Kupno mieszkania i kredyt hipoteczny: 25.11.2020. Czy warto teraz - plusy i minusy wskazuje doradca

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ceny mieszkań, pomimo pandemii nie maleją, czy jest to więc dobry czas na kupno i kredyt hipoteczny?
Ceny mieszkań, pomimo pandemii nie maleją, czy jest to więc dobry czas na kupno i kredyt hipoteczny? Karolina Misztal / Polska Press
Udostępnij:
Nie ma czasu idealnego na zakup mieszkania. Zawsze jest ryzyko, że ceny pójdą jeszcze bardziej w górę – albo spadną, a kredyt hipoteczny będzie trudniejszy lub łatwiejszy do uzyskania, na mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Jak jest teraz, w czasach pandemii?

Jedną z istotnych zmian, przemawiającą na korzyść kredytu hipotecznego w obecnej sytuacji jest zmiana jego oprocentowania. Łączne oprocentowanie uległo bowiem znacznemu obniżeniu z uwagi na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Koszty na plus

W zamian banki podniosły marże, jednak łączne oprocentowanie zmienne (marża + Wibor) nadal są niższe niż przed wybuchem pandemii. Co to oznacza dla osób zaciągających kredyt? Przede wszystkim niższą ratę spłaty kredytu w porównaniu do początku 2020 roku. Pod tym względem, jest to dobry czas na staranie się o kredyt hipoteczny, zwłaszcza, że ceny mieszkań, pomimo pandemii nie maleją, a wręcz stale rosną.

Czy to dobry czas, na wzięcie kredytu hipotecznego?

Negatywnym skutkiem rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 jest z kolei zaostrzenie procedur związanych z udzielaniem kredytów hipotecznych przez banki. Część z nich wykluczyła kredytobiorców z branż zagrożonych, a część zaprzestała uwzględniać dochody z umów zleceń, umów o dzieło, umów z najmu lokalu, działalności gospodarczych czy umów o pracę na czas określony. Niektóre placówki obniżyły również zdolność kredytową przy dochodach uzyskiwanych np. z działalności gospodarczej lub podniosły wysokość wymaganego wkładu własnego.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Banki zbyt ostrożne

– Sytuacja na rynku jest w chwili obecnej bardzo dynamiczna, a decyzja dotycząca udzielenia kredytu hipotecznego uzależniona od mnóstwa indywidualnych czynników. Pozytywną informacją dla wielu będzie z pewnością fakt, że niektóre ze wspomnianych wyżej obostrzeń zostało już w kilku bankach wycofanych – tłumaczy Katarzyna Gurtat, pośrednik finansowy firmy CityTrader.
Próg wejścia, aby przystąpić do kredytu hipotecznego wynosi obecnie 20 proc., jedynie w kilku bankach minimalny wkład własny pozostał na poziomie 10 proc. Jego wzrost nastąpił jednak już wcześniej niż przed wybuchem pandemii Covid-19. Na dzień dzisiejszy nie ma natomiast informacji, aby miał on ulec zmianie w kolejnych latach. Należy jednak pamiętać, że wyższy wkład własny może okazać się korzystny dla Klienta w dłuższej perspektywie czasu, zapewniając np. lepsze warunki kredytowe i niższą marżę. Średni czas oczekiwania na decyzję kredytową przy produkcie hipotecznym wynosi z kolei od 3 do 5 tygodni, przy założeniu, że klient przedłoży pełen komplet dokumentów – warto pamiętać, że niektóre banki zastrzegają sobie czas na odpowiedź do nawet 2 miesięcy.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

A co z cenami?

Czy mieszkanie można kupić zdalnie? Na ten moment w większości banków nie można jeszcze składać wniosków kredytowych online. Tylko w nielicznych bankach przeprowadzenie procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny może odbyć się zdalnie – przy podpisaniu umowy kredytowej Klient musi przedłożyć jednak podpisane oświadczenia o dokumentach przesłanych zdalnie.
A w jakim banku pożyczyć pieniądze? Oczywiście na rynku nie istnieje jeden idealny bank dla wszystkich Klientów, w którym należałoby starać się o kredyt. Wybór zależny jest bowiem od wielu czynników m.in. wysokości wkładu własnego, źródła uzyskiwanego dochodu, ilości kredytobiorców, zobowiązań kredytowych, zdolności kredytowej oraz wieku kredytobiorców. Na dzień dzisiejszy jednak, po analizie oferty banków, brak prowizji za udzielenie kredytu, posiadają m.in. ING Bank Śląski, mBank oraz BNP Paribas.
Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego może nastąpić z różnych przyczyn m.in. w wyniku negatywnego scoringu w BIK, zatrudnienia u pracodawcy w branży zagrożonej przez pandemię, umowy o pracę na czas określony, zatrudnienia w rodzinnej firmie, krótko prowadzonej działalności gospodarczej, wysokiego ryzyka transakcji czy braku zdolności kredytowej. Istnieje jednak kilka sposobów na jej szybkie poprawienie np. poprzez uzyskanie wyższego, czy też dodatkowego dochodu lub przystąpienie do zobowiązania dodatkowego kredytobiorcy.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Kupno mieszkania i kredyt hipoteczny: 25.11.2020. Czy warto teraz - plusy i minusy wskazuje doradca - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Połowę na mieszkanie udało się uciułać, a drugą połowę wzięliśmy na kredyt. Wybraliśmy jedną z tańszych dzielnic Białołękę, na osiedlu pod dębami kupiliśmy rozkładowe 2 pokoje do samodzielnego wykończenia. Kredyt na milion to nie dla nas, nie wiadomo co przyniesie życie.

g
gość

Prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w ciągu najbliższych lat jest więcej niż duże a wówczas ratka będzie wyższa o parę stówek. Jeśli teraz cena mieszkania z wykończeniem ok 10 tyś zł m2 w centrum i 8000zł na zadupiu to za 5 lat gdy już się nasycić rynek to ceny będą o 30 % wyższe czy niższe ?

Kto to wszystko będzie wynajmował ?

Biorąc kredyt na 450 tyś, mamy minimum 100 tyś wpłaty własnej, 100 tyś zł wykończenie. Do spłaty łącznie 600 tyś zł a mieszkanie za 5 lat jak będzie warte 400 tyś to max.

No chyba że wam się wydaje że te apartame ta" będą warte milion za każdy to gratuluję

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie