Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Browaru Kielce

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Tylko do połowy października Browar Kielce będzie rozlewać piwo. Później produkcja ma być wstrzymana. Fot.D. Łukasik
Tylko do połowy października Browar Kielce będzie rozlewać piwo. Później produkcja ma być wstrzymana. Fot.D. Łukasik
Warzelnia kończy pracę w przyszłym tygodniu, a rozlewnia w połowie października. Straci pracę około 100 osób. Zarząd Kompanii Piwowarskiej oficjalnie poinformował wczoraj pracowników Browaru Kielce o zaprzestaniu produkcji w zakładzie.

Pracownicy twierdzą, że likwidacja firmy była planowana już gdy piwny potentat przejmował kielecką spółkę.

- Obiecywano nam inwestycje i rozwój firmy, ale nic nie robiono. W lutym dwie świeżo zmodernizowane linie produkcyjne zostały zamknięte, a rozlewanie naszych piw przeniesiono do Poznania i Tych. W tym samym czasie, około roku po kupieniu nas przez Kompanię Piwowarską, zwolniono ponad 50 osób. Od tego czasu spodziewaliśmy się informacji o likwidacji naszego zakładu – mówi Grzegorz Agatowski, przewodniczący Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Solidarność w Browarze Kielce. - Pracę już straciło ponad 50 osób, teraz kolejne 100.

Spokój pracowników

Wczoraj po spotkaniu z zarządem Kompanii Piwowarskiej pracownicy Browaru Kielce spokojnie wychodzili z zakładu.

- My od dłuższego czasu siedzieliśmy na bombie. Teraz wiemy już, że nasze losy są przesądzone i za wiele do powiedzenia w tej sprawie nie mamy. Tyle, że większość z nas jest w wieku i ma wykształcenie, z którymi w Kielcach o znalezieniu jakiegokolwiek zatrudnienia nie ma co marzyć – mówi Mirosław Błaszczyk z rozlewni.

Józef Szewczyk, który pracuje w dystrybucji i ma jeszcze szansę na zachowanie pracy, kwituje że szkoda firmy, która kilka lat temu dawała utrzymanie prawie 400 rodzinom.

Brutalna ekonomia

Decyzją o likwidacji Browaru Kielce są zaskoczone władze regionu. Zarówno marszałek województwa Adam Jarubas jak i wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba mówią krótko: - Szkoda ludzi, o ile podległe nam urzędy będą w stanie pomóc, pomożemy. Ostrzej ocenia sytuację prezydent Kielc, Wojciech Lubawski: - Dla mnie decyzja o zamknięciu Browaru Kielce jest niezrozumiała. Przecież Kompania Piwowarska miała rozwijać firmę, przynajmniej tak zapewniała, jak ją kupowała niecałe dwa lata temu. Zastanawiam się czy obecne działania są zgodne z prawem.

W marcu, kiedy pisaliśmy o zwolnieniach grupowych i obawie pracowników o likwidację browaru, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej SA. kategorycznie zaprzeczył jakoby koncern miał takie plany. Wczoraj tłumaczył decyzję tegorocznymi wynikami ekonomicznymi w branży.

- Na początku roku po podwyżce akcyzy, a przez to cen piwa przewidywaliśmy, że spadek sprzedaży osiągnie maksymalnie 5 procent. Teraz, po wakacyjnym szczycie sezonu, spadek wynosi już 7 procent i pod koniec roku będzie większy, bo dla nas zaczyna się martwy okres w sprzedaży - wyjaśnia Paweł Kwiatkowski, dyrektor do spraw korporacyjnych i rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej SA. – Niestety winny jest brak popytu.

Oficjalny komunikat firmy tłumaczy: „Decyzja o zaprzestaniu produkcji w browarze w Kielcach podyktowana jest nadwyżką mocy produkcyjnych Kompanii Piwowarskiej. Utrzymywanie zbędnych w perspektywie kilku lat mocy produkcyjnych byłoby zbyt kosztowne. Natomiast obniżanie obciążenia urządzeń w pozostałych browarach i nie wykorzystywanie pełnych wydajności, spowodowałoby ich nieekonomiczne wykorzystanie”.

W Kielcach do końca roku wypowiedzenia otrzyma około 100 osób. Zatrudnienie w Kompanii Piwowarskiej stracą także pracownicy trzech centrów dystrybucji: w Olsztynie, Toruniu i w Zielonej Górze. Razem piwny potentat planuje zwolnienie około 190 osób.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia