Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszport trafi do aplikacji mObywatel na smartfony. Będzie tak samo ważny, ale jednak nie wszędzie

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Elektroniczne paszporty wkrótce będą dostępne w aplikacji mObywatel
Elektroniczne paszporty wkrótce będą dostępne w aplikacji mObywatel Paweł Dubiel / Polska Press
Elektroniczny system wydawania paszportów został już uruchomiony. Nowe rozwiązanie umożliwi załatwienie większej ilości spraw bez wychodzenia z domu, lecz podczas wyrabiania dokumentu i tak nie unikniemy wizyty w urzędzie. Paszport w wersji elektronicznej będzie dostępny w aplikacji na smartfony mObywatel.

Spis treści

Koniec z papierowymi wnioskami o paszport

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że od poniedziałku wydawane są już pierwsze dokumenty w nowym Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Wprowadzone rozwiązanie ograniczy wypełnianie papierowych dokumentów do minimum oraz przyspieszy cały proces.

- Już nie trzeba będzie wypełniać papierowego wniosku. Ten wniosek będzie wypełniony przez urząd, no, bo urząd dysponuje naszymi danymi z rejestru. My damy zdjęcie, odciski palców, podpis i w oparciu o to zostanie nam wydany dokument. W urzędzie będzie szybciej - przekazał Janusz Cieszyński w rozmowie z Jedynką

Osoby ubiegające się o paszport nadal będą musiały dostarczyć do urzędu wojewódzkiego odciski palców, zdjęcie i podpis. Konieczne będzie okazanie dowodu opłaty, a także druku potwierdzającego prawo do odebrania zniżki, jeśli taka przysługuje.

Paszport w aplikacji mObywatel

Pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa przekazał, że wkrótce możliwe będzie dodanie paszportu do aplikacji mobilnej mObywatel. Elektroniczny dokument będzie równie ważny, co plastikowy, jednak tylko na terenie kraju. Uznawanie e-paszportu za granicą będzie uzależnione od porozumień zawartych z innymi państwami.

- Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją, upraszczaniem usług publicznych forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej unii. To jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty - mówił Cieszyński.

Obecnie w pełni elektroniczne paszporty wykorzystywane są jedynie w Ukrainie. Wkrótce na terenie naszego kraju będą uznawane ukraińskie dokumenty pojazdu i prawo jazdy.

Ile wynoszą opłaty paszportowe?

Osoby planujące podróż zagraniczną mają możliwość wyrobienia paszportu, ważnego przez 10, lat za 140 złotych. Polskie prawo przewiduje jednak pewne ulgi, dzięki którym dokument możemy otrzymać nawet za darmo.

Na 50-procentową zniżkę mogą liczyć następujące osoby:

  • emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami oraz współmałżonkowie tych osób w przypadku, gdy tylko one odpowiadają za utrzymanie,
  • studenci i uczniowie od 13. roku życia,
  • osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, domach opieki społecznej lub korzystające ze stałych zasiłków,
  • ofiary represji wojennych i kombatanci.

Jeszcze mniej zapłacą dzieci do 13. roku życia, a także posiadacze Karty Dużej Rodziny. Opłat paszportowych nie pobiera się od m.in.: żołnierzy służących poza krajem, seniorów powyżej 70 roku życia, osób z zakładów opiekuńczych i domów opieki społecznej (jeśli ich leczenie odbywa się za granicą), a tych, którzy zgłosili wadę techniczną dokumentu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paszport trafi do aplikacji mObywatel na smartfony. Będzie tak samo ważny, ale jednak nie wszędzie - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia