Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najbogatsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego [100 NAJBOGATSZYCH]

Marzena Smoręda
Prezentujemy jubileuszową, dziesiątą edycja listy 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego przygotowana przez redakcję „Echa Dnia”. Lista jest unikalnym zestawieniem, bo w skali lokalnej jednym z bardzo niewielu takich w Polsce. Nasza lista to ponad sto nazwisk. Są na niej także i ci, którzy znajdują się w ogólnopolskich rankingach.

- Dziesiąte zestawienie stu najbogatszych mieszkańców naszego regionu to pasjonująca lektura i przy okazji kompendium wiedzy o lokalnych przedsiębiorcach i ich firmach. Dziesięć lat temu podjęliśmy się ogromnego przedsięwzięcia. Nikt wcześniej nie zdecydował się na przygotowanie takiego zestawienia. Stworzenie rankingu wymaga bowiem ogromnych nakładów pracy – mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

Szacowanie majątku najzamożniejszych mieszkańców województwa oparliśmy o średnią wycenę wszystkich giełdowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wyciągnęliśmy średnią ze wskaźnika C/Z (cena/zysk), odzwierciedlającego rynkową wycenę notowanych na giełdzie Warszawie przedsiębiorstw. Przyjęliśmy średnią dla całego rynku na 14 grudnia 2016 roku i na podstawie wskaźników z tego dnia wyliczaliśmy wartość firm osób, które znalazły się na liście. Średnia wyniosła 23,98 i przez tyle mnożyliśmy zysk netto, szacując wartość firm, nawet w przypadku spółek giełdowych. Listę przygotowujemy zawsze na podstawie wyników finansowych za rok ubiegły ale wpływ na wycenę miały też wyniki w latach ubiegłych a także sytuacja danej branży na rynku.

1. Michał Sołowow - 8,15 miliarda złotych(miejsce bez zmian). Produkcja budowlana, przemysł chemiczny.

Oto najbogatsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego [100 NAJBOGATSZYCH]

Od lat przoduje liście najbogatszych mieszkańców regionu i jako jedyny z tego grona jest klasyfikowany przez magazyn „Forbes” wśród najzamożniejszych ludzi świata. Ma 54 lata, mieszka koło Kielc. W Kielcach mieszczą się siedziby jego firm, dzięki temu znajduje tu pracę wielu znakomitych i dobrze opłacanych menadżerów. Od 16 lat utrzymuje się w ścisłej dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Zgromadził potężny majątek. Jest większościowym udziałowcem giełdowego koncernu chemicznego Synthos – największego w Europie producenta kauczuków emulsyjnych. Kontroluje Rovese - jedną z większych w Europie firm ceramiki łazienkowej i płytek do której należą takie marki jak Ceranit czy Opoczno. Należy do niego producent podłóg Barlinek i sieć sklepów Komfort.

2. Krzysztof Klicki - 1,29 miliarda złotych (bez zmian). Dystrybucja prasy, usługi deweloperskie, budownictwo, informatyka, handel detaliczny.

Oto najbogatsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego [100 NAJBOGATSZYCH]

Należą do niego takie firmy jak Kolporter, Condite, Infover. Od kilku lat na drugim miejscu notowania. Mieszka w Kielcach .
Wciąż jest królem kolportażu. Kolporter to też duży deweloper, a w swoich portfolio posiada spółkę oferującą usługi budowlane oraz spółkę targową w Sosnowcu. Krzysztof Klicki rozpoczynał karierę od rozwożenia prasy. Uprawia sport, kocha piłkę nożną,jego wielką pasją jest golf.Gra też w tenisa. Ma własny helikopter. Ostatnio ogłosił, że z końcem 2016 roku rezygnuje z fotela prezesa spółki Kolporter, nadal jednak pozostaje jej właścicielem.

3. Andrzej Biesiada – 672,6 miliony złotych (bez zmian). Handel, produkcja.

Oto najbogatsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego [100 NAJBOGATSZYCH]

Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po raz trzeci w naszym zestawieniu i znów bardzo wysoka lokata, bo firma z bogatym doświadczeniem dynamicznie się rozwija i powiększa przychody oraz zyski. Jest właścicielem założonego w 1992 roku przedsiębiorstwa Signal. Główny kierunek ekspansji związany jest z importem, produkcją oraz hurtową dystrybucją, charakteryzujących się ciekawym designem, mebli i oświetlenia do biur i mieszkań. Odbiorcami wyrobów są renomowane sieci handlowe, hurtownie oraz grupa ponad tysiąca salonów meblowych. Produkty eksportowane są do 28 krajów europejskich. Firma posiada również własne salony meblowe. To także hurtownia artykułów papierniczych, biurowych.

4. Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie - 596 milionów złotych (6). Energetyka, budownictwo.
Bogusław Wypychewicz z żoną Małgorzatą konsekwentnie rozwijają swoje spółki - obecnie tworzą one grupę Koronea. Perłą w koronie jest giełdowa ZPUE, produkująca urządzenia dla elektroenergetyki ma stale rosnące przychody. W zeszłym roku sięgnęły one ponas 584 milionów złotych, a zysk wyniósł ponad 40 milionów. Spółka rozwija swój potencjał, inwestując w innowacyjne rozwiązania dla elektroenergetyki i przemysłu. Firma z roku na rok zwiększa też eksport. Bogusław Wypychewicz jest także właścicielem spółki akcyjnej Stolbud Włoszczowa, renomowanej fabryki okien i drzwi. Biznesmen jest największym pracodawcą w powiecie włoszczowskim. Małżonkowie znajdują także czas na filantropię – angażują się w działania Fundacji Jesteśmy Blisko, której są założycielami.

5. Leszek Wojteczek - 215,3 miliony złotych (7). Recycling, handel.
Założyciel i jednej z najprężniej działających świętokrzyskich firm - Wtórpol w Skarżysku-Kamiennej. Ma 60 lat. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Jego żona Ewa pełni funkcję prezesa Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza. Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa, którym przywoził odzież używaną z Zachodu, a następnie sprzedawał ją w swoich sklepach. W tej chwili to jedna z największych na świecie firm zajmujących się recyklingiem odzieży. Wtórpol daje pracę około 500 osobom, a swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji. Prezes Wtórpolu słynie z działań charytatywnych i pomocy ludziom potrzebującym również poprzez fundację „Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym”. Jego pasją jest bieganie.

6. Agnieszka i Bertus Servaas - 251,2 miliony złotych (5). Recycling, handel.
Właściciele Vive jednej z największych firm recyklingowych w Polsce a także wielu innych firm. Pochodzący z Holendii, ale mający też polskie obywatelstwo Bertus Servaas rozpoczął swój biznes od zera w 1991 roku, nie mając kapitału i nie znając języka. Obecnie należy do grona największych świętokrzyskich pracodawców. Na początku przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą sortowanej odzieży używanej, sprowadzanej z Europy Zachodniej. Obecnie przerabia 60 milionów kilogramów odzieży rocznie na ponad 700 różnych grup asortymentowych. W zeszłym roku przychody spółki Grupy Vive Textile Recycling wyniosły ponad 300 milionów złotych. Servaas w młodości był piłkarzem Ajaksu Amsterdam. Servaas jest prezesem Klubu Sportowego Vive Tauron Kielce. Mieszkają w Kielcach.

7. Longin Bokwa z rodziną - 243,2 miliony złotych. Górnictwo.
Doświadczony przedsiębiorca, prezes i właściciel Kopalni Dolomitu w Sandomierzu, wspierający wiele działań o charakterze społecznym i kulturalnym. Spółka wydobywa i przetwarza dolomity i wapienie. Ma cztery kopalnie. Kopalnie Dolomitu osiągnęły w 2015 roku przychód 132 716 tysięcy złotych i zysk 15 448 tysięcy. Pana Logina mocno wspiera syn - Przemysław.

8. Robert i Justyna Dziubeła - 210 milionów złotych. Produkcja.
Właściciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowe Defro w Rudzie Strawczyńskiej koło Kielc. Defro to obecnie największy w Polsce producent urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz urządzeń budowlanych. Robert Dziubeła uwielbia szybką jazdę i piękne samochody. Jego ulubiona marką jest lexus. Mocno angażują się w działania charytatywne.

9.Mirosław Szymański - 201,6 milionów złotych (9). Produkcja budowlana. Kontroluje grupę firm działającyh w branży ceramiki, między innymi Ceramika Color. Ceramika Color II z Końskich. Ma 63 lata. Potentat, jeśli chodzi o rynek produkcji ceramicznej. Jest udziałowcem wielu koneckich firm specjalizujących się w produkcji płytek ceramicznych. Posiada między innymi 50 procent udziałów w spółce Star Dust .

10.Tomasz i Dorota Tworek - 170,7 miliony złotych (bez zmian). Budownictwo, usługi. Twórcy potęgi mającej już ponad 20-lat firmy Dorbud, oraz mecenasi sztuki współczesnej i jej znawcy. Słyną między innymi z realizacji niezwykłych wydarzeń artystycznych, które odbywają się na placu Artystów w Kielcach, finansowanych z własnych pieniędzy. Właściciele Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki. Mają też hotel Bristol w Busku.

ZOBACZ też:
Samolot Michała Sołowowa ląduje na lotnisku w Masłowie

11. Marek Starzomski - 132,9 miliony złotych (14). Produkcja z tworzyw sztucznych.
Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Niemal wszyscy znają chyba markę Blue Dolphin - to produkt z kieleckiej firmy, znany w Polsce i na świecie . Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych.

12. Piotr Starzomski - 132,7 miliony złotych (15). Produkcja z tworzyw sztucznych.
Współwłaściciel firmy XL-TAPE International z Kielc, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych - niemal wszyscy znają chyba markę Blue Dolphin. Jego firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale również z dużym powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, stale eksportując swoje produkty do ponad 30 krajów.

13. Grzegorz Lichota - 124,6 miliony złotych (11). Handel, produkcja mięsna, turystyka
Po raz dziesiąty na liście. O rok starszy od swojego bardziej znanego brata Piotra. Nie lubi pokazywać się publicznie, rzadko zabiera głos w sprawach firmy. Kontroluje połowę firmy Publima w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmującej się między innymi handlem detalicznym oraz produkcją mięsa i wędlin. Należy do niego też część Publimaru w Lublinie. Pomaga też w binesie turystycznym jakim jest JuraPark Bałtów.

13. Piotr Lichota - 124,6 miliony złotych (12). Handel, produkcja mięsna, turystyka. Współtwórca potęgi ostrowieckiej Publimy, ale także założyciel JuraParku w Bałtowie. Założył i kieruje kompleksem w Bałtowie, który jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w regionie. Podobne kompleksy powstały w województwach opolskim, kujawsko pomorskim a ostatnio w... Stanach Zjednoczonych.

15. Adam Cyrański - 124,2 miliony złotych. Edukacja, usługi.
Współzałożyciel firmy MAC dziś Grupa Edukacyjna, działającej od 1989 roku na rynku wydawniczym. Minione lata może zaliczyć do bardzo udanych. Jest też właścicielem Świętokrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Trakt i wydawnictwa MT Biznes. Ma córkę i dwóch synów bliźniaków oraz wnuczkę. Obecnie jest też posłem partii .Nowoczesna.

16. Paweł Okólski - 117,8 miliony złotych (pierwszy raz na liście). Produkcja, handel
Właściciel kieleckiej Piekarni Omar. To debiutant na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu, który od razu uplasował sie na bardzo wysokim miejscu w rankingu . Jest właścicielem firmy, której przychód netto w 2015 roku wyniósł 29 milionów 872 tysiące złotych, a zysk wyniósł 4 miliony 913 tysięcy złotych. Piekarnia słynie z dobrego pieczywa. Paweł Okólski to wielki miłośnik sportów walki, wspiera sportowców tych dyscyplin.

17. Stefan Sajkiewicz - 109 milionów złotych (16). Rolnictwo, produkcja.
Jest głównym akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych koło Szydłowa w powiecie staszowskim, która wytwarza nawozy dla roślin doniczkowych i do profesjonalnych upraw oraz produkuje nowoczesne pasze dla zwierząt hodowlanych. Pieniądze zarabia też w branży hodowlanej - ostatnio otworzył wielki kurnik. Chce stworzyć markę Kurczak Świętokrzyski.

18. Władysław Smoleń 98 milionów złotych (18). Handel, produkcja.
Prowadzi Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe Tarkor z siedzibą w Nowym Korczynie w powiecie buskim. Jest właścicielem piekarni Tarkor, która od 1993 roku oferuje szeroki asortyment pieczywa i wyrobów cukierniczych oraz sieci sklepów należących do sieci Delikatesy Centrum. Tarkor Delikatesy Centrum prowadzi sklepy na obszarze województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

19. Jan Piotr Borowiecki - 94,8 miliony złotych. Przemysł metalowy.
Jest właścicielem przedsiębiorstwa Emizet z Szydłowa w powiecie staszowskim. Zaczynał od poczekalni na liście najbogatszych mieszkańców regionu, ale bardzo szybko awansuje. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych i wyrobów z blach węglowych, stopowych, ocynkowanych i aluminiowych. Firma świetnie radzi sobie też na rynkach zagranicznych.

20. Piotr Mikołajczyk 94,4 miliony złotych (19). Produkcja.
Jest właścicielem Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowo-Usługowego Amid mieszczącego się w Ostrowcu Świętokrzyskim.Amid to największy w kraju producent opakowań typu big-bag. Stworzona w 1998 roku marka opakowań elastycznych jest dziś synonimem jakości i wytrzymałości. Prowadzi z rodziną jeszcze kilka innych firm.

21.Grzegorz Mazur - 87,4 miliony złotych (27).Budownictwo, usługi.
Współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku Unimax, w skład których wchodzi spółka Unimax, należąca do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych Unimax. Kontroluje też kilka innych spółek. Prężnie działa jako deweloper. Miłośnik pływania i jazdy konnej.

22. Leszek Ciesek - 85,3 miliona złotych (24). Produkcja.
Jest właścicielem firm produkujących szyby zespolone, elementy z aluminium - Effector, Effect Glass - mających swe siedziby we Włoszczowie i Kielcach.
Jest jednym z największych pracodawców w regionie . Posiada kilka firm, których zakłady produkcyjne rozsiane są po całej Polsce. Sponsor grającej w ekstraklasie siatkówki drużyny Effectora Kielce.

23. Krzysztof Karwowski - 84,3 miliony złotych (22). Handel, produkcja
Właściciel rodzinnej spółki - Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego Skar, z siedzibą w Wojciechowicach w powiecie opatowskim która jest znaczącym graczem na rynku asfaltów w Polsce. Biznes rozpoczynał w 1986 roku kiedy razem z ojcem otworzył firmę handlującą paliwami. W 1998 roku kupił starą bazę asfaltów drogowych, którą gruntownie wyremontował i unowocześnił._Dziś to bardzo nowoczesna firma.

24. Marcin Ziopaja - 72,4 miliony złotych (21). Usługi budowlane. Prowadzi z żoną przedsiębiorstwo ZIO-MAX, które działa w Kielcach od 2003 roku. Jest założycielem i jednocześnie właścicielem firmy. Szybko rozwija i poszerza ofertę firmy, kóra działa na terenie całego kraju i prowadzi działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, chłodniczych czy wentylacyjnych.

25. Ryszard Koziński 69,7 miliony złotych (33).
Razem z Grzegorzem Mazurem jest współtwórcą i współudziałowcem grupy kieleckich firm spod znaku Unimax. Ryszard Koziński ma więcej akcji w firmie Unimax, należącej do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce, mniej w spółce Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych Unimax. W ostatnich latach firmy z grupy Unimax coraz mocniej wchodzą na rynek deweloperski. Budują głównie w Kielcach i Warszawie.

26. Barbara Walkiewicz-Cyrańska z rodziną - 65,3 miliony złotych (23). Edukacja.
Spadkobierczyni wraz z dziećmi po tragicznie zmarłym Mariuszu Cyrańskim, jednym z udziałowców firmy dziś działającej pod nazwą Grupa Edukacyjna. To spółka założona przez doktora Czesława Cyrańskiego oraz jego synów Adama i Mariusza od lat jest wiodącym polskim wydawnictwem, specjalizuje się w podręcznikach, pomocach szkolnych.

27. Henryk Konieczny z rodziną - 63,3 miliona złotych (13). Produkcja elementów z tworzyw sztucznych.
Właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych HEKO w Czermnie w powiecie koneckim. Otworzył swoją firmę, skupiając się na produkcji i dystrybucji akcesoriów z tworzyw sztucznych, w szczególności owiewek do samochodów. Rozbudowa zaplecza produkcyjnego i technicznego pozwoliła na znaczne poszerzenie asortymentu wyrobów. Przed laty miał drużynę piłkarską.

28. Wojciech Kowalski 62,6 miliony złotych (26). Budownictwo.
Współwłaściciel Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego Transkol w Kielcach. Jest większościowym udziałowcem firmy działającej w branży budowlanej i specjalizującej się w wykonywaniu remontów i modernizacji stacji, szlaków i bocznic kolejowych. Przedsiębiorstwo Wojciecha Kowalskiego od kilku lat utrzymuje przychody na poziomie powyżej 40-50 milionów złotych.

29. Roman Smolarski 61,4 miliona złotych (35). Produkcja spożywcza.
Właściciel Piekarni Pod Telegrafem w Kielcach. Dzięki jego pomysłom i determinacji marka Pod Telegrafem jest tak rozpoznawalna i mocna na rynku branży piekarniczej. Ciasta i pieczywo oraz przekąski odgrzewane w sklepach sieci podbiły serca klientów. Dziś to także firma deweloperska, która realizuje szereg inwestycji w Kielcach.

30. Marcin Boski - 60 milionów złotych (32). Przetwórstwo owoców i warzyw.
Właściciel firmy Bosky z Kielc. Nowoczesne pakowanie – tak reklamuje się stworzona przez niego firma, która oferuje swoim klientom systemowe rozwiązania w zakresie konfekcjonowania warzyw i owoców oraz innych artykułów spożywczych. Przedsiębiorstwo dostarcza niezbędne materiały opakowaniowe oraz maszyny do takich procesów produkcyjnych, jak mycie, selekcja, sortowanie, krojenie.

31.Edward Magdziak 59,4 miliony złotych (34). Transport
Właściciel firmy Magtrans z Buska-Zdroju. Jego firma jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Od lat utrzymuje przychody na stałym, wysokim poziomie. Przedsiębiorstwo uważane jest za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce. Biznesmen posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel.

32.Jacek i Edyta Brzozowscy - 52,7 miliony złotych (25). Budownictwo - produkcja i usługi
Właściciele kieleckiej firmy Apolloplast. Małżeństwo kontroluje w całości kielecką firmę budowlaną Apolloplast. Firma jest jednym z największych w regionie producentów stolarki. Posiada między innymi salon wystawowy o powierzchni 300 metrów kwadratowych w centrum Kielc, we własnym biurowcu. Firma realizuje też biurowce. W 2015 roku zarobił na czysto ponad 1 milion złotych

33. Zbigniew Frączek 51,5 miliony złotych (28). Paliwa, handel, rolnictwo.
Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Kiedyś uprawiał kolarstwo, dziś chętnie wspiera sportowców jako sponsor..

34. Marek Kowalski 51,5 miliony złotych (29). Paliwa, handel, rolnictwo.
Rolmet - Kazimierza Wielka. Po raz piąty na naszej liście. Jego najcenniejsze aktywa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które prowadzą raze ze Zbigniewem Frączkiem. Firma funkcjonuje na rynku stali i materiałów budowlanych. Od początku istnienia firma zajmuje się handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.

35.Elżbieta Bartos 48,7 miliony złotych (36). Handel hurtowy i detaliczny.
Współwłaścicielka zarejestrowanej w Kielcach Firmy Handlowo-Usługowej Elżbieta Bartos.Przedsiębiorstwo działa od 1992 roku. To rodzinna firma z bogatą tradycją i doświadczeniem w branży paliwowej. Podstawową działalnością firmy jest hurtowa i detaliczna sprzedaż paliw płynnych i lekkiego oleju opałowego polskich producentów. Firma prowadzi kilka stacji paliw w regionie.

36. Zbigniew Ronduda 46,8 miliony złotych (45).Przemysł metalowy.
Udziałowiec firm Odlewnie Polskie, OP Invest. Jest prezesem zarządu giełdowej spółki Odlewnie Polskie w Starachowicach i największym udziałowcem przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach notuje zyski przekraczające 5 milionów złotych. Jest też prezesem klastra odlewniczego KOM-CAST, dla branży odlewniczej.

37. Ryszard Binkowski 45,3 miliony złotych (38). Produkcja spożywcza.
Współwłaściciel Zakładu Produkcji Artykułów Spożywczych Mister - w miejscowości Jeziorko w gminie Nowa Słupia w powiecie kieleckim. Współwłaściciel i współzałożyciel jednej z większych piekarni w regionie, działającej od 1985 roku. Produkty znanej na rynku piekarniczym i usługowym piekarni są między innymi w punktach z logo Złoty Kłos na terenie regionu świętokrzyskiego. [/b]

37. Jarosław Binkowski 45,3 miliony złotych (38). Produkcja spożywcza.
Współwłaściciel Zakładu Produkcji Artykułów Spożywczych Mister - w miejscowości Jeziorko w gminie Nowa Słupia w powiecie kieleckim.
Współwłaściciel i współzałożyciel jednej z większych piekarni w regionie, działającej od 1985 roku. Produkty znanej na rynku piekarniczym i usługowym piekarni są między innymi w punktach z logo Złoty Kłos na terenie regionu świętokrzyskiego.

39. Leszek Walczyk - 40,2 miliona złotych (55). Przemysł metalowy.
Udziałowiec firm Odlewnie Polskie OP Invest – Starachowice. Były wiceprezes, a potem przez krótki czas nawet prezes zarządu słynnego kieleckiego Exbudu posiada akcje Odlewni Polskich, jest ich wiceprezesem oraz jest jednym z udziałowców spółki OP Invest.

40. Zbigniew Dutkiewicz 40,2 miliona złotych (56). Przemysł metalowy.
Udziałowiec firm Odlewnie Polskie, OP Invest – Starachowice. Jeden z największych udziałowców spółki OP Invest, która posiada akcje notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki Odlewnie Polskie ze Starachowic. Firma w minionych latach osiąga doskonałe wyniki finansowe. Zajmuje się produkcją odlewów oraz handluje produktami innych firm.

41. Wiesława Binkowska z rodziną - 39,1 miliony złotych (51). Produkcja, usługi.
Przedsiębiorcza kobieta z doskonale znanej w regionie świętokrzyskim rodziny biznesmenów działających w branży spożywczej. Współwłaścicielka piekarni Złoty Kłos i hoteli Binkowski oraz Leśny Dwór w Kielcach. Biznes prowadzi od przeszło 20 lat. Ma męża Ryszarda i czworo dzieci, które także pracują w rodzinnym przedsięwzięciach. Wokół kieleckich hoteli firma chce wybudować park wodny i kompleks boisk.

42. Mieczysław Sas z rodziną - 48 milionów złotych (8). Produkcja.
Właściciel Zakładu Metalowo-Kotlarskiego SAS w Owczarach koło Buska, znany wytwórca kotłów grzewczych. 50 lat temu Mieczysław Sas osiadł na stałe w Busku i tu poznał żonę Ewę. To wielki społecznik, nagrodzony statuetką Buskowianina Roku. Radny Sejmiku. Firma działa od 1980 roku. Dzięki ciągłym inwestycjom prosty sprzęt został zastąpiony najnowocześniejszymi maszynami.

43. Zbigniew Kała z rodziną - 39 milionów złotych (50.) Handel.
Kielczanin. Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. Stworzył firmę Solex, która zajmuje się systemami grzewczymi. Jest właścicielem spółki Playada - sieci sprzedaży Play. Ostatnia inwestycja to najnowocześniejsze Świętokrzyskie Centrum Usług Motoryzacyjnych z jedynym w regionie salonem marki BMW.

44. Cezary Bajek - 37,9 miliony złotych (40). Produkcja, usługi, handel.
Współwłaściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Tawol w Chęcinach. Zostało założone w 1994 roku jako firma rodzinna. Przez lata wyrobiła sobie pozycję solidnej firmy w segmencie armatury przemysłowej i instalacyjnej Tak jak pozostali właściciele , ma ponad 33 procent udziałów w firmie, która oferuje wyroby dla odbiorców działających w branży gazowej, energetycznej, ciepłowniczej, paliwowej, przemysłowej i spożywczej.

44. Marceli Bajek - 37,9 miliony złotych (40) . Produkcja, usługi, handel.
Kolejny współwłaściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Tawol w Chęcinach. Zostało założone w 1994 roku jako firma rodzinna. Przez lata wyrobiła sobie pozycję solidnej firmy w segmencie armatury przemysłowej i instalacyjnej Tak jak pozostali właściciele , ma ponad 33 procent udziałów w firmie, która oferuje wyroby dla odbiorców działających w branży gazowej, energetycznej, ciepłowniczej, paliwowej, przemysłowej i spożywczej.

44. Darosław Piegza - 37,9 miliony złotych (40). Produkcja, usługi, handel.
Kolejny współwłaściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Tawol w Chęcinach. Zostało założone w 1994 roku jako firma rodzinna. Przez lata wyrobiła sobie pozycję solidnej firmy w segmencie armatury przemysłowej i instalacyjnej Tak jak pozostali właściciele , ma ponad 33 procent udziałów w firmie, która oferuje wyroby dla odbiorców działających w branży gazowej, energetycznej, ciepłowniczej, paliwowej.

47.Jerzy Molenda - 37,7 miliony złotych (42). Budownictwo
Drugi, mniejszościowy udziałowiec Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego Transkol z Kielc. Firma działa w branży budowlanej i specjalizuje się w wykonywaniu remontów i modernizacji stacji, szlaków i bocznic kolejowych. Przedsiębiorstwo od kilku lat utrzymuje przychody na poziomie 40-50 milionów złotych. Firma posiada specjalistyczny sprzęt pozwalający na wykonanie różnorodnych robót.

49.Adam Kluźniak z rodziną - 36,3 miliony złotych (44). Produkcja.
Właściciel firmy Poldaun z Kielc , specjalizującej się w produkcji kołder i poduszek.Spółka posiada kilka szwalni i trzy wydziały produkcji surowca, wyposażone w komputerowo sterowane maszyny pikujące, specjalistyczną linię technologiczną do przerobu puchu i pierza oraz maszyny i urządzenia do przerobu poliestru. Znany eksporter.

50. Małgorzata Sajkiewicz-Kręt - 35,3 miliona złotych (47). Rolnictwo, handel, produkcja.
Jest drugim, akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych w gminie Szydłów w powiecie staszowskim. Karierę biznesową zaczęła w 1989 roku z bratem Stefanem, który jest prezesem firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon.

51.Zbigniew Kwiecień 35,2 miliony złotych (68). Transport.
Szósty raz w naszym zestawieniu i wyżej niż w ubiegłym notowaniu. Właściciel pięćdziesięciu procent akcji firmy Regesta z Pińczowa, która jest jednym z liderów branży transportowo–spedycyjnej, nie tylko w regionie świętokrzyskim. W swojej flocie posiada ponad 150 ciągników siodłowych. Oprócz tego prowadzi także stacje paliw w Pińczowie. Firma Regesta specjalizuje się w transportach naczepami typu coil-mulda.

51. Rafał Kwiecień 35,2 miliony złotych (68). Transport
Przedsiębiorca z Pińczowa jest znacznie wyżej w zestawieniu. Jego głównymi aktywami są akcje firmy Regesta. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Ciężarówki Regesty zobaczymy między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji czy Serbii.

53.Marek Bogdał 34,8 miliona złotych (48). Produkcja, handel
Współwłaściciel znanej w Kielcach i regionie firmy bik meble. Od 27 lat prowadzi w Kielcach firmę, której oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biur architektonicznych, projektowych, firm budowlano-deweloperskich, szpitali, szkół czy sklepów na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Firma specjalizuje się również w realizacji projektów indywidualnych. Oferujemy najwyższej jakości meble wszelkiego typu.

53. Tomasz Kotwica 34,8 miliona złotych (49). Produkcja, handel
Współwłaściciel kieleckiej firmy bik meble, działającej na świętokrzyskim rynku już od 1989 roku. Firma oferuje najwyższej jakości meble kuchenne, łazienkowe, garderoby, szafy wnękowe, zabudowy przestrzeni dziennych, sypialni. Spółka od niedawna jest na naszej liście 100 największych firm regionu świętokrzyskiego, a jej właściciele w gronie najzamożniejszych mieszkańców regionu.

55.Robert Bartos - 34,6 miliony złotych. Handel
Firma Quest, spółka z Piekoszowa należy do Roberta i Stanisława Bartos. Obaj debiutują na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W 2015 roku firma wypracowała zysk wysokości prawie 3 milionów złotych._Dzięki temu zajmuje od razu miejsce w połowie stawki. Firma ma siedzibę w Piekoszowie. Ostatnio zajmuje się też działalnością handlową.

55.Stanisław Bartos - 34,6 miliony złotych. Handel
Handel. paliwa. Piekoszów. Drugi z właścicieli Quest także debiutuje na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wysoki zysk netto za 2015 rok w wysokości prawie 3 milionów złotych zapewnia mu miejsce od razu miejsce w połowie stawki. Firma ma siedzibę w Piekoszo-wie. Ostatnio zajmuje się też działalnością handlową.

57. Piotr Czyszczoń 33,5 miliony złotych (31). Budownictwo
Mieszka w Nowym Korczynie w powiecie buskim. Firmę Ekokanwod prowadzi ze swoim wspólnikiem Krzysztofem Półtorakiem. Spółka działa od maja 1997 roku, a na początku jedyny jej personel stanowili sami udziałowcy. Dziś to duża firma z sukcesami. Jej głównymi klientami są jednostki samorządu terytorialnego, firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

57. Krzysztof Półtorak 33,5 miliony złotych(31). Budownictwo
Współwłaściciel razem z Piotrem Czyszczoniem spółki Ekokanwod z Nowego Korczyna. Firma koncentruje się na pracach z zakresu budownictwa inżynieryjnego i liniowego oraz ogólnego. Głównymi klientami firmy są jednostki samorządu terytorialnego, firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.Spółka działa od maja 1997 roku.

59. Grzegorz Głasek 32,7 miliony złotych (43). Budownictwo
Znana postać w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach. Obecnie posiada udziały w firmie SPS Construction, w której pełni funkcję prezesa zarządu. Spółka zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę.

60. Zenon Derewlanko 31,4 miliony złotych (64). Handel
Kielczanin. Awans na liście twórcy i właściciela firmy DEK Meble – największego w naszym regionie centrum meblowego. Poza Kielcami posiada jeszcze dwa duże salony meblowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wielki pasjonat meblarstwa, perfekcjonista, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jest też sponsorem kolarzy, sam uprawiał przed laty ten sport. Unika rozgłosu.

60. Zenon Derewlanko 31,4 miliony złotych (64). Handel
Kielczanin. Awans na liście twórcy i właściciela firmy DEK Meble – największego w naszym regionie centrum meblowego. Poza Kielcami posiada jeszcze dwa duże salony meblowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wielki pasjonat meblarstwa, perfekcjonista, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jest też sponsorem kolarzy, sam uprawiał przed laty ten sport. Unika rozgłosu.

61.Ireneusz Janik 30,7 miliony złotych (58). Budownictwo
Posiada udziały w kieleckiej spółce Fabet. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Ireneusz Janik działa na rzecz świętokrzyskiego biznesu i pełni funkcję prezesa kieleckiego Stowarzyszenia Forum Pracodawców. Fabet Konstrukcje miał w 2015 roku przychód ponad 132 miliony złotych.

62.Włodzimierz Wróbel 30,3 miliony złotych (60).Handel detaliczny
Z Anną Sikorą prowadzi buskie przedsiębiorstwo Sawa. Biznesmen fortunę zbił na handlu hurtowym żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi i alkoholem, bo przedsiębiorstwo stale notuje zyski na wysokim poziomie – od kilku lat przekraczającym 2 miliony złotych. zatrudnia średnio około 70 osób. Jedna z najbardziej znanych i najstarszych buskich firm. Często wspiera różne społeczne inicjatywy.

62.Anna Sikora 30,3 miliony złotych (60).Handel detaliczny.
Współwłaścicielka buskiej hurtowni Sawa, oferującej wyroby żywnościowe, napoje oraz wyroby tytoniowe i alkohol. W minionych latach kierowana przez nią firma systematycznie osiąga przychody przekraczające 50 milionów złotych. Przedsiębiorstwo notuje zyski na wysokim poziomie – od kilku lat przekraczającym 2 miliony złotych.

64. Grzegorz Etryk 29,4 miliony złotych (70). Budownictwo
Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa to udziały w spółce SPS Construction, która zarejestrowana jest w Kielcach, ale działa głównie w stolicy. Pełni też w firmie funkcję prokurenta. To jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Jedną ze znanych inwestycji spółki w rodzinnym mieście jest Galeria Korona Kielce. Poza tym firma ma na koncie wiele ciekawych realizacji w całej Polsce.

65.Ryszard i Jolanta Bernat 29,3 miliony złotych (51). Handel
Współwłaściciele dużej kieleckiej hurtowni. Hurtownia Spożywcza R-R jest dystrybutorem czołowych firm produkujących słodycze oraz firm przetwórstwa owocowo-warzywnego i zbożowego. W kieleckiej hurtowni można zaopatrzyć się w najlepsze kawy i herbaty oraz produkty wpływające na smukłą sylwetkę. W 2013 roku firma zarobiła ponad 2 miliony 444 tysięcy złotych.

67. Zdzisław Wiatkowski z rodziną 29,2 miliony złotych (62)
Handel hurtowy. Kielce. Rodzina Wiatkowskich ma udziały w kilku kieleckich przedsiębiorstwach. Najprężniej działającym jest dobrze znana w regionie hurtownia Alma Alpinex. Ostatnie lata były bardzo dobre dla spółki. Przychody firmy utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. W 2016 roku przekroczyły 220 milionów złotych, a zysk 1,5 miliona złotych.

68. Ryszard Wojton 28,9 miliony złotych. Budownictwo
Jeden z trzech udziałowców prężnie działającego przedsiębiorstwa budowlanego ze Starachowic po raz drugi w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ryszard Wojton pełni funkcję prezesa Budromostu-Starachowice. Firma działa na świętokrzyskim rynku budownictwa drogowego już od 1991 roku.

65.Ryszard i Elżbieta Młynarscy 29,3 miliony złotych (50). Handel
Współwłaściciele kieleckiej hurtowni R-R, działającej od 1990 roku. Ryszard i Elżbieta Młynarscy zaczynali od prowadzenia sprzedaży tylko na terenie Kielc. Od 1993 roku firma zaczęła poszerzać obszar swojej działalności i obecnie obejmuje swoim zasięgiem całe województwo świętokrzyskie oraz województwa ościenne. W 2013 roku firma zarobiła ponad 2 miliony 444 tysięcy złotych.

68. Grzegorz Adamus 28,9 miliony
Budownictwo

Drugi udziałowiec starachowickiego Budromostu. Tak jak w przypadku Ryszarda Wojtona i Leszka Harabina, po raz drugi notowany na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo należy do czołówki liczących się firm drogowych w regionie. Firma działa na świętokrzyskim rynku budownictwa drogowego już od 1991 roku.

68. Leszek Harabin 28,9 miliony. Budownictwo
Trzeci udziałowiec Budromostu-Starachowice. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim kompleksową budową, przebudową oraz remontami dróg, ulic i placów, robotami ziemnymi i produkcją mieszanek mineralno-bitumicznych, usługami sprzętowymi i transportowymi. Firma działa na świętokrzyskim rynku budownictwa drogowego już od 1991 roku.

71.Jan Pawlik 25,6 miliony złotych (58). Produkcja
Jan Pawlik ma to jeden z największych przedsiębiorców z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ma tam sporo nieruchomości . Znany z zamiłowania do drogich terenowych samochodów i motocykli. Lata prywatnym samolotem.Jego firma Granit Color działa od 2011 roku. Zajmuje się kupnem materiału bezpośrednio u producenta (JP Granit) i u innych producentów światowych.

72.Henryka Zychowicz z rodziną 25,2 miliony złotych (69). Produkcja spożywcza
Rodzinne przedsiębiorstwo Henryki Zychowicz z Daleszyc działa na rynku już ponad 25 lat. Produkty sygnowane nazwiskiem businesswoman z podkieleckich Daleszyc są doskonale znane i bardzo chętnie wybierane przez mieszkańców świętokrzyskiego. Firma prowadzi też kilkadziesiąt własnych sklepów.

73.Paweł Wijas 25,1 miliony złotych (65). Produkcja
Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa Wijas. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo, choć nie osiąga kilkudziesięciomilionowych przychodów jest bardzo rentowne i może się w ostatnich latach pochwalić zyskami na poziomie od 1 miliona 500 tysięcy do niemal 2 milionów złotych. Firma specjalizuje się przepływowymi ogrzewaczami wody. Ma dobrze rozbudowaną sieć serwisową na terenie całej Polski.

73.Tomasz Wijas 25,1 miliony złotych (65). Produkcja
Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa produkującego przepływowe ogrzewacze wody. Spółka Wijas – to rodzinne przedsiębiorstwo działające na kieleckim rynku od 1971 roku. Początkowo świadczyło usługi narzędziowe, a w 1980 roku uruchomiło produkcję artykułów gospodarstwa domowego. Następnie produkcję przepływowych ogrzewaczy.Ma dobrze rozbudowaną sieć serwisową na terenie całej Polski.

75.Ryszard Pisarski 25 milionów złotych (74). Przemysł metalowy
Posiada najmniejszy pakiet akcji doskonale prosperującego starachowickiego przedsiębiorstwa OP Invest, do którego należą Odlewnie Polskie. Notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka miała w minionym roku przychody przekraczające 130 milionów złotych, a zyski, od kilku lat utrzymujące się na wysokim poziomie.

76.Sławomir Głasek 24,9 miliony złotych (67). Budownictwo
Kielczanin. W przeszłości był bliskim współpracownikiem największego śiętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie. Pracował między innymi w Miteksie. Maudziały w spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje z Kielc. W spółce Fabet jest członkiem rady nadzorczej. Fabet Konstrukcje może pochwalić się prawie 10-milionowym zyskiem netto za 2015 rok.

77. Kamil Suchański 24,7 miliony złotych (77). Energetyka, budownictwo.
Udziałowiec i od 1998 roku prezes zarządu giełdowej spółki Ekobox z Wiśniówki koło Kielc specjalizującej się w usługach w zakresie projektowania i realizacji robót energetycznych i telekomunikacyjnych. Ma 39 lat. Prawnik, absolwent studiów Master of Business Administration. Zdobył wiele szczytów górskich. Aktywny w życiu politycznym i społecznym Kielc.

78.Janusz Baryła 23,7 miliony złotych (71). Budownictwo
Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem najzamożniejszego mieszkańca regionu, przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Razem zaczynali po 1990 roku. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do największego rozkwitu w historii i rekordowych zysków. Obecnie posiada udziały w kieleckich spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje.

79. Artur Janik 23,5 miliony złotych (72). Budownictwo
Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet z Kielc, w której sam posiada udziały. Oprócz tego jest udziałowcem spółki Fabet Konstrukcje. Fabet zajmuje się produkcją elementów dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i drogowego, natomiast Fabet Konstrukcje buduje praktycznie w całej Polsce, a szczególnie dużo obiektów – w Warszawie.

79. Władysław Śliwiński 23,5 miliony złotych (73). Budownictwo.
Tak jak pozostali udziałowcy spółek Fabet i Fabet Konstrukcje – z majątkiem wycenionym niżej niż rok temu. Najlepiej w zeszłym roku poradziła sobie spółka Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług i której zysk wyniósł prawie 10 milionów złotych. Przez lata pracował w jednej ze sztandarowych spółek Michała Sołowowa - Mitex. Był zastępcą Janusza Baryły.

81.Stanisław Bystrzyński 23,2 miliony złotych. Poligrafia, budownictwo
Mieszka w Kielcach. Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych, sprzedawanych zagranicą. Ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek. Zeszły rok przyniósł zysk w wysokości- 450 tysięcy złotych netto. Drogowiec współpracuje obecnie z największymi wydawnictwami w Polsce.

82.Tadeusz Wrześniak 22,3 miliony
Produkcja.

Współwłaściciel huty szkła BTBB w Grzybowie koło Staszowa, w której produkuje szkła artystyczne i przemysłowe dla budownictwa. Pełni funkcję prezesa tej firmy. W roku 2015 spółka Tadeusza Wrześniaka osiągnęła przychód netto w wysokości 64 milionów 132 tysięcy złotych i zysk, który wyniósł prawie 700 tysięcy złotych netto. Niższy zysk uplasował przedsiębiorcę na dość odległym miejscu.

83.Janusz Adamski 21,8 milionów złotych (75). Produkcja budowlana.
Udziałowiec Doorpolu, firmy z Ostrowca Świętokrzyskiego kolejny raz jest na liście najbogatszych. Ze swoim biznesowym partnerem zaczynali skromnie sześć lat temu. Teraz ostrowiecki Doorpol to dobrze znana marka produkująca drzwi, która dynamicznie się rozwija. A w chwili powstania zatrudniała zaledwie kilku pracowników.

86.Piotr Chaja 21,3 miliony złotych. Produkcja.
Piotr Chaja kolejny raz znalazł się na naszej liście. Jest udziałowcem w starachowickim Perfopolu, przedsiębiorstwie produkującym blachy perforowane. Ma także udziały w starachowickich spółkach Per-Eko, produkującym kotły grzewcze i większościowy w Envo, kóre produkuje technikę grzewczą. Te ostatnie firmy, niedawno otwarte należą do najnowocześniejszych w Polsce.

83.Leszek Łukawski 21,8 milionów złotych (75) Produkcja budowlana.
Współtwórca ostrowieckiego Doorpolu. Przedsiębiorstwo w ciągu zaledwie kilku lat działalności stało się jednym z większych w kraju producentów drzwi zewnętrznych metalowych. Sprzedaje swoje wyroby do marketów budowlanych, hurtowni w całej Polsceoraz zagranicę – na Litwę, Ukrainę, Czechy i Słowację.

85.Konstanty Kamionka z rodziną 21,6 miliony złotych (55). Produkcja.
Firma z Kajetanowa koło Kielc specjalizuje się w produkcji naczep, przyczep i wywrotek. Produkuje nie tylko na krajowy rynek ale także do wielu krajów świata. Otrzymała w tym roku tytuł „Orła eksportu” . Firmę założył Konstanty Kamionka. Obecnie mocno pomaga mu w zarządzaniu syn - Andrzej. W 2015 roku spółka uzyskała przychód wysokości 83 miliony słotych i wypracowała prawie 4 miliony zysku.

87. Zdzisław Ciecierski 20,1 miliony złotych (63). Handel hurtowy.
Zdzisław Ciecierski na naszej liście gości już po raz siódmy. To przede wszystkim współwłaściciel i prezes spółki Hanpik, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych między innymi na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. Hanpik zanotował w 2015 roku zysk 2 922 tysiące złotych.

88.Krzysztof Frejowski 19,3 milinów złotych (82). Handel hurtowy
Właściciel jednej trzeciej udziałów kieleckiej firmy Frega, założonej w 1991 roku. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. Przychody przedsiębiorstwa wahają się w granicach 600-800 milionów złotych. Sprzedaje wyroby tytoniowe, chemię gospodarczą, wiele produktów sezonowych, karty telefoniczne.

88. Adam Garbol 19,3 milinów złotych (82). Handel hurtowy
Posiada jedną trzecią działów spółki Frega z Kielc , która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów. Centrala i magazyn główny znajdują się w Kielcach, firma ma też swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego. Przychody przedsiębiorstwa wahają się w granicach 600-800 milionów złotych rocznie.

88.Sławomir Garbol 19,3 milinów złotych (82). Handel hurtowy
Równie tajemniczy,jak wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc . Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Sprzedaje wyroby tytoniowe, chemię gospodarczą, wiele produktów sezonowych, karty telefoniczne.

91. Ryszard Wojtoń 18,9 milionów złotych (52). Budownictwo, Starachowice.
Jeden z trzech udziałowców prężnie działającego przedsiębiorstwa budowlanego po raz drugi w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ryszard Wojton pełni funkcję prezesa Budromostu-Starachowice. Firma działa na świętokrzyskim rynku budownictwa drogowego już od 1991 roku.

91.Grzegorz Adamus 18,9 milionów złotych (52). Budownictwo. Starachowice.
Drugi udziałowiec Budromostu i, tak jak w przypadku Ryszarda Wojtona i Leszka Harabina, po raz drugi notowany na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo z Wąchocka należy do czołówki liczących się firm drogowych w regionie.

91. Leszek Harabin 18,9 milionów złotych (52).
Budownictwo.Starachowice.Trzeci udziałowiec Budromostu-Starachowice. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim kompleksową budową, przebudową oraz remontami dróg, ulic i placów, robotami ziemnymi i produkcją mieszanek mineralno-bitumicznych, usługami sprzętowymi i transportowymi. Firma działa na terenie całej Polski,

94. Danuta Jach 18,1 miliony złotych (78). Przemysł metalowy
Już po raz siódmy na naszej liście. Jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus z Kielc. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale w 2006 roku zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się między innymi projektowaniem procesów technologicznych i obróbką odlewów metalowych na eksport. Wciąż poprawia wyniki.

95. Witold Misiuda 17,4 miliony złotych (85) Produkcja, handel.
Drugi z właścicieli kieleckiego przedsiębiorstwa Rolmex. Rodzinne przedsiębiorstwo oferuje całą gamę produktów niezbędnych do utrzymania dróg przez cały rok, które pracują na terenie całej Polski. Produkowany tu sprzęt pracuje w ponad 70 procentach zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych w całej Polsce.

97. Edward Płusa z rodziną 17,3 miliony złotych (-) Produkcja
Prezes i udziałowiec starachowickiejfirmy Starpol. producenta wiązek elektrycznych oraz produktów metalowych. Spóka powstała w 1990 roku w oparciu o prywatny kapitał. Przedsiębiorstwo zaczynało swoją działalność od produkcji kompletnego okablowania wszystkich typów samochodów Star. Systematycznie zwiększa zatrudnienie. Produkuje między innymi dla firmy MAN.

98. Krzysztof Smolarczyk 15,2 miliony złotych (81). Motoryzacja
Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem osobowych i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Spółka od lat utrzymuje przychody na wysokim, zbliżonym poziomie. Autocentrum było pierwsze w regionie z autoryzacją zachodniego producenta samochodów. Krzysztof Smolarczyk ma 2/3 udziałów w firmie.

99. Wiesław Barcicki 13,9 miliony złotych (79). Handel.
Szósty rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na liście stu najbardziej zamożnych mieszkańców. Pomnożył swój majątek dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber-Med z Kielc. Przychody stabilnie prosperującego przedsiębiorstwa wyniosły ponad 30 milionów złotych, a zyski spółki przekroczyły milion złotych.

95. Grzegorz Misiuda 17,4 miliony złotych (85). Produkcja, handel.
Współwłaściciel firmy Rolmex-Misiuda z Kielc, która produkuje między innymi kosiarki bijakowe ciągnikowe, wysięgnikowe oraz inny sprzęt specjalistyczny głównie do firm zajmujących się bieżącym utrzymaniem dróg w okresie letnim i zimowym. Produkowany tu sprzęt pracuje w ponad 70 procentach zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych w całej Polsce.

99. Grzegorz Słowiński 13,9 miliony złotych (79). Handel.
Posiada połowę udziałów w firmie Amber-Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber-Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody. W 2015 roku przychody wyniosły wyniosły ponad 30 milionów złotych, a zyski spółki przekroczyły milion złotych.Szósty rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na liście stu najbardziej zamożnych mieszkańców.

100. Jerzy Nowek
- 11,1 miliony złotych (97). Handel, usługi.

Firma Handlowo-Usługowa NOWEK z Kielc. Działa od 1993 roku. Zatrudnia 45 osób . Jej współwłaściciel Jerzy Nowek na naszej liście jest po raz trzeci. To największy skład węgla i opału zlokalizowany w centrum Kielc , przy ulicy Kolberga – 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Jest Autoryzowanym Sprzedawcą Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie oraz Zakładów Koksowniczych „Zdzieszowice”.

100. Mirosław Nowek
- 11,1 miliony złotych (97) Handel. usługi.

To drugi wspólnik firmy NOWEK – sprzedającej opał. Zarządzane przez Mirosława Nowka przedsiębiorstwo dysponuje też rozbudowanym parkiem maszynowym. Rozładunek, załadunek oraz transport węgla wykonuje własnymi samochodami. Miniony rok był dla firmy udany i udziałowiec może poszczycić się dobrym zyskiem.est Autoryzowanym Sprzedawcą Polskiej Grupy Górniczej , Tauron Wydobycie oraz Zakładów Koksowniczych „Zdzieszowice”.

100 Ryszard Nowek
- 11,1 miliony złotych (97) Handel, usługi.

Kielczanin Ryszard Nowek zarabia na sprzedaży opału. Jest jednym z trzech wspólników działającej od 1993 roku firmy. NOWEK jest Autoryzowanym Sprzedawcą Polskiej Grupy Górniczej , Tauron Wydobycie oraz Zakładów Koksowniczych „Zdzieszowice”. Firma zaopatrujemy w opał przedsiębiorstwa państwowe, firmy prywatne i odbiorców indywidualnych.To największy skład węgla i opąłu zlokalizowany w centrum Kielc .

100. Jerzy Suchański - 6,6 miliona złotych (100). Energetyka, budownictwo. Wiśniówka koło Kielc.
Mniejszościowy udziałowiec, założyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej giełdowej spółki Ekobox, która w 2015 uzyskała przychód 28 682 tysiące złotych. Jest autorem czterech patentów. Od 1971 nauczyciel akademicki w Politechnice Świętokrzyskiej. Był prezydentem Kielc. Senator IV i V kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto najbogatsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego [100 NAJBOGATSZYCH] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia