Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oszustwo czy sprytne pismo? Dziwne wezwania do zapłaty dla kieleckich przedsiębiorców

Agata KOWALCZYK [email protected]
Przedsiębiorcy z Kielc dostają wezwania do zapłaty 115 złotych.
Przedsiębiorcy z Kielc dostają wezwania do zapłaty 115 złotych.
To pismo lepiej wyrzucić do kosza – kieleccy przedsiębiorcy dostają wezwania do zapłaty na 115 złotych. Wielu płaci, choć nie musi.

 

Przedsiębiorcy z Kielc dostają wezwania do zapłaty 115 złotych. Dzwonią do ratusza z pytaniem, o co chodzi, ponieważ w piśmie jest wymieniony Urząd Miasta, choć listów nie wysyłał. Podane konto bankowe należy do prywatnej firmy.

 

Listy wyzywające do wniesienie opłaty przychodzą do firm, które niedawno zarejestrowały się w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Urząd Miasta w Kielcach. – Jest ona jawna i to z niej firma wysyłająca pisma wzięła namiary do przedsiębiorców. Od tygodnia mamy telefony od osób, które dostały wezwania do zapłaty, wczoraj było ich ze 20, z pytaniami, o co chodzi. My nic z tą sprawą nie mamy wspólnego. Wpis do naszej ewidencji jest bezpłatny i dobrowolny – przypomina Grzegorz Witkowski z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach.

SPRYTNA KONSTRUKCJA

 

Dodaje, że pismo jest tak sprytnie skonstruowane, że po-czątkujący przedsiębiorca wystraszy się i zapłaci. – Występuje w nim Urząd Miasta i termin, w którym pieniądze trzeba przelać. Firma powołuje się na istniejące przepisy, więc na pierwszy rzut oka dla zaczynającego przedsiębiorcy takie pismo jest wiarygodne. Wystraszy się i przeleje pieniądze na konto tej firmy. A pismo nie jest wiarygodne, bo nie ma na mi pieczątki, regonu, NIP-u i telefonu spółki. Bardziej doświadczony biznesmen wyrzuci je do kosza. I tak radzimy zrobić. Ostrzegamy, aby nie wpłacać tych pieniędzy – wyjaśnia.

RATUSZ NIE SKIERUJE DO PROKURATURY

 

Ratusz nie zamierza zawiadamiać prokuratury. – Konsultowaliśmy sprawę z prawnikami i nie mam podstaw. W piśmie brakuje oznak przymuszenia do wpłaty, więc można ją potraktować jako dobrowolną – wyjaśnia.

 

Firma, która rozsyła pismo do przedsiębiorców z całej Polski to Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców. Jest zarejestrowana w Warszawie przy ulicy Złotej. Dlaczego rozsyła takie pisma ? – To jest oferta handlowa a nie wezwanie do zapłaty.

Tworzymy swój rejestr firm i zapraszamy przedsiębiorców do wstąpienia. Dostęp do niego jest ograniczony tylko do osób, które wpiszą się do niego. W zamian proponujemy różne usługi handlowe na przykład ułatwiamy zakupy między firmami – tłumaczy Marlena Hertzke, kierownik Biura Obsługi Klientów.

 

Dlaczego pismo nie zawiera tych informacji? - Ja go nie układałam, ale przekażę, aby zmienić nieco jego treść, bo zdarzają się telefony z uwagami. Wówczas odsyłam na naszą stro-nę internetową, gdzie znajduje się szczegółowy regulamin naszej ewidencji - wyjaśnia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia