Muzeum, które istnieje od 1976 roku postawiło na imprezy plenerowe a ponieważ pogoda w 2010 roku sprzyjała na każdej a było ich w sumie jedenaście gościło coraz więcej osób.
– Sprawdza się nasz pomysł na funkcjonowanie tego typu muzeum – wyjaśnia Karpiński. – Zapraszamy zwiedzających do naszych obiektów, nie odgradzamy ekspozycji barierkami, ale wręcz przeciwnie chcemy by zwiedzający przenosili się w czasie, bo po zwiedzaniu mogli usiąść przy ognisku, upiec kiełbaskę. W trakcie imprez każdy obiekt ma swojego opiekuna, który udziela informacji i pilnuje by nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego.
Muzeum propaguje ginące zwody związane ze wsią, za-prasza na lekcje w formie warsztatów. – Chętnie przyjmujemy imprezy zlecone - kuligi, wesela, spotkania biesiadne – dodaje dyrektor. - Mamy 40 hektarów i jesteśmy w stanie pogodzić bar-dzo różne funkcje. A kuligi to prawdziwy hit tej zimy.
Nakładem muzeum ukazały się trzy publikacje poświęcone gwarze świętokrzyskiej, poradnik jak wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe, album z drewnianymi kościołami. Na stronie internetowej muzeum można wirtualnie zwiedzać skansen.
Miniony rok był także czasem kończenia i kontynuacji inwestycji.
Oddano Dworek Laszczyków, zakończył się pierwszy etap modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W czerwcu gotowy będzie parking w Tokarni, obok wejścia powstaje nowoczesne Centrum Konferencyjno-Dydaktyczne. Organizowane w centrum warsztaty z udziałem rzemieślników, artystów ludowych mają być źródłem inspiracji dla uczniów i studentów, a dla muzeum formą promocji regio-nalnej kultury. Dzięki utworzeniu części gastronomicznej w Centrum, muzeum będzie dbać o zachowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu, a także uczyć przygotowywania tradycyjnych potraw.
Jednym z podstawowych zadań muzeum jest gromadzenie i ochrona dóbr kultury w zakresie etnografii, historii, sztuk plastycznych i ludowego rzemiosła artystycznego. W zasobach muzeum znajduje się około 14 tysięcy eksponatów. Wybudowanie hal, w których znajdą się stolarnia, pracownia konserwatorska, magazyny, w znaczący sposób poprawią warunki pracy konserwatorów, a także dadzą większe możliwości w opiece nad eksponatami. Muzealia będą przechowywane w warun-kach, które zapewnią im bezpieczeństwo. Staną się także bardziej dostępne dla celów naukowych. Wartość inwestycji w skansenie i Dworku Laszczyków wynosi ponad 16 milinów złotych.
Na terenie skansenu powstaną 42 zabytkowe budowle, których posadowienie rozpocznie się jeszcze w tym roku – koszt prac to ponad 17 milionów złotych.
W nadchodzącym roku muzeum sfinalizuje dwa ważne projekty multimedialne: modernizację aktualnej strony interne-towej oraz stworzenie przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej „Wirtualnego Mauzoleum” – portalu o charakterze ogólnopolskim, który skupiałby wokół siebie badaczy historii wsi polskiej. Muzeum Wsi Kieleckiej zatrudnia 70 osób.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?