PGE Energia Odnawialna inwestuje w zieloną energię na Podlasiu

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach fotowoltaicznych – Gutki i Gutki 2 o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Z okazji otwarcia farm zorganizowana została konferencja prasowa, na której zostały zaprezentowane szczegóły inwestycji.

Impuls do rozwoju

W konferencji udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, senator Marek Komorowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski i samorządowcy z powiatu grajewskiego.

- Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To przedsięwzięcie od podstaw rozwijane było przez PGE Energia Odnawialna. Zostało ono zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 540 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Wiśniewski zaznaczył, że inwestycja w Gutkach jest przykładem prowadzonej przez rząd polityki zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie Michał Wiśniewski zaznaczył, że nowe inwestycje są możliwe dzięki bezpieczeństwu militarnemu oraz energetycznemu.

- Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy, ale nie będzie nowych inwestycji bez zapewnionego bezpieczeństwa. Właśnie dzięki takim inwestycjom możemy się rozwijać. Dzięki nim ludzie będą coraz częściej zostawali w swoich małych ojczyznach – podkreślił minister.

Senator Marek Komorowski zaznaczył, że inwestycja pomoże w rozwoju powiatowi grajewskiemu. - Myślę, że z tej inwestycji skorzystają również okoliczne miejscowości. Będą dodatkowe wpływy z podatków. Może zmodernizowana zostanie infrastruktura drogowa – mówił senator Marek Komorowski.

PGE Energia Odnawialna inwestuje w zieloną energię na Podlasiu

Wsparcie dla lokalnej społeczności

PGE Energii Odnawialnej zależy na utrzymywaniu relacji z lokalnymi społecznościami. Dlatego też podczas konferencji wręczono na ręce wicestarosty grajewskiego Tomasza Cebelińskiego dwa czeki od Fundacji PGE w wysokości 10 tys. zł każdy, które trafią do I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie. Wicestarosta grajewski podziękował, że spośród wszystkich kosztów uwzględniono również te społeczne. - Jest to pewien komunikat, że duży potentat ma w swym budżecie środki na rozwój lokalnej społeczności. Chciałbym podziękować za ten napływ nowoczesnych technologii do naszego powiatu– zaznaczył Tomasz Cebeliński.

Nowe zielone inwestycje

Instalacje PV Gutki i Gutki 2 składają się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych. Powstały na działce o powierzchni 15,7 ha. Panele zamontowane na nowych farmach PGE o łącznej mocy 12 MW będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 14 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Dzięki temu energia elektryczna trafi do blisko 7 tys. gospodarstw domowych. Przygotowania do realizacji inwestycji zostały zapoczątkowane przez PGE Energia Odnawialna wydzierżawieniem gruntu w 2020 roku. Pod koniec 2021 roku uzyskano pozwolenia na budowę, a sama budowa rozpoczęła się w połowie 2022 roku.

Budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Każda z farm otrzymała 13 908 506 PLN preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoliło na sfinansowanie ponad 60 proc. wartości inwestycji. To nie koniec inwestycji PGE w energię odnawialną w woj. podlaskim. Trwa budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW w Augustynce w powiecie siemiatyckim, planowana jest także budowa elektrowni słonecznej w powiecie kolneńskim.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 29 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2478 MW. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PGE Energia Odnawialna inwestuje w zieloną energię na Podlasiu - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia