Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, na ile wyceniani są prezesi spółek z GPW. Kwota robi wrażenie. Chodzi o miliardy złotych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
ak wynika z najnowszej edycji rankingu SEC Newgate, średnia wartość menadżerów w relacji do wartości spółki, którą zarządzają wynosi 4 proc.
ak wynika z najnowszej edycji rankingu SEC Newgate, średnia wartość menadżerów w relacji do wartości spółki, którą zarządzają wynosi 4 proc. Michał Dyjuk/ Polska Press
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest 413 spółek wycenianych łącznie na 1,4 biliona złotych, z czego 754 mld zł przypada na 371 firm krajowych. Jak wynika z rankingu SEC Newgate, „najcenniejszym" prezesem firmy prywatnej jest wyceniany na 1,8 mld zł Michał Gajewski z Santander Bank Polska. Z kolei listę prezesów spółek państwowych otwiera Leszek Skiba z Pekao.

Spis treści

413 spółek o łącznej wartości 1,4 bln zł notowanych na GPW

4 proc. wynosi średnia wartość menedżerów w relacji do wartości spółki, którą zarządzają – wynika z siódmej edycji rankingu SEC Newgate, który opisuje jako pierwsza „Rzeczpospolita”. Jak wyjaśniono, pod uwagę brane są największe spółki giełdowe, a wartość menedżerów jest ustalana na podstawie kapitalizacji firmy, zmiany ceny akcji, wyniku EBITDA oraz kompetencji menedżerskich.

Jak podaje „Rz”, na GPW notowanych jest 413 spółek o łącznej wartości 1,4 bln zł, w tym 754 mld zł przypada na 371 firm krajowych. Dużą rolę na warszawskiej giełdzie odgrywa sektor finansowy. W pierwszej dziesiątce krajowych spółek o największej kapitalizacji aż połowę stanowią banki i ubezpieczyciele – czytamy.

– Z raportu SEC Newgate CEE wynika, że wysoko wyceniani są również menedżerowie spółek z tego sektora. To oni de facto zdominowali tegoroczny ranking (44 proc. całego zestawienia) – podaje „Rz".

Najcenniejsi prezesi spółek na GPW

Dziennik wskazuje, że zeszłorocznego zwycięzcę rankingu – Brunona Bartkiewicza z ING Banku Śląskiego – zmienił na prowadzeniu Michał Gajewski z Santander Bank Polska. Jego wartość oszacowano na ponad 1,8 mld zł. Gajewski z bankowością związany jest od ponad trzech dekad. Stanowisko prezesa Santander Bank Polska objął kilka miesięcy po odejściu Mateusza Morawieckiego, który zrezygnował z kierowania bankiem, obejmując posadę premiera – przypomniano.

Próg miliarda złotych w tegorocznym zestawieniu przekroczyła jeszcze jedna osoba: Marek Piechocki z odzieżowego giganta LPP. – Od zeszłorocznej edycji Piechocki awansował o jedną pozycję, a jego wartość urosła o ponad 0,5 mld zł do 1,3 mld zł. Skutecznie zarządza handlową grupą, która rośnie nawet w obliczu dużych zawirowań makro i geopolitycznych – wskazano

– Na kolejnych miejscach znaleźli się znów przedstawiciele sektora finansowego: wspomniany już Bartkiewicz (warty niemal 811 mln zł), a za nim Cezary Stypułkowski (prawie 780 mln zł), wieloletni szef mBanku. Ten ostatni planuje rozstać się ze spółką – przestanie sprawować funkcję prezesa w 2025 r. W ciągu dwóch dni od ogłoszenia jego decyzji wartość spółki spadła o blisko 4 proc.– podaje „Rz”.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, na ile wyceniani są prezesi spółek z GPW. Kwota robi wrażenie. Chodzi o miliardy złotych - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia