Myślisz o własnym biznesie na sezon? Teraz możesz skorzystać z nowych udogodnień. Jakich?

Daria Miszczuk/AIP
Piotr Hukało / Polska Press
Udostępnij:
Przykładów tymczasowych biznesów można podać wiele. To np. sprzedaż przekąsek w budce przy plaży, kramik z biżuterią w górskiej miejscowości, hotel dla zwierząt itp. Wszystkie te pomysły łączy sezonowość.

Wielu nowych przedsiębiorców decyduje się na założenie działalności w okresie przedwakacyjnym. Powodem jest popyt na usługi bądź towary typowe dla kilku letnich miesięcy. Począwszy od tego sezonu debiutujący przedsiębiorcy mogą dodatkowo liczyć na szereg ułatwień wynikających z Konstytucji Biznesu, dzięki której praca czasowa wiąże się z nowymi możliwościami.

Każdy, kto planuje wykorzystać sezon letni na pracę, musi jednak pamiętać o obowiązujących przepisach. Według nich, jeśli działalność:
1) prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły,
2) we własnym imieniu,
3) ma charakter zarobkowy,
wówczas trzeba ją zarejestrować. Otrzymywanie przychodu z działalności tylko przez kilka miesięcy w roku nie zwalnia z tego obowiązku.

Jednak dzięki Konstytucji Biznesu nowi przedsiębiorcy, również Ci otrzymujący zlecenia sezonowe, mogą skorzystać z kilku udogodnień.

Biznes na próbę

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu nowych ustaw, które weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku. Wprowadza przede wszystkim działalność nierejestrowaną. Osoby osiągające przychody miesięcznie, które nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (tj. 1050,00 zł w obecnym roku), nie mają obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG, prowadzenia ewidencji przychodów, posiadania kasy fiskalnej, konta firmowego ani opłacania składek ZUS. Nie zwalnia to jednak z obowiązku rozliczenia tego przychodu w zeznaniu rocznym PIT.

Jest to więc idealny sposób na sprawdzenie, czy dany pomysł na biznes okaże się trafiony. Po przekroczeniu limitu przychodu obowiązek powstaje natychmiast i w ciągu 7 dni należy oficjalnie zarejestrować firmę.

Pierwszy sezon bez ZUS

Kolejne udogodnienie stanowi tzw. ulga na start. Przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej, przez pierwszych 6 miesięcy są zwolnieni z obowiązku opłacanie składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że po odpowiednim zgłoszeniu w ZUS, przez pierwszą połowę roku funkcjonowania firmy do zapłaty będzie jedynie składka zdrowotna (w obecnym roku wynosi ona 319,94 zł miesięcznie). Konsekwencją ulgi jest brak możliwości otrzymania zasiłku chorobowego lub renty, początkujący przedsiębiorca może skorzystać jedynie z leczenia w ramach NFZ. „Ulga na start” jest dobrowolna i zrezygnować z niej można w każdym momencie. Przez kolejne 24 miesiące prowadzenia firmy przysługuje preferencyjny ZUS z niższymi składkami. Zatem łączny okres, zanim właściciel firmy będzie zobowiązany do opłacania pełnych składek ubezpieczeń, został wydłużony do 2,5 roku.

Firma po sezonie

Nowe ustawy dają również prawo do bezterminowego zawieszenia działalności. Minimalny okres na jej zaprzestanie wynosi 30 dni. Co ważne, zwłaszcza z punktu widzenia pracy w sezonie, okres zawieszenia nie przedłuża okresu ulg. Przykładowo, po miesiącu funkcjonowania biznesu firma zostaje zawieszona na 2 miesiące. Po jej wznowieniu „ulga na start” przysługuje jeszcze przez 3 miesiące. Podczas zawieszenia firmy co do zasady przedsiębiorca nie musi za to opłacać składek ZUS (ani społecznej, ani zdrowotnej), a deklaracje VAT i JPK (jeśli jest czynnym VAT-owcem) zobowiązana jest składać tylko w określonych sytuacjach (np. gdy w danym okresie sprzedano środek trwały lub poniesiono koszt stały np. import usług).

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

Dzięki zmianom wynikającym z Konstytucji Biznesu początkujący przedsiębiorcy mogą do kwoty przychodu 1050 zł brutto miesięcznie, skorzystać z „ulgi na start” oraz preferencyjnego ZUS-u lub zawiesić swoją działalność na czas nieokreślony. Nowe warunki prowadzenia działalności gospodarczej stwarzają w tym sezonie ułatwienia, które biznesowo może popsuć chyba tylko zła pogoda.

Daria Miszczuk, księgowa Tax Care

Sprawdź nasze inne informacje i porady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Myślisz o własnym biznesie na sezon? Teraz możesz skorzystać z nowych udogodnień. Jakich? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie