Nasza Loteria

Mobbing to prześladowanie w pracy

Irmina CEGLARSKA [email protected]
Mobbing to  działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.
Mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.
Kryzys, bezrobocie niosą skomplikowane sytuacje w relacjach i kontaktach w miejscu pracy. Mobbing, czyli prześladowanie, szykanowanie czy inaczej terror psychiczny jest jednym z niekorzystnych zjawisk, towarzyszącym pracownikom w trudnych czasach. Rośnie ze względu na występujące bezrobocie, ale jest także wynikiem nieumiejętnego zarządzania.

Mobbing w Kodeksie Pracy oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.

 

Przepisu Kodeksu Pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania temu zjawisku, a pracownikowi, który tego doświadcza daje możliwość dochodzenia swoich praw i zadośćuczynienia za dokonaną krzywdę.

 

Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

 

KOGO DOTYCZY I JAKIE MA FORMY

 

Prześladowanie w miejscu pracy może dotyczyć jednej osoby, jak również całej grupy pracowników, współpracowników i przełożonych. Zazwyczaj nie przybiera ono formy jawnej agresji, otwartego konfliktu, ale polega na psychicznej manipulacji, przy zachowaniu pozorów poprawnych relacji, często bez przekraczania formalnych zasad funkcjonowania społecznego w firmie. Prześladowca najczęściej zastrasza, obwinia i poniża swoją ofiarę, aby obniżyć poczucia jej wartości.

SKUTKI MOBBINGU

 

- Mobbing ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Następuje stopniowe niszczenie jego reputacji, zakłócanie stosunków interpersonalnych. Natomiast w perspektywie dłuższego czasu u ofiar mobbingu następuje pogorszenie stanu zdrowia psychosomatycznego, a potem izolacja społeczna, wykluczenie z rynku pracy, ubóstwo, a w skrajnych przypadkach nawet bezdomność – mówi Mariola Żarnoch, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobingowego. - Do skutków psychicznych można zaliczyć zakłócenia koncentracji, stany zwątpienia, lęku, załamania nerwowe, prowadzące do depresji, będącej chorobliwym przygnębieniem i zahamowaniem czynności psychicznych, mogące prowadzić do prób samobójczych. Natomiast skutkiem somatycznym są bóle głowy, pleców i karku, zakłócenia pracy serca, snu, oddechu, choroby skóry, choroby wrzodowe żołądka, dwunastnicy i jelit, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu - dodaje.

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

 

Zjawiska tego nie można lekceważyć i w każdym przypadku należy mu przeciwdziałać. W Polsce działa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe, które prowadzi nieodpłatną pomoc psychologiczno-prawną w formie informacji, edukacji i poradnictwa. Stowarzyszenie to wstępuje do spraw sądowych jako trzecia strona procesu – organizacja, która broni praw człowieka – po uprzedniej ocenie zjawiska i szans procesowych. Mieszkańcy Świętokrzyskiego mogą liczyć na pomoc drogą telefoniczną, internetową i pocztową.

 

Ważne

 

Wszyscy, którzy szukają rady i pomocy w sprawie mobbingu mogą otrzymać ją bezpłatnie w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Antymobbingowym pod adresem internetowym www.osastow.republika.pl, telefonicznie: 58-301-98-72, 795-159-795 lub listownie: ul. Warzywnicza 10/C/7, 80-838 Gdańsk.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia