Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto znajdzie pracę za Odrą?

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
1 maja nastąpiło całkowite otwarcie niemieckiego i austriackiego rynku pracy dla obywateli Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.
1 maja nastąpiło całkowite otwarcie niemieckiego i austriackiego rynku pracy dla obywateli Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.
Od 1 maja nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Jakich zawodów poszukują za Odrą i ile można zarobić?

Zatrudnienie znajdą fachowcy różnorakich zawodów, na pracę liczyć mogą zarówno lekarze, jak i kelnerzy. Najlepsze zarobki czekają pracowników branży medycznej, ale też i informatyków.

 

JAK SZUKAĆ

Pośrednictwo do pracy w Niemczech odbywa się między innymi poprzez sieć EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) oraz Niemieckie Publiczne Służby Zatrudnienia – informuje Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. W serwisie www.eures.praca.gov.pl zainteresowany znajdzie nie tylko oferty zatrudnienia, ale też i porady jak bezpiecznie poruszać się po niemieckim rynku pracy, jak napisać europejskie CV, czy założyć własny biznes. Z kolei na stronie internetowej niemieckiego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) www.arbeitsagentur.de w zakładce JOBBÖRSE znaleźć można ponad pół miliona ofert pracy.

 

Zatrudnienia szukać też można korzystając z usług agencji pracy w Polsce. Na pewno będzie to łatwiejsze, niż szukanie na własną rękę. Agencje mają kontakty na terenie Niemiec i zajmują się nie tylko rekrutacją, ale i organizacją przejazdu, często oferują wsparcie koordynatora oraz szkolenia językowe. Trzeba się tylko dobrze zorientować, ile będzie to nas kosztowało.

 

KOGO POSZUKUJĄ

 

- Dziś w Niemczech poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników, głównie informatyków i inżynierów. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też lekarze, dentyści, pielęgniarki, kadra wyspecjalizowana w zarządzaniu szpitalami – wylicza Przemysław Kowalczyk. - Poszukiwane są też osoby do opieki nad starszymi i chorymi, ale też i dziećmi - dodaje. Na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy branży usługowej, gastronomii, rolnictwa, metalurgii i handlu, rzemieślnicy, konserwatorzy zabytków, mechanicy samochodowi, budowlańcy, pracownicy tymczasowi.

 

ZAROBKI

 

Średnie wynagrodzenie w Niemczech jest znacznie wyższe niż w naszym kraju, ale trzeba pamiętać, że wyższe są też koszty utrzymania. Przeciętna pensja zależna jest od branży, w jakiej pracujemy, naszego stanowiska, doświadczenia i wykształcenia. Średnia wysokość wynagrodzenia może różnić się między landami. W landach wschodnich zarobki mogą być niższe. Najwięcej mogą zarobić lekarze, ponad 4,5 tysiąc euro, i informatycy – blisko cztery tysiące euro. Najmniej kucharze, kelnerzy i opiekuni dzieci.

 

PENSJA W PRAWIE

 

W Niemczech nie ma regulacji dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Obowiązują tylko minimalne stawki dla niektórych zawodów lub branży. - Organizacje niemieckich pracodawców w obawie przed masowym napływem pracowników chcą wprowadzenia płacy minimalnej dla pracowników tymczasowych, a nawet powszechnej płacy minimalnej - wyjaśnia Przemysław Kowalczyk. Niemcy starają się przygotować na przyjazd siły roboczej z Polski także w kwestii uznania naszych dyplomów. Pozwoli to na zatrudnianie fachowców z różnych dziedzin.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia