MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny zakład gospodarki odpadami komunalnymi powstanie w naszym regionie. Będzie praca

Mateusz KOŁODZIEJ [email protected]
Robert Stachowicz, Prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (z lewej) i Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisali w piątek dokumenty pozwalające na rozpoczęcie inwestycji.
Robert Stachowicz, Prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (z lewej) i Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisali w piątek dokumenty pozwalające na rozpoczęcie inwestycji.
Nie ma już żadnych przeszkód, by rozpocząć realizację największego w regionie projektu do walki z odpadami komunalnymi. W piątek w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

To ostatni, niezbędny krok, jaki musiały zrobić instytucje realizujące inwestycję. Beneficjentem w walce o unijne dofinansowanie był Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (gmina Tuczępy). To właśnie tutaj, na terenie byłej kopalni Siarki „Grzybów” powstanie nowoczesny zakład gospodarki odpadów komunalnych. Prace nad przygotowaniem projektu trwały aż siedem lat. - To były trudne lata, napotkaliśmy po drodze na wiele problemów, ale w końcu udało się doprowadzić wszystkie sprawy do końca - cieszy się Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, instytucji wdrażającej projekt.

 

Swoim zasięgiem obejmie on aż 18 gmin z powiatów buskiego, kazimierskiego, staszowskiego, pińczowskiego i kieleckiego, a zagospodarowaniem odpadów komunalnych objętych zostanie tym samym ponad 150 tysięcy mieszkańców tych gmin.

W ramach zakładu powstanie między innymi sortownia, kompostownia i stacja demontażu odpadów wielkogabarytowych. Ale oprócz głównego zakładu, inwestycja przewiduje też budowę pięciu składowisk odpadów balastowych (po jednej na każdy z powiatów) o powierzchni jednego hektara każda.

 

Dodatkowymi elementami mającymi usprawnić pracę zarówno na terenie zakładu, jak i składowisk ma być między innymi profesjonalny sprzęt do odbioru i transportu nieczystości, w tym samochód do zbiórki odpadów szczególnie niebezpiecznych.

Całkowity koszt projektu przekroczył 56 milionów złotych, a ponad 37 milionów z tej sumy stanowią środki unijne. Ostateczne zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2014 roku. Pomysłodawcy projektu szacują, że w związku z inwestycją powstanie kilkadziesiąt miejsc pracy. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia