Masz niewykorzystany urlop? Zobacz, kiedy należą Ci się za to pieniądze!

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Co jednak, gdy nie wykorzysta się wszystkich dni? W jakiej sytuacji można otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->POLECAMY TAKŻE: Rząd szykuje nowy bon. Opłacisz nim prąd, gaz i paliwo! Kto może liczyć na dopłaty do rachunków?
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Co jednak, gdy nie wykorzysta się wszystkich dni? W jakiej sytuacji można otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->POLECAMY TAKŻE: Rząd szykuje nowy bon. Opłacisz nim prąd, gaz i paliwo! Kto może liczyć na dopłaty do rachunków? Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Co, jednak gdy nie wykorzysta się wszystkich dni? W jakiej sytuacji można otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop? Sprawdź!

ZOBACZ WIDEO: "Każdy powinien nosić maseczki. To obowiązek. Warto klientom o tym przypominać"

Spis treści

Ile dni liczy urlop wypoczynkowy?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jest to uregulowane Kodeksem pracy. Ile wolnych dni przypada w roku?

  • 20 dni jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat
  • 26 dni w przypadku dłuższego stażu

Polecamy

Do kiedy trzeba wykorzystać urlop?

Teoretycznie urlop powinien zostać wykorzystany w roku, w którym przypada. Pula niewykorzystanych dni wolnych może jednak przejść na następny rok, ale musi być wykorzystana do 30 września. To najpóźniejszy termin, w którym zaległy urlop musiałby się zacząć.

Kiedy należą się pieniądze za niewykorzystany urlop?

Generalnie pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, może nawet zostać wysłany na przymusowe wolne. Pracodawcy grozi bowiem kara nawet 30 tysięcy złotych, jeśli nie dopilnuje, by pracownik wykorzystał urlop w stosownym terminie, bądź mu go po prostu nie udzieli.

Ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop. Co mówi Kodeks Pracy?

Za niewykorzystanie urlopu pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent w postaci dodatku do pensji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana, a pracownik nie zdąży wykorzystać dni wolnych. Reguluje to Kodeks Pracy, a dokładnie Art. 171 § 1.

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Polecamy

Przyjrzyjmy się jeszcze trzeciemu paragrafowi, który dopuszcza sytuację, w której pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu za zaległy urlop.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Masz niewykorzystany urlop? Zobacz, kiedy należą Ci się za to pieniądze! - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Z tego co mi wiadomo to trzeba wybrać urlop no chyba że się odchodzi z pracy to wtedy w grę wchodzi ekwiwalent. Wiem bo mi się nazbierało wolnego, do września musiałem wykorzystać i poleciałem enterem na Kanary z żonką żeby sobie odpocząć.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie