MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca duże zmiany w zastrzeganiu nr PESEL. Sprawdź, jak zastrzec swój PESEL w mObywatelu 2.0. Jak wygląda cofnięcie zastrzeżenia?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzania czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu.
Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzania czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. 123RF/bartusp
W listopadzie 2023 roku weszły w życie przepisy umożliwiające zastrzeżenie numeru PESEL. Chodzi o ograniczenie skutków kradzieży tożsamości. Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzania, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. – Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. Jak korzystać z zastrzeżenia numeru PESEL?

Spis treści

Zastrzeżenie numeru PESEL, czyli koniec ze spłacaniem nieswojego kredytu

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody. Ustawa ma także służyć walce ze zjawiskiem wyrabiania duplikatów kart SIM, które są potem wykorzystywane do autoryzowania transakcji.

Ważne zmiany czekają nas także w czerwcu 2024 roku. Od tego momentu banki, notariusze czy inne instytucje kredytowe przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Ustawa w takim kształcie ma sprawiać, że obywatel nie będzie zobowiązany do spłaty zobowiązania, które zostało zaciągnięte bez jego wiedzy. Eksperci twierdzą, że dopiero wtedy zastrzeżenie numeru PESEL da realną ochronę. Co niepokojące, liczba kredytów wziętych na cudze dane stale rośnie.

Jak zastrzec PESEL online i stacjonarnie?

Od listopada 2023 roku każdy może zastrzec numer PESEL, co ma uchronić nas przed kradzieżą tożsamości, a więc także zaciąganiem kredytów i innych zobowiązań bez naszej wiedzy. To także ważne zabezpieczenie dla osób, które zgubią swoje dokumenty.

Zastrzeżenia może dokonać każdy pełnoletni obywatel, który posiada nadany PESEL. A jak zastrzec PESEL online? Taka możliwość pojawi się w aplikacji mObywatel pod usługą „Zastrzeż PESEL” oraz na stronie mobywatel.gov.pl przez Profil Zaufany. Kolejna możliwość to zastrzeżenie numeru PESEL osobiście w dowolnym urzędzie gminy (konieczne jest posiadanie papierowego wniosku), w banku lub na poczcie. Do zastrzeżenia numeru PESEL konieczne będzie zweryfikowanie tożsamości i wypełnienie prostego wniosku.

Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL da każdej osobie fizycznej możliwość:

  • zastrzeżenia numeru PESEL
  • cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL
  • automatycznego ustawienia zastrzeżenia numeru PESEL
  • sprawdzenia historii weryfikacji numeru PESEL przez banki i firmy

Co ważne, po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:

  • pójść do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • kupić bilety lotnicze,
  • załatwić sprawę w urzędzie.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? Wyjaśniamy

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać na stałe i tylko okresowo składać wniosek o wycofanie zastrzeżenia, gdy pojawi się potrzeba skorzystania z niego, np. przy zaciąganiu pożyczki czy kredytu w banku.

Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać tą samą drogą, co samego zastrzeżenia, a więc poprzez Profil Zaufany, aplikację mObywatel lub stacjonarnie w bankach, urzędach i na poczcie. W przypadku cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL zaciągnięcie kredytu czy pożyczki możliwe będzie po upływie 24 godzin od złożenia wniosku.

Z drugiej strony, jak podaje resort cyfryzacji, po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.

Weryfikacja numeru PESEL przy wypłacie gotówki?

W określonych przypadkach także wypłata gotówki będzie wymagała weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL. Od czerwca 2024 roku banki będą musiały dokonać weryfikacji, gdy dana osoba dokona jednorazowo lub w danym dniu wypłaty gotówki na kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Historia numeru PESEL w aplikacji

Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:

  • daty zastrzeżeń numeru PESEL,
  • kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.

Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.

Ustawa przewiduje, że zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL dostępne będzie bezpłatnie. Elektroniczna możliwość zastrzeżenia numeru PESEL dostępna jest w aplikacji mObywatel od 17 listopada, natomiast weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL w bankach wchodzi w życie w czerwcu 2024.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czerwca duże zmiany w zastrzeganiu nr PESEL. Sprawdź, jak zastrzec swój PESEL w mObywatelu 2.0. Jak wygląda cofnięcie zastrzeżenia? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia