MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Chleb Świerkowskiego z Jędrzejowa

marzena
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Chleb Świerkowskiego z JędrzejowaChleb z mąki pszennej i żytniej pieczony jest zgodnie z tradycyjnymi recepturami.
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Chleb Świerkowskiego z JędrzejowaChleb z mąki pszennej i żytniej pieczony jest zgodnie z tradycyjnymi recepturami. archiwum prywatne
„Świerkowscy” Jolanta Świerkowska jest największym przedsiębiorstwem branży piekarniczej w Jędrzejowie, z wieloletnią rodzinną tradycją.

Piekarnia powstała w 1943 roku, założona przez seniora rodu Józefa Świerkowskiego, którą w 1981 roku przejął jego syn Paweł Świerkowski. W celu podniesienia jakości produkcji, w 1995 roku zakupił on młyn w Jędrzejowie. Aktualnie właścicielem firmy jest Jolanta Świerkowska, a głównym zarządzającym i prowadzącym firmę jest syn Łukasz Świerkowski. Piekarnia kontynuuje tradycyjne metody wypieku, bez udziału „polepszaczy”. Specjalizuje się w produkcji pieczywa mieszanego i wyrobów półcukierniczych.

Mąka, z której wytwarzane jest pieczywo oraz wyroby, produkowana jest we własnym młynie z najlepszej jakościowo pszenicy, która wcześniej przechodzi wewnętrzne analizy. W efekcie nie zawiera żadnych dodatków chemicznych

Zgłoszony do konkursu Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014 Chleb Świerkowskiego zrobiony jest na bazie mąki pszennej i żytniej, na naturalnym zakwasie. Dodatkowymi składnikami są mleko i masło naturalne. Wypiekany jest w temperaturze 220 stopni Celsjusza ze spadkiem do temperatury 190 stopni Celsjusza. Przyozdobiony jest mąką żytnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia