Banknot zostanie wyemitowany 22 lutego, ale już dziś go prezentujemy. Na przedniej stronie banknotu, w jego centralnej części, znajduje się portret Fryderyka Chopina, widzianego z profilu. Ten element został wydrukowany w technice stalorytniczej, zaś ryt portretu wykonał Przemysław Krajewski – artysta rytownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Z lewej strony widzimy na banknocie dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej reprodukcję pierwodruku jednego z jego utworów – Mazurka B-dur op. 7 nr 1 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcję fragmentu jego Etiudy f-moll op. 10 nr 9.
Niestety banknotu nie będzie można tak po prostu kupić w Narodowym Banku Polskim. Zostanie on wystawiony na aukcji aukcji internetowej w serwisie www.kolekcjoner.nbp.pl. Aby wziąć udział w aukcji, należy zarejestrować konto online lub w oddziale okręgowym NBP w Kielcach u zbiegu ulic Warszawskiej i Tysiąclecia Państwa Polskiego. Informacji udziela również infolinia banku centralnego: (0-22) 313 04 44.
Banknot ma wymiary 138 x 69 milimetrów, a wydano go w nakładzie zaledwie 120 tysięcy sztuk. Banknot poza wartością kolekcjonerską stanowi oczywiście pełnoprawny środek płatniczy o wartości nominalnej równej 20 zł, ale ceny na aukcji zapewne będą wyższe.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?