Ministerstwo Finansów opublikowało 29 lutego projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przekazało do uzgodnień międzyresortowych.
Przeczytaj też: Ogromna inwestycja w podkieleckiej gminie. Kiedy ruszą prace?
Zyskają rodziny wielodzietne i samotni rodzice
Według projektu, ulga prorodzinna ma nie być już dostępna dla wszystkich podatników. Dotyczyć ma rodzin o niższych dochodach oraz posiadających co najmniej dwoje dzieci. Z ulgi nie skorzystają rodzice jednego dziecka, których łączne dochody roczne przekraczają 85.528 złotych, to znaczy znajdujących się w pierwszym progu podatkowym. W przypadku osób niepozostających w związku małżeńskim kwota ta będzie dotyczyć rodzica korzystającego z ulgi.
Ta kwota to podstawa obliczenia podatku. Oznacza to, że trzeba będzie wziąć pod uwagę dochód po wszystkich odliczeniach. Z drugiej strony, ustalając limit trzeba uwzględnić także dochody z kapitałów pieniężnych, pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych 19-procentowym podatkiem liniowym.
Przeczytaj też: Jeszcze można wygrać nowoczesne pracownie komputerowe.
Wprowadzane zmiany nie wpłyną na sytuację podatników, którzy mają jedno dziecko, o ile ich zarobki nie przekraczają limitu 85.528 złotych oraz tych, którzy bez względu na wysokość dochodów mają dwoje dzieci. Zyskają podatnicy, którzy mają co najmniej troje dzieci. Dla nich ulga zostanie zwiększona o 50 procent na trzecie i kolejne dziecko i wyniesie 139,01 złote miesięcznie na każde dziecko.
Obecnie każdy, kto wychowuje małoletnie dziecko lub uczące się do 25. roku życia oraz otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na wiek, może korzystać z ulgi prorodzinnej. Pozwala ona zmniejszyć wyliczony podatek o 1112,04 złotych (92,67 zł miesięcznie) bez względu na osiągane dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie.
Co oznaczają te zmiany?
Jeśli dochody miesięczne podatnika kształtują się na poziomie około 7 tysięcy złotych netto i wychowuje on jedno dziecko, na zmianach straci 1112,04 złotych rocznie. Jeśli jednak ma on dwójkę dzieci, dalej zachowa prawo do odliczenia łącznie o 2224,08 zł rocznie. Bez względu na dochody zwiększy odliczenie od podatku o 556,02 złotych na trzecie i każde następne dziecko. Czyli za pierwsze i drugie od podatku można łącznie odliczyć 2224,08 złotych, a za każde następne 1668,06 złotych.
W drugiej części o likwidacji ulgi internetowej.
Przeczytaj też: Początek roku bardzo zły dla handu. Gdzie największe spadki?

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?