) - w momencie nabycia lokalny producent średniej jakości ceramiki sanitarnej z Krasnegostawu, obecnie po wprowadzeniu najnowszych na świecie linii produkcyjnych jeden z europejskich liderów na rynku wyposażenia łazienek. Dziś jest to firma międzynarodowa posiadająca zakłady w wielu krajach. Kluczowa dla strategii była duża aktywność w kraju i za granicą, w szczególności przejęcie i fuzja z Opocznem, które wcześniej było największym konkurentem, oraz zakupy firm w Rosji i Rumunii;

 

Innym ważnym przejęciem jest Barlinek – w roku 1999 upadające przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego; obecnie światowy lider na rynku podłóg drewnianych, firma sprzedająca na wielu kontynentach, z zakładami produkcyjnymi w trzech krajach;

Kolejna ważne firma to Dwory – po przejęciu kontroli przez Michała Sołowowa przeprowadzono zakup dużej czeskiej spółki Kaucuk Kralupy. Dziś  koncern chemiczny funkcjonujący pod nazwą Synthos jest największym w Europie producentem kauczuków i trzecim wytwórcą polistyrenu;

Ważnym wydarzeniem był zakup gazety „Echo Dnia, która po restrukturyzacji stała się najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem medialnym w regionie. W roku 2005 wraz ze Słowem Ludu sprzedana została norweskiemu koncernowi Orkla;

UltraPack – na bazie majątku upadłej spółki Big Carton zbudowane zostało przedsiębiorstwo skutecznie konkurujące na trudnym rynku tektury opakowań; w roku 2007 sprzedane światowemu potentatowi branżowemu, firmie Mondi;

 

INWESTOR ZAGRANICZNY

W ostatnich latach dominującą część inwestycji Michała Sołowowa i przedsiębiorstw przez niego kontrolowanych stanowią projekty transgraniczne. Należą do nich w szczególności zakupy czeskiej firmy chemicznej Kaucuk Kralupy; rosyjskich spółek Syzrańska Keramika i Kuczinskij Keramiczeskij Zavod; RomanCeram fabryki ceramiki sanitarnej w Rumunii; spółki DianaForest funkcjonującej w branży drzewnej także w Rumunii; Meissen Keramik Vetriebs, niemieckiego producenta i dystrybutora płytek ceramicznych.

 

Głosujmy na Michała Sołowowa, jedynego reprezentanta regionu świętokrzyskiego
Nagrody 25-lecia są przyznawane przez gazetę Puls Biznesu w pięciu kategoriach: przedsiębiorca, polityk reformator, zagraniczny inwestor, polska marka na świecie i metamorfoza molocha.  Michał Sołowow jest jednym z 5 Polaków nominowanych do nagrody kategorii - przedsiębiorca. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej Pulsu Biznesu: 25lat.pb.pl i kończy się w niedzielę, 27 kwietnia, o godzinie 24. Zwycięzców poznamy 20 maja podczas gali na Stadionie Narodowym w Warszawie. Aby zagłosować na jedynego przedstawiciela regionu świętokrzyskiego - Michała Sołowowa, należy wejść na 25lat.pb.pl i kliknąć na nazwisko i zdjęcie naszego przedsiębiorcy a następnie zagłosować.

 

Firmy Michała Sołowowa dla Świętokrzyskiego
Mitex:
Otwarcie Supermarketu Szalony Max, Nomi w Kielcach; kompleks mieszkaniowo-usługowy w Końskich, który prawdopodobnie jest pierwszym projektem deweloperskim w Polsce; budowa osiedla mieszkaniowego w Suchedniowie; jednym z pierwszych zadań była budowa zaplecza administracyjno-mieszkaniowego przy budowie zbiornika Wióry koło Ostrowca, na rzece Świślinie; remont banku BGŻ w Kielcach; budowa pawilonów handlowych na Barwinku w Kielcach; remonty i mieszkania pracowników dla Cementowni Małogoszcz, Nowiny i Doliny Nidy w Gackach; prace przy budowie Elektrociepłowni w Kielcach; baseny w Skarżysku i Końskich.
Rovese: Fabryka Rovese w Starachowicach.
Echo Investment: Hotel Qubus w Kielcach, apartamentowce przy alei Manifestu Lipcowego i ulicy Klonowej w Kielcach, osiedla mieszkaniowe w Bilczy, budowa Galerii Echo i Pasażu Świętokrzyskiego.

 

Michał Sołowow prywatnie
Michał Sołowow, jak na miliardera, wiedzie bardzo aktywne i skromne życie. Słynie z ogromnej pracowitości, która przyniosła mu fortunę. Pierwszy pojawia się w pracy i ostatni z niej wychodzi. Na pracowitości i konsekwencji w działaniu buduje imperium, które już zawiodło go na szczyty bogactwa w Polsce i na świecie. Na ostatniej światowej liście Forbesa sklasyfikowany został na 764 miejscu, z majątkiem oszacowanym na 2,3 miliardy dolarów. Chociaż wolnego czasu ma niewiele, wykorzystuje go maksymalnie, realizując swoje pasje. Kocha rajdy samochodowe i tej dyscyplinie jest wierny od wielu lat, odnosi w niej spektakularne sukcesy. Jako sportowiec stale dba o kondycję fizyczną i zdrowie. Stąd bierze się jego zamiłowanie do zdrowego stylu życia, w którym jest miejsce na narty, tenis, pływanie czy piłkę nożną. Sportowej dyscyplinie podporządkowana jest też kuchnia Michała Sołowowa, w której królują zdrowe potrawy z różnych stron świata. Ceni ryby, owoce morza, kuchnie japońską i chińską, ale od czasu do czasu z sentymentem sięga także na przykład po... pierogi. Lubi czerwone wina do posiłków. W wolnym czasie nie stroni też od kina czy lektury książek, szczególnie tych o biznesie. Jeździ drogimi autami, posiada też odrzutowiec i śmigłowiec, ale dla biznesmena takiego formatu jest to po prostu konieczność. Niezawodność maszyn i szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce decydują przecież niejednokrotnie o powodzeniu w interesach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia