MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lider Regionu 2009, Usługi - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Kielce

Redakcja
Krzysztof Solecki, prezes: - Inwestycje już od wielu lat stanowią mocną stronę naszego przedsiębiorstwa. Wszystko po to, aby mieszkańcom stolicy regionu żyło się wygodniej.
Krzysztof Solecki, prezes: - Inwestycje już od wielu lat stanowią mocną stronę naszego przedsiębiorstwa. Wszystko po to, aby mieszkańcom stolicy regionu żyło się wygodniej.
Zarządzanie wielkimi miejskimi inwestycjami i zapewnienie komunalnych usług dla takiego miasta, jak Kielce, to nie lada wyzwanie, wymagające doskonałej organizacji pracy. Nasz kolejny laureat musi praktycznie znać się na wszystkim, aby wypełniać powierzone mu zadania. I zna się, a przy tym osiąga jeszcze dobre wyniki ekonomiczne.

A mowa o Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych (PUK) z Kielc, bez którego właściwie nie można sobie wyobrazić sprawnego funkcjonowania 200-tysięcznego miasta o statusie stolicy województwa. Ochrona zwierząt i dbanie o cmentarze, organizacja targowisk i parking dla kierowców, transport, remonty i wiele innych dziedzin życia. Oto codzienność naszego laureata. I wyzwania, którym zawsze trzeba sprostać. Usługi komunalne to taka branża, w jakiej nie można powiedzieć „zrobię to jutro”, bo zaraz dochodzi do paraliżu całego miasta. Aby tak się nie stało, służby naszego laureata czuwają praktycznie cały czas.

A historia firmy zaczyna się w 1982 roku, kiedy to powołano ją do życia, choć wówczas nazywała się jeszcze inaczej i nie było spółką prawa handlowego. Stała się nią jedenaście lat później, przyjmując obecną nazwę i formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w całości należącej do gminy Kielce. Ktoś mógłby powiedzieć, że skoro to jednoosobowa spółka gminna, to zarządzanie nią nie niesie żadnego ryzyka, bo miasto „w razie czego dołoży”.

Nic bardziej błędnego. Jak podkreśla prezes firmy Krzysztof Solecki, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych jest jednostką samodzielną i samofinansującą się z dochodów własnych. A my tylko dodamy, że na tyle dobrze zarządzaną, iż w ubiegłym roku pojawiła się nawet na naszej liście 100 największych świętokrzyskich przedsiębiorstw, choć na razie w „poczekalni”.

Choć logo naszego laureata może nie jest widoczne na rogu każdej kieleckiej ulicy, mieszkańcy stolicy regionu nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele dziedzin życia publicznego zależy od sprawności służb PUK-u. Bo w jego gestii jest choćby zarządzanie Centrum Handlowym Planty nad Silnicą w Kielcach, którego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Budowa obiektu trwała 10 miesięcy i kosztowała 12 milionów złotych netto.

Najnowszą, dopiero co otwartą do użyteczności, inwestycją, zarządzaną przez naszego laureata, jest supernowoczesny parking miejski tuż przed Urzędem Miasta. Mieści on na raz niemal 400 samochodów i zwraca uwagę niebanalną architekturą, którą tak naprawdę docenimy latem, gdy zobaczymy wszystkie zainstalowane tutaj fontanny, wodospady, podświetlone ściany wodne oraz ekrany LED. Obiekt ma cztery poziomy. To pierwszy taki płatny parking wielopoziomowy w centrum Kielc, więc odpowiedzialność, jaka spada na naszego laureata, jest ogromna, zwłaszcza że inwestycja ta pochłonęła ponad 20 milionów złotych.

A skoro już mowa o parkowaniu, to laureat zarządza również placami postojowymi, zlokalizowanymi przy ulicach Bodzentyńskiej, Wesołej, Piotrkowskiej i Piekoszowskiej, gdzie jest około 500 miejsc parkingowych. Docelowo będzie zarządzał wszystkimi miejscami do parkowania w mieście.

Ale Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych to nie tylko wielkie miejskie inwestycje. To także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, zapewniające 140 miejsc dla psów, 20 miejsc dla kotów oraz 10 stanowisk dla zwierząt gospodarskich. To także Zakład Usług Pogrzebowych, którego zadaniem jest świadczenie usług pogrzebowych, ale też zarządzanie cmentarzami komunalnymi, ich utrzymanie i konserwacja. To, że wszelkie awarie na cmentarzach są od razu usuwane, alejki sprzątane, drzewa sadzone, a całość sprzątana, to nie dzieło przypadku, a wynik pracy załogi PUK, która dba o odpowiednią rangę i wygląd tych tak ważnych dla naszej pamięci miejsc.

Nasz laureat to również Zakład Produkcyjno-Transportowy, również należący do PUK, który zajmuje się z kolei produkcją, zarówno elementów na potrzeby Zakładu Usług Pogrzebowych, ale też innych elementów betonowych. Jeśli idzie o transport, to obejmuje on przede wszystkim usługi dla pozostałych części przedsiębiorstwa, a także wynajem sprzętu dla klientów zewnętrznych. Tutejsza grupa remontowo-budowlana zajmuje się budową pawilonów handlowych, adaptacją wiat na pawilony handlowe i remontami budynków. Zakład posiada własną stolarnię, warsztat samochodowy i ślusarnię.

Ale PUK to również zarządzanie kieleckimi bazarami, w tym Targowiskiem Miejskim przy ulicy Seminaryjskiej oraz Targowiskiem Miejskim przy ulicy Mielczarskiego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia