Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

Materiał informacyjny Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

SOLBET: Zakup mieszkania z Bezpiecznym Kredytem 2%

Od 1 lipca 2023 r. osoby planujące zakup swojej pierwszej nieruchomości w budynku wielorodzinnym będą mogły ubiegać się o tzw. Bezpieczny Kredyt 2%. Komu będzie przysługiwał preferencyjny kredyt na mieszkanie i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

villescandi

Rosnące ceny nieruchomości i kredytów spowodowały, że wiele osób zostało zmuszonych do odłożenia w czasie lub rezygnacji z zakupu mieszkania. Rozwiązaniem tego problemu może być rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Skorzystanie z przygotowanej dla kredytobiorców oferty pozwoli urzeczywistnić marzenie o lokalu własnościowym osobom, które dotychczas nie mogły sfinalizować zakupu z własnych środków.

Dla kogo Bezpieczny Kredyt 2%?

O Kredyt 2% może ubiegać się małżeństwo, para pozostająca w związku nieformalnym, która wychowuje co najmniej jedno wspólne dziecko, lub singiel. Kredyt przewidziany jest dla osób w wieku do 45 lat, które nie posiadają i nie posiadały prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub pary warunek wieku powinna spełniać przynajmniej jedna osoba. Warunek dotyczący prawa własności musi być spełniony przez obu kredytobiorców.

Wysokość kredytu

Środki pozyskane z Bezpiecznego Kredytu 2% mogą być przeznaczone m.in. na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Maksymalna wysokość kredytu udzielanego jednej osobie wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem limit ten wzrasta do 600 tys. zł. Kredytobiorcy w ciągu pierwszych 10 lat spłaty kredytu będą otrzymywać dopłaty do rat, pokrywające różnicę między oprocentowaniem rynkowym o stałej stopie a założoną stawką 2%.

Rozsądny zakup mieszkania

Wiele osób planujących kupno pierwszego mieszkania decyduje się na nieruchomość od dewelopera. Coraz więcej świadomych inwestorów zwraca uwagę nie tylko na lokalizację i metraż, ale także na zastosowane rozwiązania, które będę wpływać komfort oraz koszty użytkowania mieszkania. Przed zakupem nieruchomości warto zwrócić uwagę, m.in. na to, z jakich materiałów został wzniesiony budynek, gdyż to one w dużym stopniu decydują o walorach użytkowych lokali.

Beton komórkowy jest zdrowym, powstającym z surowców naturalnego pochodzenia, przyjaznym środowisku materiałem konstrukcyjnym. Wpływa korzystnie również na energooszczędność budynku oraz komfort użytkowania lokali mieszkalnych. Jego walory użytkowe są doceniane już na etapie urządzania lokalu. Łatwe, precyzyjne i czyste wiercenie w ścianach oraz wiele rozwiązań zamocowań zapewniają bezproblemowe umeblowanie wnętrz. Materiał ten wyróżnia się również bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zamknięte w jego strukturze powietrze, które jest najlepszym izolatorem ciepła, stanowi ponad 80% objętości bloczków. Dzięki temu ściany z betonu komórkowego skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku i wchodzących w jego skład lokali, co pozwala ich mieszkańcom ograniczyć koszty ogrzewania.


________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

WEBER: Efekt, który widać latami. Nowy tynk webepas silicon AquaBalnce od marki Weber

Czysta i szybko schnąca elewacja nawet w deszczowe dni – to marzenie wielu właścicieli domów. Jak skutecznie zabezpieczyć fasadę przed zazielenieniem i uszkodzeniem? Nowy, innowacyjny, hydrofilowy tynk silikonowy z technologią AquaBalance marki Weber pozwala chronić budynek przed porastaniem i zachować jego estetyczny wygląd przez wiele lat.

Elewacja budynku stanowi jego wizytówkę. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniom pogodowym musi ona stawić czoło. Deszcz, wiatr, mróz, śnieg, promieniowanie słoneczne, dobowe skoki temperatury powietrza to tylko część czynników, które osłabiają tynk fasadowy. Taki klimat sprawia, że na elewacji budynków utrzymuje się wilgoć , która jest główną przyczyną pojawiania się na ścianie zielonkawych nalotów, czyli glonów.

AquaBalance – sprawdzona technologia marki Weber

Gdy woda, czy to w formie kropli deszczu, kropli rosy, czy też topniejącego śniegu lub szronu pojawia się na elewacji, może na niej pozostawać – szczególnie na północnych ścianach – przez długie godziny. Technologia AquaBalance sprawia, że jest inaczej. Zapewnia tynkowi specyficzną strukturę sprawiającą, że krople trafiające na jego powierzchnię ulegają spłaszczeniu i dzięki temu zwiększają swoją powierzchnię parowania. Elewacja pokryta tynkiem w technologii AquaBalance sama reguluje poziom wilgotności, która skutecznie odparowuje i ściana szybko schnie. A tam gdzie nie ma wody, nie ma też podłoża do rozwoju mikroorganizmów, alg i grzybów.

Inteligentna powłoka tynku weberpas silicon AquaBalance zapewnia więc optymalne zabezpieczenie fasady przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Powłoka tynku jest również odporna na spaliny oraz alkalia, a w przypadku jakichkolwiek zabrudzeń można ją łatwo wyczyścić.

Do wszystkich systemów

Tynki silikonowe uchodzą za najlepsze z grona tynków cienkowarstwowych, stosowanych w systemach ociepleniowych ETICS. Są elastyczne, oddychające, samoczyszczące i wyjątkowo trwałe. Nowy tynk weberpas silicon AquaBalance może być wykorzystywany w systemach, w których do izolacji termicznej użyta będzie wełna mineralna, styropian biały lub grafitowy albo płyty rezolowe. Wykonana z niego powłoka będzie bardzo odporna na wszelkie szkodliwe czynniki – promieniowanie UV, kwaśne deszcze, duże wahania temperatury, mróz.

Wyjątkowo elastyczna struktura czyni go bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz pozwala powłoce kompensować naprężenia zachodzące w podłożu.

Korzyści ze stosowania tynku silikonowego Weberpas AquaBalance:
• Na tynku nie pojawią się naloty alg i pleśni.
• Tynk będzie się przez wiele lat pięknie prezentował.
• Będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne.
• Zapewni ścianie możliwość oddychania.
• Nie będzie nasiąkał wodą.
• Jego zużycie będzie niższe niż innych tynków.
• Nadaje się do wszystkich systemów ETICS, bez względu na stosowany materiał ociepleniowy.
• Kolor tynku, ładny i intensywny, nie ulegnie z czasem wyblaknięciu.

Wykonawcy go polubią

Fachowcy od dawna uznają tynki silikonowe za łatwe w aplikacji. Łatwo się je rozprowadza i zaciera. Nowy tynk w technologii AquaBalance od marki Weber dzięki swojej plastyczności i świetnej przyczepności do różnych podłoży jest o 20% wydajniejszy niż inne. Zużycie dla faktury „baranek” i granulacji 1,5 mm wynosi raptem 2,3 kg/m2, a nie 2,8 jak ma o miejsce w przypadku zwykłych tynków.

villescandi

Zaś czas otwarty wynosi aż 30 minut co oznacza, że bez problemów uda się połączyć ze sobą dwie tynkowane, sąsiadujące ze sobą płaszczyzny i nikt nie dopatrzy się śladu łączenia.
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

KRISPOL: Pomagamy w termomodernizacji

Od wyceny po dotacje

Inwestycje budowlane to nie tylko stawianie nowych budynków, ale także termomodernizowanie już istniejących. W Polsce większość domów jednorodzinnych wymaga kompleksowej termomodernizacji. U źródeł tych działań leżą potrzeby związane z rosnącymi cenami energii cieplnej oraz deficyt surowców pozwalających na jej produkcję. Temat renowacji budynków wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wobec rosnących kosztów ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Ostatecznie nie chodzi tu wyłącznie o koszty ogrzewania. Niezależnie od wieku, dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie, codzienny komfort życia i użytkowania domu, a także troska o przyszłe pokolenia. To inwestycja z Gwarancją spokoju.

KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA

Kompleksowa wymiana stolarki to poważna inwestycja, dlatego należy zakładać, że środki w nią włożone będą się zwracały. Wybór solidnych okien, bram garażowych i drzwi zewnętrznych wpływa na obniżenie rachunków, a dopasowane rozwiązania służą bezawaryjnie przez długie lata i nie wymagają szybkiej wymiany. Co więcej zakup nowej stolarki do termomodernizowanego domu można zrealizować z dofinansowaniem, np. z programu Czyste Powietrze czy też zyskać oszczędności w postaci termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Produkty marki KRISPOL znajdują się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów, spełniają wymagania programu Czyste Powietrze i kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej. Energooszczędna i dobrze zamontowana stolarka pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, a tym samym zapewnia komfort cieplny, który przekłada się na codzienną jakość życia. Należy również pamiętać, że ciepłe okna, drzwi i bramy garażowe to ulga dla środowiska.

krispol

KOMPLET STOLARKI OD JEDNEGO PRODUCENTA

Zakup kompletu stolarki, czyli okien, osłon, bramy garażowej i drzwi zewnętrznych niewątpliwie wpływa na użytkowanie domu. Wybór rozwiązań od jednego producenta pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także gwarantuje pełną spójność, zarówno stylistyczną, jak i technologiczną wybranych produktów. Okna, drzwi i bramy garażowe montowane 15-20 lat temu mają współczynniki przenikania ciepła nawet trzykrotnie wyższe niż nowe, do tego często zamontowane są w sposób niezgodny z dzisiejszymi standardami. Decyzję o wyborze kompletu stolarki powinna poprzedzać więc analiza potrzeb i oczekiwań inwestora. Należy określić warunki, w jakich produkty będą użytkowane. Niektóre rozwiązania lepiej sprawdzą się w budownictwie w centrum miasta, inne natomiast w domach zlokalizowanych na przedmieściach lub na wsi. Kompleksowe, dobrze przemyślane zakupy to niezwykle ważna w obecnych czasach Gwarancja spokoju na wiele lat.

NIE TRAĆ ENERGII

Właściciele domów wybudowanych w XX wieku obawiają się zimy i wysokich rachunków za ogrzewanie. Można temu zaradzić wymieniając okna, drzwi zewnętrzne, bramę garażową lub montując dodatkowe osłony okienne – rolety zewnętrzne. W ten sposób dom przestanie tracić energię, a w dłuższym okresie czasu zacznie na siebie zarabiać. Wymiana stolarki w domu wydaje się być skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego inwestorzy potrzebujący wsparcia mogą udać się do Salonu KRISHOME, w którym termo -specjaliści dokonają bezpłatnej konsultacji i posłużą fachowym doradztwem na każdym etapie realizacji – od wyceny po dotację.

Znajdź najbliższy Salon KRISHOME lub Partnera Handlowego w Twoim mieście.
krispol.pl/salony
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

ALUPROF: Ekspert podpowiada: Jakie okna i drzwi wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku?

W kontekście nowych Warunków Technicznych dotyczących budynków szczególnego znaczenia nabiera kwestia podniesienia izolacyjności termicznej obiektów, na którą istotny wpływ ma ślusarka okienna i drzwiowa. Ekspert marki Aluprof podpowiada, jak za pomocą odpowiednich okien i drzwi utrzymać ciepło i tym samym zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze.

Sposób na „ciepłe” okna

Na izolacyjność termiczną budynku, czyli jego zdolność do utrzymywania ciepła, ogromy wpływ mają zastosowane elementy konstrukcyjne, a zwłaszcza okna i drzwi. To właśnie one w dużym stopniu przyczyniają się do strat cieplnych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Warto podkreślić, że dochodzi do niej nie tylko w sytuacji, gdy ślusarka jest źle zamontowana, ale też wtedy, gdy zastosowane produkty są słabej jakości i cechują się niskimi parametrami technicznymi. Jeśli więc zależy nam na spełnieniu wymagań określonych w Warunkach Technicznych, poprawie komfortu termicznego oraz ograniczeniu rachunków za ogrzewanie, postawmy na wysokiej jakości systemy wykonane z aluminium – materiału, który nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizuje straty ciepła, ale też jest wyjątkowo trwały, lekki i odporny na korozję. Pamiętajmy również, że na szczelność okien i drzwi istotnie wpływają komponenty wykorzystane do ich produkcji takie jak uszczelki oraz okucia.

„Producenci okien i drzwi coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania, takie jak dodatkowe uszczelki czy wkłady izolujące, dzięki którym oferowane przez nich systemy są w stanie spełnić podwyższone wymagania izolacyjności termicznej i tym samym podnieść poziom energooszczędności budynków. Przykładem może być firma Aluprof, która w swojej ofercie posiada systemy okienno-drzwiowe z izolacją termiczną MB-79N oraz MB-86N. Zostały one opracowane z myślą o spełnieniu nowych wymagań technicznych a dzięki zastosowaniu kształtowników wyposażonych w przekładki termiczne najwyższej jakości, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla systemu okien MB-79N i MB-86N spełnia parametr 0,9 W/(m2K), co pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności cieplnej budynku”, wyjaśnia Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof. „Warto przy tym zaznaczyć, że oferowane przez Aluprof systemy MB-79N i MB-86N dostępne są w różnych wariantach budowy, różniących się poziomem izolacji - dodaje Michał Marcinowski.

villescandi

Doskonała izolacja pomimo smukłej konstrukcji

Na izolacyjność termiczną ślusarki istotny wpływ ma zastosowany w niej pakiet szybowy. Jeśli zależy nam na spełnieniu wyśrubowanych norm określonych przepisami, postawmy na okna z pakietem 3-szybowym. Każda zastosowana szyba stanowi bowiem kolejną warstwę izolacyjną, a przestrzeń między szybami jest dodatkowo wypełniona gazem szlachetnym podnoszącym izolacyjność okna. Mimo że takie rozwiązanie z pewnością okaże się droższe niż w przypadku zastosowania okien 2-szybowych, jest to jednak opłacalna inwestycja, która z pewnością zwróci się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie pakietu 3-szybowego nie oznacza, że musimy wybierać wyłącznie spośród nieatrakcyjnej, masywnej ślusarki pozbawionej dodatkowych funkcji. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy systemy, dzięki którym nie tylko będziemy w stanie poprawić komfort termiczny budynku, ale też nadać mu efektowny, nowoczesny wygląd.

„Jeśli chcemy zadbać o izolacyjność termiczną domu, a jednocześnie nadać bryle lekkości i sprawić by zyskała na atrakcyjności, postawmy na rozwiązania wyróżniające się smukłą konstrukcją. Przykładem mogą być systemy okienno-drzwiowe MB-79N oraz MB-86N od Aluprof, w których znajdziemy okna stałe, rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne, a także drzwi zewnętrzne jedno- i dwuskrzydłowe oraz rozwiązania witrynowe z drzwiami. W drzwiach i oknach skonstruowanych na bazie tych produktów istnieje możliwość wykorzystania ukrytych zawiasów i najpopularniejszych okuć obwiedniowych. Można w nich zastosować także najnowocześniejsze rodzaje automatyki i kontroli dostępu. Smukła konstrukcja nie oznacza jednak gorszych parametrów w zakresie izolacyjności – okna i drzwi w systemach Aluprof są jednymi z najlepiej izolowanymi termicznie produktami w rynku. Ponadto występują w wariancie z pakietem 3-szybowym, co dodatkowo przekłada się na utrzymanie komfortu termicznego w budynku. Oba systemy wyróżniają się też doskonałymi parametrami w zakresie wodoszczelności” - podkreśla Michał Marcinowski.

________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

WIŚNIOWSKI: Budowa domu jak partia szachów

Budowa domu jest jak partia szachów. Liczy się dobre otwarcie! Najlepiej z Arcypromocją „Podwójny Gambit” na bramy, okna, drzwi czy ogrodzenie marki WIŚNIOWSKI. Tylko teraz gwarantowany zwrot kosztów do 2000 zł i konkurs z łączną pulą nagród 100 000 zł.

Gambit czyli otwarcie

Budowa domu otwiera zwykle nowy rozdział w życiu inwestora. To w tym momencie decyzja o wyborze okien, drzwi i bramy garażowej nabiera znaczenia. Rozpoczęta inwestycja krystalizuje się na naszych oczach - staje się pełniejsza, nabiera koloru. Zamknięcie jej z pomocą okien, drzwi i bramy garażowej to krok milowy, który przybliża nas do zamieszkania w wymarzonym domu. Dopełnieniem jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa, dlatego dom wymaga odpowiedniej ochrony w postaci ogrodzenia.

Każdy inwestor prędzej czy później staje przed dylematem, jakie produkty wybrać dla wymarzonego domu. Gwarancją udanej inwestycji są materiały wysokiej jakości. Kupując bramy, okna, drzwi czy ogrodzenie warto więc postawić na sprawdzone produkty marki WIŚNIOWSKI, zwłaszcza teraz, gdy do wygrania jest nawet 25 000 zł. Wszystko za sprawą Arcypromocji „Podwójny Gambit”.

od 16 lat

Jak skorzystać z Arcypromocji?

Zasady udziału w promocji są proste. Wystarczy zamówić produkty marki WIŚNIOWSKI o wartości minimum 5000 zł i zarejestrować zakup na stronie producenta. W zamian otrzymamy gwarantowany zwrot kosztów. Ale to nie wszystko! Mamy także szansę wziąć udział w konkursie z pulą nagród o wartości 100 000 zł. Warunkiem jest odpowiedź na pytanie: dlaczego wybór marki WIŚNIOWSKI to dobry ruch dla naszej inwestycji?

„Podwójny Gambit” to oczywiście podwójny zysk. Po pierwsze, producent gwarantuje zwrot części poniesionych kosztów nawet do 2000 zł. Po drugie, mamy szansę wygrać jedną z 9 nagród pieniężnych, w tym dwie główne nagrody o wartości 25 000 zł. To naprawdę niepowtarzalna okazja!

Lato to dobry czas na remont

Polacy nie zrażają się wysokimi cenami materiałów budowlanych i decydują się na remonty zamiast wakacji, jak wynika z badania „Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2023” Santander Consumer Banku.

Wśród planowanych prac remontowych ważne miejsce zajmuje wymiana okien. Do popularności przedsięwzięcia przyczynił się zapewne rządowy program „Czyste Powietrze”, który oferuje nawet do 135 000 zł dotacji na wymianę okien, drzwi czy bramy garażowej. Jednym z warunków jest wybór odpowiednich, energooszczędnych produktów, których nie brakuje w ofercie marki WIŚNIOWSKI. Bo energooszczędność opłaca się zarówno zimą, jak i latem, kiedy szczelna stolarka ma wpływ na zużycie energii dla klimatyzacji.

Podejmij strategiczną decyzję

Arcypromocji WIŚNIOWSKI towarzyszy szeroko zakrojona kampania 360. W przygotowaniach do nagrania spotu doradzała Aleksandra Tarnowska, kandydatka na mistrzynię FIDE.

Oko szachisty zauważy, że ułożenie figur w wideo nie jest przypadkowe. Tak jak nieprzypadkowa jest oferta produktów w Arcypromocji „Podwójny Gambit”. To strategiczna decyzja dla Twojej inwestycji. Dobre otwarcie gwarantują wyłącznie bramy, okna, drzwi i ogrodzenia WIŚNIOWSKI.
________________________________________________________________________________

Markizy zewnętrzne do okien pionowych skutecznie zatrzymają upał za oknem
Markizy zewnętrzne do okien pionowych skutecznie zatrzymają upał za oknem fot. FAKRO

FAKRO: MARKIZY – skuteczna ochrona przed upałem

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponują się z architekturą budynku. Dlaczego stosujemy markizy do okien pionowych i co mamy do wyboru?

Mówiąc najprościej, markizy stosujemy po to, żeby poprawić swój komfort mieszkania. Montowana na zewnątrz okna markiza zapewnia efektywną ochronę przed przegrzewaniem – jest ośmiokrotnie skuteczniejsza niż osłony wewnętrzne. Dzieje się tak dlatego, że markiza jeszcze przed szybą przejmuje promieniowanie słoneczne i nie przepuszcza ciepła do domu. Pozwala to zrezygnować z klimatyzacji, a przynajmniej znacząco zredukować jej użytkowanie, co jest korzystne i dla środowiska, i dla naszych portfeli. Na obniżenie rachunków wpływa też fakt, że zimą markiza stanowi swoisty bufor cieplny dla strefy okiennej, zmniejszając straty ciepła.

Markizy zapewniają dopływ naturalnego światła i poczucie prywatności w ciągu dnia. Z wewnątrz możemy wszystko swobodnie obserwować, równocześnie z zewnątrz
Markizy zapewniają dopływ naturalnego światła i poczucie prywatności w ciągu dnia. Z wewnątrz możemy wszystko swobodnie obserwować, równocześnie z zewnątrz nie jesteśmy widoczni dla ciekawskich sąsiadów fot. FAKRO

Tkanina markizy zaciemnia wnętrze, ale wciąż umożliwia dopływ naturalnego światła i widoczność na zewnątrz. Chroni przy tym wyposażenie wnętrz przed szkodliwym promieniowaniem UV, a nasze oczy przed uciążliwymi refleksami. Równomiernie rozproszone, przyciemnione światło daje możliwość komfortowej pracy przy komputerze oraz odpoczynku nawet w słoneczny dzień. Opuszczone podczas dnia markizy zapewniają też domownikom poczucie prywatności, a dodatkowo – co z pewnością docenimy zwłaszcza w porze letniej - stanowią barierę dla dokuczliwych owadów.

markizy

Jakie markizy mamy do wyboru?
Najpopularniejsze są modele z linii VMZ. To markizy z kasetą montowaną we wnęce okiennej i z bocznymi prowadnicami, wzdłuż których przesuwa się dolna belka z zamocowaną tkaniną. Do wyboru mamy dwie wersje manualne VMZ i VMZ ZIP, a także elektryczne: VMZ Z-Wave na przycisk naścienny lub pilota, VMZ WiFi, którą można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie oraz VMZ Solar z baterią solarną, nie wymagającą doprowadzenia prądu. Wszystkie markizy elektryczne oraz ręczna VMZ ZIP, dzięki szczelnemu wpasowaniu w prowadnice, mogą pełnić funkcję moskitiery.

Markizy solarne nie zużywają „naszego” prądu – tworzą go same, dzięki zintegrowanej baterii z panelem
Markizy solarne nie zużywają „naszego” prądu – tworzą go same, dzięki zintegrowanej baterii z panelem fot. FAKRO

Jeśli wolimy ukryć kasetę markizy pod tynkiem, to możemy zdecydować się na model VMU. Jeżeli natomiast mamy okna o konstrukcji uniemożliwiającej zastosowanie prowadnic (np. szklany narożnik), to najlepiej sprawdzi się model VML, gdzie belka z zamocowanym materiałem przesuwa się po linkach.

Poza budową, markizy różnią się też rodzajem tkanin, a konkretnie prześwitem. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy przezierność na poziomie 10%, 4%, 1% i całkowicie zaciemniające 0%.

Sterowanie markizami
Jak już wspomniano, sterowanie markizami może się odbywać w sposób tradycyjny, czyli ręcznie albo bardziej nowocześnie – przy użyciu przełącznika na ścianie, pilota czy smartfona. Elektryczne markizy są wygodniejsze w obsłudze, można je też połączyć wraz z innymi produktami w systemie inteligentnego domu FAKRO smartHome.

Markiza VMZ Solar może być sterowana w trybie automatycznym – wówczas samoczynnie zwinie się i rozwinie stosownie do stopnia nasłonecznienia. Można też
Markiza VMZ Solar może być sterowana w trybie automatycznym – wówczas samoczynnie zwinie się i rozwinie stosownie do stopnia nasłonecznienia. Można też obsługiwać ją za pomocą pilota fot. FAKRO

Przydatnym atutem markiz jest możliwość zatrzymania ich na dowolnej wysokości okna. Można przysłonić tylko górną część szyby, żeby słońce nas nie raziło, a resztę światła otworu pozostawić odsłoniętą, umożliwiając swobodne przemieszczanie się między salonem a tarasem pod częściowo opuszczoną markizą.

Szeroka oferta kolorów
Dominujące kolory markiz są uniwersalne i pasują do większości budynków. To odcienie szarości, bieli i brązu. Zwolennicy nietypowych rozwiązań mogą wybrać tkaniny o prześwicie 4%, które dostępne są w kilkunastu kolorach, m.in. niebieskim, czerwonym, zielonym czy żółtym. Aluminiowe profile markiz standardowo są białe, szare, czarne lub brązowe, a na specjalne życzenie mogą być barwione na dowolny kolor z palety RAL.

https://www.fakro.pl/innoview/markizy-do-okien-pionowych/
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

ALUPROF PERGOLA: Pergola tarasowa – wielofunkcyjna alternatywa dla ogrodów zimowych

Poranna kawa pita w otoczeniu zieleni, popołudniowy relaks z książką na leżaku czy wieczorne biesiadowanie na świeżym powietrzu w gronie najbliższych – tarasy czy przydomowe ogrody mogą nam służyć na różne sposoby i to nie tylko w ciepłe, letnie dni. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością wśród ich właścicieli cieszą się pergole. Dzięki nim, nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń, z której będziemy mogli korzystać także podczas niesprzyjającej pogody, ale też atrakcyjnie zaaranżujemy teren wokół domu.

Zaufaj sprawdzonej technologii

Funkcjonalny taras, będący strefą przejściową pomiędzy wnętrzem a ogrodem, szczególnie sprawdza się latem. A jeśli dozbroimy go w pergolę, to każdą wolną chwilę, nawet podczas mniej sprzyjających warunków pogodowych, będziemy mogli spędzać na świeżym powietrzu. Aby jednak pergola służyła nam przez długie lata i poza funkcją użytkową stanowiła też ozdobę tarasu, warto postawić na produkty wykonane z ekstrudowanego aluminium, które wyróżniają się wyjątkową trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Godnym polecenia rozwiązaniem może tutaj być najnowsza propozycja firmy Aluprof, pergola tarasowa MB-OPENSKY 120. To jeden z najbardziej wytrzymałych i solidnych produktów dostępnych na rynku, a jego maksymalne gabaryty wynoszą 6 m dł. × 4 m szer. × 3 m wys. Co więcej, pergola ta posiada także specjalny dwuspadowy system odwodnienia, który pozwala na bardzo skuteczne odprowadzenie wody opadowej z dachu całą powierzchnią słupa.

Postaw na komfort i estetykę

Przemyślana konstrukcja pergoli MB-OPENSKY 120 pozwala na dowolną aranżację, a dzięki możliwości zastosowania przesłon bocznych, takich jak screeny, szklane panele przesuwne lub oba rozwiązania równocześnie, można stworzyć wyjątkowy klimat w otoczeniu natury niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Warto podkreślić, że produkt umożliwia też zastosowanie oświetlenia w technologii LED, które zaprojektowano tak, by mogło bezkolizyjnie współpracować z lamelami dachowymi. Ponadto specjalna rewizja w krokwi umożliwia instalację promienników cieplnych, a tym samym korzystanie z pergoli także w chłodniejsze dni.

villescandi

Zarządzaj inteligentnie

W przypadku wspomnianej już pergoli MB-OPENSKY 120 zadaszenie stanowi moduł złożony z ruchomych lameli (dostępne dwa kształty), które są sterowane elektrycznie. Pozwala to na płynną regulację kąta ich nachylenia w zakresie 0 -135°. Dzięki temu możemy w pełni zarządzać dostępem światła słonecznego oraz cyrkulacją powietrza. Obsługa może być realizowane za pomocą pilota, przełącznika, aplikacji na telefonie lub za pomocą odpowiedniego scenariusza zaprogramowanego w centrali sterującej domem. Ponadto, pergola może być wyposażona także w różnego rodzaju akcesoria, w tym m.in.: czujnik wiatru, deszczu czy słońca, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. W przypadku zastosowania osłon bocznych istnieje możliwość pełnej integracji z systemem sterowania dachem, a tym samym sterowanie pergolą za pośrednictwem jednego urządzenia.
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

GALECO: System dachowy Galeco RIGA – nowe oblicze dachu

Wygodna w układaniu nawet na konstrukcjach o nieregularnych kształtach i łatwa w montażu, a do tego trwała oraz estetyczna. To zalety, które sprawiają, że blachodachówka modułowa w ostatnim czasie cieszy się olbrzymią popularnością na rynku produktów budowlanych.
Mimo to, wybór odpowiedniego producenta oraz rodzaju blachodachówki modułowej jest bardzo ważny, bo właśnie te cechy determinują jej jakość i trwałość. Poznajcie blachodachówkę modułową RIGA od Galeco.

Galeco jako lider w produkcji systemów rynnowych od wielu lat kojarzony jest z innowacyjnym podejściem do produktów i wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom zarówno wykonawców, jak i inwestorów. W tym roku firma Galeco zdecydowała się na poszerzenie swojej oferty o nowy segment produktów, czyli systemy dachowe. Póki co w ofercie producenta można znaleźć jeden system nowoczesnej i eleganckiej blachodachówki modułowej Galeco RIGA, a już wkrótce z uwagi na dynamicznie poszerzaną ofertę, dołączą do niej kolejne systemy dachowe.

Czym wyróżnia się blachodachówka modułowa RIGA?

Galeco RIGA to blachodachówka modułowa płaska, która jest odpowiedzią na potrzeby rynku w segmencie stalowych pokryć dachowych. Idealnie wpisuje się w zarówno bryły nowoczesnych budynków jak i tych sprzed dekady, dlatego z powodzeniem można ją zastosować również podczas prac remontowych domu i dachu.

villescandi

Nowoczesna blachodachówka modułowa RIGA dostępna jest w dwóch najpopularniejszych kolorach: ciemnym graficie (RAL 7021) oraz czerni (RAL 9005), które wpisują się w aktualne trendy architektoniczne. Inwestorzy będą mogli z łatwością dobrać do tego pokrycia dachowego również systemy rynnowe z oferty Galeco i ekonomicznej marki Q Stalyo.

Ważną informacją jest również fakt, że produkt Galeco RIGA został stworzony z myślą o środowisku. Do produkcji systemu wykorzystano dedykowaną do dachów modułowych powlekaną organicznie stal GreenCoat® Crown BT, która zawiera bazującą na biotechnologii powłokę, do produkcji której wykorzystano szwedzki olej rzepakowy zamiast składników ropopochodnych. Producent udziela na system 40 lat gwarancji technicznej na korozję perforacyjną oraz 15 lat gwarancji estetycznej.

Walory montażowe płaskiej blachodachówki RIGA

Symetryczna forma płaskiej blachodachówki modułowej RIGA pozwala na rozpoczęcie montażu od prawej do lewej strony połaci dachu i odwrotnie, oraz na zminimalizowanie odpadów, zwłaszcza przy dachach kopertowych.

Ponadto jej szeroka, płaska powierzchnia podparcia na łatach zwiększa bezpieczeństwo komunikacji, a przetłoczenia boczne wraz z mikrofalą zwiększają sztywność i bezpieczeństwo podczas montażu oraz w trakcie poruszania się na dachu. Doczołowe niecki montażowe pod wkręty ułatwiają stabilizowanie paneli na podkonstrukcji dachu oraz ukrywają miejsce montażowe.

Modułowa forma nowej blachodachówki płaskiej RIGA ułatwia proces logistyczny. Panele dzięki swoim kompaktowym wymiarom przyspieszają proces montażu oraz umożliwia wygodne wnoszenie arkuszy na dach.

Parametry techniczne:
1. Pakowanie – paleta o wymiarach 1200 x 1000 mm (200 arkuszy na palecie, przykrytych kapturem ochronnym)
2. Przechowywanie – 3 miesiące na palecie od daty zakupu (po tym okresie wszystkie arkusze blachy muszą być między sobą przekładane w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrz tzw. „ochrona przed odparzeniami blachy ”
3. Powierzchnia krycia – jeden z najbardziej wydajnych profili na rynku (szerokość efektywna 1185 mm, powierzchnia efektywna arkusza 0,83 m2)
4. Obróbki blacharskie i akcesoria – np. gąsior duży, gąsior mały, membrana paroprzepuszczalna, wkręty torx itp.*
5. Blacha płaska – z folią ochronną arkusze o wymiarach 1,25 x 2 m

*o dostępność prosimy pytać w puntach sprzedaży.
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

SOLROOF: SOLROOF – zintegrowany dach fotowoltaiczny 2w1

SOLROOF to estetyczny i harmonijny dach, który powstał w celu zaspokojenia coraz większego zapotrzebowania na odnawialną energię.

Estetyka nieosiągalna tradycyjnymi rozwiązaniami

W swoim autorskim rozwiązaniu BP2 wyeliminowało ciężkie i nieatrakcyjne panele fotowoltaiczne, widoczną konstrukcję montażową oraz okablowanie, znane z tradycyjnych paneli. Jedną ze szczególnych cech dachu SOLROOF jest spójność powierzchni, którą uzyskano poprzez odpowiednie skomponowanie zintegrowanych paneli fotowoltaicznych FIT VOLT z dachowymi panelami FIT.

Tu podaj tekst alternatywny

W zgodzie z naturą

SOLROOF produkowany jest z materiałów najwyższej jakości na terenie Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywami UE dążącymi do stworzenia zrównoważonej infrastruktury i osiągnięcia zero emisyjności budynków. Użyta w panelach niskoemisyjna stal XCarb® od ArcelorMittal oraz inne materiały, są skutecznie poddawane procesowi recyklingu, dając drugie życie kolejnym produktom. Jest to przykład wielowymiarowego pojmowania ekologii, gdzie nie tylko produkt, ale również sposób jego produkcji jest opracowany z myślą o środowisku naturalnym.

Maksymalizacja wydajności i bezpieczeństwo użytkowania

Producenci SOLROOF sięgnęli po rozwiązania technologiczne sprawdzonej i docenianej firmy SolarEdge. Dzięki ich optymalizatorom można cieszyć się maksymalną wydajnością paneli bez względu na padające cienie lub zabrudzenia, które w tradycyjnych panelach fotowoltaiczny zmniejszają wydajność całej instalacji.

Projektując system, zwrócono uwagę nie tylko na jego wygląd i wydajność, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Zastosowana w SOLROOF funkcja Safe DC™ minimalizuje zagrożenia spowodowane przepięciami prądu i obniża temperaturę pracy paneli, wydłużając ich żywotność. Dodatkowo stały monitoring funkcjonowania dachu prowadzony jest przez intuicyjną i prostą w obsłudze aplikację mobilną.

Trwałość dachu i systemu fotowoltaicznego

Zintegrowane panele dachowe FIT VOLT posiadają wysoką odporność na warunki atmosferyczne, z powodzeniem przechodząc test uderzenia kul gradowych przeprowadzony zgodnie z międzynarodową normą IEC 61215. Całe okablowanie związane z instalacją znajduje się pod pokryciem dachu w dedykowanych profilach stalowych, które odpowiednio zabezpieczają system i umożliwiają jego łatwe serwisowanie. Technologia SOLROOF jest w pełni zgodna z normami budowlanymi, zapewniając wysoki standard użytkowania całego obiektu.

Tu podaj tekst alternatywny

Kompleksowe wsparcie na każdym etapie

Doradcy SOLROOF wspierają na każdym etapie w procesie uzyskania dofinansowań do zintegrowanego systemu paneli SOLROOF oraz w procesie zgłaszania instalacji w zakładzie energetycznym (OSD). Dodatkowo, jeżeli inwestycja będzie stanowić podstawę termomodernizacji budynku, możemy pomóc w uzyskaniu ulgi podatkowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.solroof.eu, gdzie możesz skorzystać z wirtualnego kalkulatora systemu SOLROOF i wysłać zapytanie ofertowe, co nic nie kosztuje. Szczegółową wycenę otrzymasz do 2 tygodni.

Za system SOLROOF odpowiedzialny jest wiodący producent kompleksowych rozwiązań dla branży stalowej i budowlanej obecny na rynku od 30 lat – BP2.
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

VIESSMANN: Pompa ciepła do montażu na zewnątrz

Nowoczesny system grzewczy można zaplanować tak, aby zapewniał komfortowe ogrzewanie budynku przy możliwie niskim zużyciu energii, a jednocześnie nie zajmował wiele miejsca w domu. Przykładem takiego rozwiązania są powietrzne pompy ciepła przeznaczone do montażu na zewnątrz.

Pompy ciepła do montażu na zewnątrz domu to urządzenia monoblokowe. Oznacza to, że ich cały układ chłodniczy zamknięty jest w jednej jednostce zewnętrznej. Instalacja pompy ciepła na zewnątrz eliminuje ryzyko większego szumu w domu i zapewnia oszczędność miejsca w budynku. Ma to duże znaczenie zarówno w przypadku modernizowanych, już zagospodarowanych domów, jak i nowych budynków o niedużej powierzchni.

Ciepło, chłód i ogrzewanie wody użytkowej

Monoblokowe pompy ciepła przeznaczone do montażu na zewnątrz sprawdzą się bardzo dobrze w budynkach, w których planowana jest modernizacja systemu grzewczego, polegająca na wymianie nieefektywnego źródła ciepła oraz w nowym budownictwie. Umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzew wody użytkowej. Nowoczesne urządzania charakteryzuje efektywna praca nawet przy niskich temperaturach. Takie pompy ciepła mogą pracować z maksymalną temperaturą zasilania do 60°C przy temperaturze zewnętrznej -8°C. W okresach bardzo niskich temperatur zewnętrznych (które występują zazwyczaj jedynie kilka razy w roku) funkcję szczytowego źródła ciepła pełni grzałka sterowana regulatorem pompy ciepła. Tym samym urządzenie zapewnia komfort cieplny niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Poza sezonem grzewczym pompy ciepła do montażu na zewnątrz mogą także schładzać pomieszczenia w upalne dni. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty związane z utrzymaniem komfortowej temperatury w domu w sezonie letnim.

Bezproblemowy montaż pompy ciepła

Monoblokowa pompa ciepła ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jej czynnik chłodniczy jest szczelnie zamknięty na etapie produkcji, dzięki czemu podczas montażu urządzenia instalator nie wykonuje podłączenia chłodniczego, a jedynie przyłącze wodne. To znacznie ułatwia i usprawnia instalację urządzenia. Aby ją przeprowadzić instalator nie musi także posiadać specjalistycznych narzędzi ani certyfikatu chłodniczego (tzw. uprawnień F-gazowych). Z uwagi na hermetycznie zamknięty układ chłodniczy w przypadku monobloków nie występuje również ryzyko rozszczelnienia instalacji chłodniczej i ewentualnych wycieków. Pompa ciepła nie musi być tym samym kontrolowana co roku pod względem szczelności, co zwalnia inwestora z obowiązku pamiętania o zlecaniu takich kontroli. Brak konieczności ich wykonywania to również niższe koszty związane z eksploatacją pompy ciepła.

Wygodne sterowanie

Monoblokową pompę ciepła montowaną na zewnątrz można obsługiwać za pomocą wbudowanego regulatora lub regulatora pogodowego z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Regulator pogodowy reaguje na zmianę warunków zewnętrznych, zanim wpłyną one na zmianę temperatury w pomieszczeniach. Gdy temperatura na zewnątrz spada sterownik pogodowy uruchomia pompę ciepła i zwiększa jej wydajność, tak by zachowana była minimalna wymagana temperatura wody grzewczej. Takie rozwiązanie zapewnia stały komfort cieplny oraz płynną pracę pompy ciepła. Pozwala tym samym zachować wysoką sprawność urządzenia i ograniczyć zużycie energii oraz wydatki ponoszone na ogrzewanie domu.

Instalacja hybrydowa

Aby zoptymalizować koszty ogrzewania, ograniczyć zużycie paliw kopalnych oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, warto połączyć pompę ciepła w układzie hybrydowym z instalacją fotowoltaiczną (PV). Dzięki zasilaniu energią wytworzoną z promieniowania słonecznego pompa ciepła pracuje w 100% ekologicznie. Instalacja hybrydowa pozwala również zredukować koszty zakupu energii elektrycznej z sieci oraz koszty ogrzewania. Co ważne, energia wyprodukowana przez fotowoltaikę może zasilać pompę ciepła nie tylko w sezonie grzewczym, ale również poza nim. Wykorzystywana na potrzeby chłodzenia pomieszczeń latem, realizowanego przez pompę ciepła, pozwala znacznie ograniczyć wydatki ponoszone na ten cel. Dzięki pozyskiwanej za darmo energii z instalacji PV pompa ciepła może również zapewnić w tym czasie praktycznie bezkosztowe ogrzewanie wody użytkowej.
________________________________________________________________________________

Nowoczesne materiały budowlane i instalacje

VIESSMANN: Lokalne ochłodzenie, czyli klimatyzacja multisplit

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu nie musimy ograniczać się do chłodzenia jednego, wybranego pomieszczenia. System multisplit pozwala utrzymywać komfortową temperaturę w kilku pokojach bez konieczności rozbudowywania instalacji o kolejne jednostki zewnętrzne.

O komforcie życia, niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy budynku wielorodzinnym, w ogromnej mierze decyduje temperatura pomieszczeń, w których spędzamy przecież znaczą część naszego czasu. Powinna być ona optymalna zarówno w sezonie grzecznym, jak i poza nim, czyli także latem. Komfortową temperaturę, sprzyjającą odpoczynkowi we wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania zapewni nam odpowiednio dobrany system klimatyzacji.

Przyjemny chłód w całym domu lub mieszkaniu

Klimatyzacja w systemie multisplit umożliwia chłodzenie i ogrzewanie kilku pomieszczeń. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań wykorzystuje w tym celu tylko jedną jednostkę zewnętrzną, która może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu planując montaż klimatyzacji w domu nie musimy już decydować, w których pomieszczeniach będzie panowała przyjemna temperatura latem, ani też zastanawiać się jak wygospodarować miejsce na montaż kilku jednostek instalowanych poza budynkiem. System multisplit pozwala utrzymywać komfortową temperaturę latem zarówno w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze domu, jego piętrze, jak i w tych usytuowanych na poddaszu użytkowym, a zredukowana do jednej liczba urządzeń montowanych poza budynkiem nie wpływa negatywnie na estetykę elewacji budynku.

System klimatyzacji multisplit to sprawdzone rozwiązanie również w przypadku apartamentów i mieszkań. Podczas, gdy ciepło napływające do pomieszczeń uniemożliwia komfortowe funkcjonowanie sąsiadom, we wnętrzach mieszkania z jednostkami multisplit będzie panować przyjemny chłód, gdy tylko tego potrzebujemy. Jedna jednostka zewnętrzna zamontowana np. na tarasie lub balkonie zapewni niezależne chłodzenie wybranych lub wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.

*

*
W systemie klimatyzacji multisplit Vitoclima 300-S jedna jednostka zewnętrzna może współpracować z kilkoma jednostkami zewnętrznymi. W ten sposób zapewni przyjemny chłód latem w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze, piętrze oraz na poddaszu domu.

*
Gdy napływające do wnętrz ciepłe powietrze uniemożliwia wypoczynek sąsiadom, w mieszkaniu z system multisplit Vitoclima 300-S panuje optymalna, komfortowa temperatura.

*

Elastyczność projektowania systemu

Klimatyzacja w systemie multisplit pozwala dobrać odpowiedni typ jednostki wewnętrznej do potrzeb danego pomieszczenia. Poza standardowymi klimatyzatorami ściennymi, do jednostki zewnętrznej można podłączyć również dyskretne, montowane w suficie podwieszanym jednostki kasetonowe. Takie urządzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, co jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich powierzchni. System chłodzenia i ogrzewania domu multisplit można również zrealizować z wykorzystaniem jednostek kasetonowych. Sprawdzą się one w przypadku pomieszczeń o trudno dostępnej lub ograniczonej powierzchni ściennej, np. zlokalizowanych na poddaszu. Jednostka kasetonowa montowana nad podłogą zapewnia nawiew chłodnego powietrza z góry urządzenia, a w trybie grzania przez dolną kratkę, gwarantując komfortową temperaturę w pomieszczeniu praktycznie przez cały rok.

Wygodna obsługa klimatyzacji w całym domu

System multisplit pozwala kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Umożliwia także zdalne sterowanie klimatyzacją zarówno za pomocą pilota, jak i aplikacji mobilnej na smartfonie. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są ponadto w funkcję inteligentnej kontroli temperatury. Umieszczony w pilocie zdalnej obsługi tych urządzeń czujnik temperatury mierzy jej wartość w najbliższym otoczeniu i przekazuje tę informację do jednostki wewnętrznej. Na jej podstawie klimatyzator dostosowuje swoją pracę do aktualnych warunków panujących wewnątrz pomieszczenia. Takie dopasowanie temperatury do otoczenia i szybkość reakcji na jej zmiany nie tylko zwiększa komfort użytkowania klimatyzacji, ale również zapewnia dodatkową oszczędność energii.

System multisplit ma jeszcze jedną zaletę - w trakcie jego eksploatacji może być uzupełniany o kolejne jednostki wewnętrzne. Takie rozwiązanie pozwala stopniowo, w miarę potrzeb zrealizować kompletny system chłodzenia oraz grzania w całym domu lub mieszkaniu.
villescandi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nowoczesne materiały budowlane i instalacje - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia