MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na opłacanie podatków i ZUS polska firma poświęca 286 godzin, czyli dwa miesiące rocznie [raport Doing Business 2015]

Redakcja
Przeciętna firma w Polsce musi wykonać w roku 18 płatności podatków czy składek ZUS-owskich - wynika z najnowszej edycji raportu Banku Światowego.
Przeciętna firma w Polsce musi wykonać w roku 18 płatności podatków czy składek ZUS-owskich - wynika z najnowszej edycji raportu Banku Światowego. SXC
W najnowszym raporcie Banku Światowego Polska została sklasyfikowana na 32 miejscu na 189 ocenianych krajów pod względem warunków prowadzenia biznesu.

 

Na opłacenie podatków i składek ZUS-owskich przeciętna firma w Polsce poświęca 286 godzin rocznie - wynika z raportu "Doing Business 2015", opracowanego przez Bank Światowy. Po przeliczeniu tego na standardowy, 40-godzinny tydzień pracy, wychodzi ponad 7 tygodni, czyli blisko 2 miesiące.

Bank Światowy opublikował nową edycję swojego raportu "Doing Business". Polska pod względem warunków prowadzenia biznesu została w nim sklasyfikowana na 32 miejscu na 189 ocenianych krajów. Spośród krajów naszego regionu lepsze pozycje od Polski zajęły kraje bałtyckie, czyli Estonia (17 miejsce) oraz Łotwa i Litwa (odpowiednio 23 i 24 pozycja).

Poprawa i zarazem spadek

W ubiegłorocznej edycji "Doing Business" Polska była sklasyfikowana na miejscu 45. To oznaczałoby, że w ciągu roku w naszym kraju doszło do znaczącej poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Tyle tylko, że ten awans naszego kraju wynika ze zmian metodologicznych, jakie od tej edycji Bank Światowy wprowadził do raportu. Gdyby bowiem ubiegłoroczny "Doing Business" był konstruowany według obecnie obowiązujących zasad, to Polska znalazłaby się na 30 pozycji. To oznacza, że tak naprawdę niewiele się zmieniło w regulacjach i procedurach, związanych z działalnością firm.

Płatności podatków bez zmian

Przeciętna firma w Polsce musi wykonać w roku 18 płatności podatków czy składek ZUS-owskich - wynika z najnowszej edycji raportu Banku Światowego. Na ich wyliczenie i dokonanie potrzeba 286 godzin rocznie, czyli przy 40-dniowym tygodniu pracy ponad 7 tygodni. Łącznie musi oddać państwu 38,7 proc.  zysku.

Pod tym względem nic się nie zmieniło w ubiegłym roku również płatności było 18 i zajmowały tyle samo czasu. Jednak brak zmian doprowadził do pogorszenia pozycji naszego kraju w tej części rankingu. Rok temu Polska była sklasyfikowana pod tym względem na 81 pozycji, a teraz znalazła się na miejscu 87.

W rankingu obejmującym płatności podatkowe najwyżej zostały sklasyfikowane Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie firma musi wykonać 4 przelewy rocznie, co zajmuje zaledwie 12 godzin rocznie. Polska nie wygląda dobrze także na tle innych krajów regionu. Na przykład na Węgrzech firma musi dokonać 11 płatności podatkowych i parapodatkowych, co zajmuje 218 godzin, zaś na Słowacji przelewów jest więcej, bo 20, ale trzeba na ich dokonanie poświęcić tylko 207 godzin.

Najbardziej obciążające polskie firmy są płatności związane z ubezpieczeniami społecznymi. Na ich dokonanie rocznie trzeba poświęcić 124 godziny rocznie. Na drugim miejscu zaś jest podatek VAT, którego obsługa przeciętnej firmie zajmuje 100 godzin.

 

W małych przedsiębiorstwach bywa gorzej

Bank Światowy przy konstruowaniu raportu bierze pod uwagę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniające między 10 a 50 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach, zwłaszcza wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, obciążenie obowiązkami biurokratycznymi jest jeszcze większe, co wynika z badań przeprowadzonych przez Idea Bank, który w marcu tego roku przeprowadził ankiety telefoniczne wśród 700 przedsiębiorców i online wśród kolejnych 300.

Zakładanie firm: trochę lepiej

Według raportu "Doing Business 2015" Polska podskoczyła pod względem łatwości zakładania firmy z 85 pozycji rok wcześniej na 80 miejsce obecnie. Tutaj także jednak zaszły niewielkie zmiany. Liczba procedur 4 się nie zmieniła, podobnie jak czas, potrzebny do uruchomienia firmy (nadal jest to 30 dni). Zwyżkę w rankingu zawdzięczamy jedynie małej redukcji kosztów, jakie wiążą się z zakładaniem firmy.

Obecnie cała procedura kosztuje 12,9% dochodu narodowego na głowę mieszkańca, a nie 13,1%, jak rok wcześniej.  Tyle, że pod względem łatwości i kosztu założenia firmy przegrywamy z innymi państwami regionu. Na przykład w Bułgarii do założenia firmy również konieczne jest wykonanie 4 czynności administracyjno-prawnych, ale ich przejście zajmuje tylko 18 dni, zaś koszt wynosi zaledwie 0,8 proc.  dochodu na głowę mieszkańca. Z kolei na Słowacji procedur jest więcej, bo 7, ale tamtejsze urzędy są w stanie sprawę załatwić w 11,5 dnia, zaś koszt to tylko 1,5 proc. dochodu na głowę.

Dobrze w kredytach

Najlepiej wypadamy pod względem łatwości w pozyskaniu kredytu. Tutaj Polska została sklasyfikowana na 17 pozycji (razem z Węgrami), wyprzedzając nie tylko inne kraje regionu, ale nawet Niemcy czy Danię. Niestety, rok wcześniej pod tym względem byliśmy wyżej, bo na 14 pozycji. Nie oznacza to, że w Polsce nastąpiło pogorszenie warunków kredytowania firm, bo współczynniki się nie zmieniły. Po prostu inne kraje w ciągu minionego roku poprawiły warunki u siebie, co zapewniło im awans.
 
Gdzie firmy mają najlepsze warunki do prowadzenia biznesu?
1 Singapur
1 Singapur
2 Nowa Zelandia 
3 Hong Kong  
4 Dania 
5 Korea Południowa 
6 Norwegia 
7 USA  
8 Wielka Brytania 
9 Finlandia  
10 Australia  
11 Szwecja 
12 Islandia 
13 Irlandia 5 
14 Niemcy  
15 Gruzja  
16 Kanada  
17 Estonia
18 Malezja
19 Tajwan
20 Szwajcaria 

32 POLSKA

33. Hiszpania 

34. Czarnogóra

37. Słowacja

38. Bułgaria

44. Czechy

48. Rumunia

51. Słowenia

54. Węgry

57. Bialoruś

62. Rosja

 

 

 

Źródło: Doing Business 2015, Bank Światowy 

Źródło: Marek Siudaj, Tax Care, Bank Światowy Doing Business 2015

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na opłacanie podatków i ZUS polska firma poświęca 286 godzin, czyli dwa miesiące rocznie [raport Doing Business 2015] - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia