Mobbing w Kodeksie Pracy oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.
Przepisu Kodeksu Pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania temu zjawisku, a pracownikowi, który tego doświadcza daje możliwość dochodzenia swoich praw i zadośćuczynienia za dokonaną krzywdę.
Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
KOGO DOTYCZY I JAKIE MA FORMY
Prześladowanie w miejscu pracy może dotyczyć jednej osoby, jak również całej grupy pracowników, współpracowników i przełożonych. Zazwyczaj nie przybiera ono formy jawnej agresji, otwartego konfliktu, ale polega na psychicznej manipulacji, przy zachowaniu pozorów poprawnych relacji, często bez przekraczania formalnych zasad funkcjonowania społecznego w firmie. Prześladowca najczęściej zastrasza, obwinia i poniża swoją ofiarę, aby obniżyć poczucia jej wartości.
SKUTKI MOBBINGU
- Mobbing ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Następuje stopniowe niszczenie jego reputacji, zakłócanie stosunków interpersonalnych. Natomiast w perspektywie dłuższego czasu u ofiar mobbingu następuje pogorszenie stanu zdrowia psychosomatycznego, a potem izolacja społeczna, wykluczenie z rynku pracy, ubóstwo, a w skrajnych przypadkach nawet bezdomność – mówi Mariola Żarnoch, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobingowego. - Do skutków psychicznych można zaliczyć zakłócenia koncentracji, stany zwątpienia, lęku, załamania nerwowe, prowadzące do depresji, będącej chorobliwym przygnębieniem i zahamowaniem czynności psychicznych, mogące prowadzić do prób samobójczych. Natomiast skutkiem somatycznym są bóle głowy, pleców i karku, zakłócenia pracy serca, snu, oddechu, choroby skóry, choroby wrzodowe żołądka, dwunastnicy i jelit, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu - dodaje.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY
Zjawiska tego nie można lekceważyć i w każdym przypadku należy mu przeciwdziałać. W Polsce działa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe, które prowadzi nieodpłatną pomoc psychologiczno-prawną w formie informacji, edukacji i poradnictwa. Stowarzyszenie to wstępuje do spraw sądowych jako trzecia strona procesu – organizacja, która broni praw człowieka – po uprzedniej ocenie zjawiska i szans procesowych. Mieszkańcy Świętokrzyskiego mogą liczyć na pomoc drogą telefoniczną, internetową i pocztową.
Ważne
Wszyscy, którzy szukają rady i pomocy w sprawie mobbingu mogą otrzymać ją bezpłatnie w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Antymobbingowym pod adresem internetowym www.osastow.republika.pl, telefonicznie: 58-301-98-72, 795-159-795 lub listownie: ul. Warzywnicza 10/C/7, 80-838 Gdańsk.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?