Nowoczesny zakład gospodarki odpadami komunalnymi powstanie w naszym regionie. Będzie praca

Mateusz KOŁODZIEJ [email protected]
Robert Stachowicz, Prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (z lewej) i Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisali w piątek dokumenty pozwalające na rozpoczęcie inwestycji.
Robert Stachowicz, Prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (z lewej) i Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisali w piątek dokumenty pozwalające na rozpoczęcie inwestycji.
Udostępnij:
Nie ma już żadnych przeszkód, by rozpocząć realizację największego w regionie projektu do walki z odpadami komunalnymi. W piątek w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

To ostatni, niezbędny krok, jaki musiały zrobić instytucje realizujące inwestycję. Beneficjentem w walce o unijne dofinansowanie był Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (gmina Tuczępy). To właśnie tutaj, na terenie byłej kopalni Siarki „Grzybów” powstanie nowoczesny zakład gospodarki odpadów komunalnych. Prace nad przygotowaniem projektu trwały aż siedem lat. - To były trudne lata, napotkaliśmy po drodze na wiele problemów, ale w końcu udało się doprowadzić wszystkie sprawy do końca - cieszy się Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, instytucji wdrażającej projekt.

 

Swoim zasięgiem obejmie on aż 18 gmin z powiatów buskiego, kazimierskiego, staszowskiego, pińczowskiego i kieleckiego, a zagospodarowaniem odpadów komunalnych objętych zostanie tym samym ponad 150 tysięcy mieszkańców tych gmin.

W ramach zakładu powstanie między innymi sortownia, kompostownia i stacja demontażu odpadów wielkogabarytowych. Ale oprócz głównego zakładu, inwestycja przewiduje też budowę pięciu składowisk odpadów balastowych (po jednej na każdy z powiatów) o powierzchni jednego hektara każda.

 

Dodatkowymi elementami mającymi usprawnić pracę zarówno na terenie zakładu, jak i składowisk ma być między innymi profesjonalny sprzęt do odbioru i transportu nieczystości, w tym samochód do zbiórki odpadów szczególnie niebezpiecznych.

Całkowity koszt projektu przekroczył 56 milionów złotych, a ponad 37 milionów z tej sumy stanowią środki unijne. Ostateczne zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2014 roku. Pomysłodawcy projektu szacują, że w związku z inwestycją powstanie kilkadziesiąt miejsc pracy. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie