MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lider Regionu 2009, Inwestycje, - Wodociągi Kieleckie, Kielce

Redakcja
Henryk Milcarz, prezes zarządu: - Skutecznie zdobywamy unijne dotacje na wielkie infrastrukturalne przedsięwzięcia, które mam nadzieję, posłużą przez kolejne 80 lat.
Henryk Milcarz, prezes zarządu: - Skutecznie zdobywamy unijne dotacje na wielkie infrastrukturalne przedsięwzięcia, które mam nadzieję, posłużą przez kolejne 80 lat.
Pijemy jedną z najlepszych jakościowo wód w… Europie. I to prosto z kranu. Ktoś, kto preferuje wodę niegazowaną, może po prostu odkręcić kurek i nalać sobie do szklanki to, za co często płacimy znacznie więcej w sklepach. Możemy się także w Kielcach pochwalić realizacją ogromnych projektów inwestycyjnych, wspieranych przez Unię Europejskiej.

Pozwolą one zwiększyć dostęp mieszkańców do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, chronić nasze bezcenne źródła wody oraz stworzyć nowe miejsca pracy. I już wiadomo, dlaczego Wodociągi Kieleckie, bo o nich mowa, otrzymują nagrodę w kategorii Europa.

Historia Wodociągów Kieleckich zaczęła się osiemdziesiąt lat temu. W minionym roku 2009 firma hucznie obchodziła jubileusz.

Historia naszego laureata to głównie historia sukcesów, udanych inwestycji, nagród, a przy tym solidności i jakości, docenianej tak przez prestiżowe gremia, jak i przez mieszkańców. Przykładem może być choćby platynowa statuetka Przedsiębiorstwa Fair Play, jaką Wodociągi Kieleckie odebrały niedawno w Warszawie.

Pierwsza nazwa utworzonego 29 października 1929 roku przedsiębiorstwa brzmiała: Dyrekcja Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce i była utrzymana aż do 1950 roku. Pierwszym dyrektorem został… 23-latek, inżynier Olgierd Nowodworski. W 1950 roku wodociągi miejskie zostały włączone w skład Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej jako wyodrębniony organizacyjnie Zakład Wodociągów. Ten stan trwał do roku 1955, kiedy to powołano samodzielne przedsiębiorstwo – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.

1 kwietnia 1974 roku przekształcono MPWiK w Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach, które obejmowało swoim zasięgiem miasta południowo-zachodniej części województwa kieleckiego, a więc: Kielce, Chęciny, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Kazimierzę Wielką, Jędrzejów, Działoszyce, Skalbmierz, Suchedniów, Miechów i Włoszczowę.

Również 1 kwietnia, ale już roku 1992, znacznie powiększone przez ten czas wodociągi zaczęły się dzielić na mniejsze podmioty, odpowiadające za poszczególne obszary województwa. Wtedy powstał, utworzony przez Rady Gminy w Masłowie, Zagnańsku, Sitkówce-Nowinach oraz Radę Miejską w Kielcach Związek Komunalny Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.

Ostatnią przełomową datą w długiej historii istnienia naszego laureata był rok 1997, kiedy stworzono jednoosobową spółkę z o.o. pod nazwą Wodociągi Kieleckie, odpowiedzialną za dostarczanie wody do Kielc i trzech gmin sąsiednich, ale także za odbiór ścieków i skuteczne ich oczyszczenie, a przy tym troskliwie chroniącą środowisko naturalne regionu. Wodociągi Kieleckie to prawdziwa duma stolicy regionu. Nie dość że zaopatrują nas w jedną z najlepszych w Europie wód do picia, to jeszcze są wzorem zarówno dbałości o środowisko naturalne, jak i skuteczności w pozyskiwaniu setek milionów złotych z Unii Europejskiej na ekologiczne inwestycje.

W każdej z tych dziedzin nasz laureat to pionier, od którego inni dopiero się uczą. Większe polskie miasta stawiają nas za wzór w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych i ich inwestowania w infrastrukturę i środowisko regionu oraz zwyczajnie zazdroszczą nam smaku i jakości tutejszej wody, na straży których stoją właśnie Wodociągi Kieleckie. Dwie gigantyczne unijne inwestycje, które realizuje nasz laureat, są warte w sumie blisko miliard złotych! Pierwsza z nich, prowadzona właśnie pełną parą na ogromnym placu budowy, dotyczy „Rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków Sitkówka dla miasta Kielce”.

Na realizację tego przedsięwzięcia Wodociągi Kieleckie decyzją Komisji Europejskiej uzyskały w 2005 roku dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności. To otworzyło spółce drogę do uzyskania kolejnego dofinansowania na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i ochronę bezcennych podziemnych źródeł wody pitnej. Wodociągi Kieleckie właśnie finalizują starania o uzyskanie unijnych pieniędzy na realizację Programu „Kompleksowej ochrony wód podziemnych aglomeracji kieleckiej” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla lat 2007-2013.

To wszystko nie byłoby możliwe bez wizji prezesa Wodociągów Kieleckich Henryka Milcarza, który od razu postawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko i gdy inni nie dowierzali, że nasz laureat podejmie się wyzwań wartych kilkaset milionów złotych, on konsekwentnie dążył do celu.

Dziś jego firma to nowoczesne, doskonale zarządzane przedsiębiorstwo, zapewniające mieszkańcom stolicy regionu i sąsiednich gmin najzdrowszą wodę. Jakością i smakiem dorównuje jej zaledwie 1 procent wód na świecie, które, podobnie jak kielecka „kranówka”, nie wymagają uzdatniania!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia