MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty na targowisku

Elżbieta ŚWIĘCKA, [email protected]
Przy pomocy takiego urządzenia funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają, czy obcokrajowcy nie są poszukiwani.
Przy pomocy takiego urządzenia funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają, czy obcokrajowcy nie są poszukiwani.
31 mandatów na kwotę 5200 złotych nałożyli 15 kwiet-nia podczas kontroli na miejskim targowisku przy ulicy Seminaryjskiej w Kielcach inspektorzy i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach wraz z funkcjonariuszami kieleckiej Straży Granicznej.

– Sprawdzamy, czy działalność jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli czy podmiot gospodarczy jest zarejestrowany i zgłoszony do opodatkowania. Nacisk kładziemy na legalność działalności prowadzonej przez cudzoziemców, czy posiadają zezwolenia oraz dokumentację podatkową i czy legalnie przebywają w Polsce – mówi Jolanta Strojna, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

Sprawdzali kasy fiskalne

Inspektorzy UKS w Kielcach i funkcjonariusze Straży Granicznej podczas przeprowadzanych kontroli sprawdzali także, czy sprzedawcy posiadają kasy fiskalne i ewidencjonują na nich sprzedaż, wydają paragony, a także czy ewidencjonują sprzedaż towarów i usług w urządzeniach innych niż kasy fiskalne.

- Nieprzestrzeganie tych obowiązków skutkuje nałożeniem mandatu. Od początku tego roku może on wynosić od 138,60 złotych do 2772 złotych – wyjaśnia Jolanta Strojna. - Ogółem na targowisku nałożono 31 mandatów na 5200 złotych, w tym 18 gotówkowych na wartość 2800 złotych dla obcokrajowców i 13 mandatów kredytowanych o łącznej wartości 2400 złotych na kupców polskich. Pięć przypadków dotyczyło osób handlujących bez zgłoszenia działalności gospodarczej. Okazało się też, że jedna osoba zgłosiła zawieszenie działalności, a mimo to prowadziła sprzedaż. Pozostałe nieprawidłowości dotyczył braku faktur na oferowane towary – podsumowuje wynik akcji rzeczniczka UKS w Kielcach.

Sporo pracy mieli też funkcjonariusze Straży Granicznej w Kielcach, którzy sprawdzali legalność pobytu cudzoziemców na terytorium Polski.

- Spośród wylegitymowanych 8 obywateli Bułgarii i 1 obywatela Turcji, okazało się, że jeden z kontrolowanych cudzoziemców, obywatel Bułgarii, poszukiwany jest przez Komendę Powiatową Policji w Lęborku. Mężczyzna uchylał się od obowiązku zapłacenia kary grzywny. Jednak po dokonaniu przez cudzoziemca należnej wpłaty oraz konsultacji z jednostką pro-wadzącą poszukiwania odstąpiono od doprowadzenia go do aresztu śledczego lub zakładu karnego – informuje Renata Kośka z kieleckiej Straży Granicznej.

Kupcy… zadowoleni

Z przeprowadzanych kontroli zadowoleni są inni sprzedający na kieleckich bazarach.

- Nawet mogłoby ich być więcej, a mandaty dla nieuczciwych sprzedawców wyższe. Niektórzy sprzedają swoje towary po niższych cenach niż ja kupuję w hurcie, robią nam nieuczci-wą konkurencję i niczego się nie boją, bo nie można z nich ściągnąć podatku. Policja spisuje tylko tych, którzy mają zarejestrowaną działalność. Sama zapłaciłam mandat, ale za własną pomyłkę w dokumentach – mówiła pochodząca z Ukrainy sprzedawczyni z zarejestrowaną działalnością gospodarczą.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia