Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych mogą trafić na giełdę

Robert FELCZAK
Prezes firmy Ryszard Gondek może się pochwalić znakomitymi wynikami finansowymi
Prezes firmy Ryszard Gondek może się pochwalić znakomitymi wynikami finansowymi
Udostępnij:
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki finansowe. Należąca do Skarbu Państwa spółka ma zostać wkrótce sprywatyzowana.

Kilkanaście milionów zysku, wielomilionowe inwestycje, podwyżki dla pracowników i wzrost zatrudnienia. Mimo zastoju w branży wyniki ekonomiczne Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych są znacznie lepsze niż w ubiegłym roku.

- W porównaniu do 2007 roku można mówić o pewnym zastoju w branży, ale mimo to osiągamy w tym roku wyniki lepsze niż zakładaliśmy - mówi Ryszard Gądek, prezes zarządu Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.

Dobra sytuacja ekonomiczna pozwoliła zarządowi spółki, należącej do Skarbu Państwa na podniesienie płac. Po pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku średnie wynagrodzenie w spółce wyniosło prawie 3,2 tysiąca złotych brutto. A we wrześniu, po kolejnej regulacji płac, średnia pensja wzrosła do ponad 3,4 tysiąca złotych brutto.

- Poza tym w ostatnich dwóch latach o kilkanaście procent wzrosło zatrudnienie. Obecnie w spółce pracuje prawie 400 osób. Wielu nowych pracowników przyszło do nas z prywatnych firm - dodaje Ryszard Gądek.

Poprawie uległy również warunki pracy, ponieważ KKSM już drugi rok z rzędu wydają na inwestycje około 20 milionów złotych rocznie. Spółka zakupiła niedawno najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest dostępny na rynku. Inwestuje także w monitoring przemysłowy i rozwiązania informatyczne.

Nic więc dziwnego, że KKSM starają się o giełdowy debiut. Znajdująca się na liście firm przewidzianych do prywatyzacji spółka czeka obecnie na wybór doradcy prywatyzacyjnego.

- W grudniu ubiegłego roku złożyliśmy wniosek o przyspieszenie procesu prywatyzacji, o skierowanie spółki na giełdę. Jak dotąd ministerstwo nie wyraziło jednak na to zgody. Rozważana jest bowiem również sprzedaż spółki inwestorowi strategicznemu. W tej sprawie wpłynęło już kilkanaście listów intencyjnych. Sądzę, że ta kwestia prywatyzacji może potrwać jeszcze około roku - informuje Ryszard Gądek.

Prywatyzacja KKSM - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy firmą są zainteresowane między innymi takie koncerny jak Lafarge, Nordkalk i Strabag - ogranicza w pewnym stopniu działalność spółki. Chodzi między innymi o pozyskanie nowych złóż czy też realizację inwestycji. Na przykład sprzedaży, dzierżawy lub zagospodarowania terenu przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.

- Kontynuujemy działania porządkujące teren. Z budynków przy ulicy Ściegiennego wyprowadziliśmy na Białogon zakład marmurów. Kolejnym etapem będzie zapewne wyburzenie starych hal produkcyjnych. Zdecydowaliśmy się natomiast na modernizację budynku, który będzie salonem sprzedaży. Obłożyliśmy go marmurem z naszej kopalni w Jaźwicy - dodaje Ryszard Gądek.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie