Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2015 bez tajemnic. Radzili eksperci

Elżbieta Święcka
Na pytania Czytelników, jak wypełnić PIT za 2015 rok odpowiadały Urszula Wrona (z lewej), kierownik samodzielnego referatu podatków dochodowych i majątkowych i Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej.
Na pytania Czytelników, jak wypełnić PIT za 2015 rok odpowiadały Urszula Wrona (z lewej), kierownik samodzielnego referatu podatków dochodowych i majątkowych i Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej. Aleksander Piekarski
Specjaliści z kieleckich urzędów skarbowych podczas dyżuru w redakcji „Echa Dnia” odpowiadali na pytania Czytelników, jak odliczyć ulgę na dzieci i skorzystać z wstępnie wypełnionego zeznania.

Co się zmieniło i jak odliczyć ulgę na dzieci? Czy nastolatki muszą rozliczyć się z tego, co zarobiły podczas wakacyjnych prac? I na czym dokładnie polega wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego? Między innymi te wątpliwości wyjaśniały Urszula Wrona, kierownik samodzielnego referatu podatków dochodowych i majątkowych i Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach podczas telefonicznego dyżuru w naszej redakcji.

Ulga na dzieci ze zmianami

Ulga na dzieci jest jedną z najpowszechniejszych, z jakich korzystamy. Co przy jej odliczaniu sprawia podatnikom największe problemy i o czym muszą pamiętać?

- W tym roku wystarczy tylko wypełnić PIT-37 lub PIT-36  oraz załącznik PIT-0, by odliczyć ulgę na dzieci - wyjaśnia Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach. - Ulga przysługuje na każde dziecko małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i dziecko uczące się, też za granicą, do ukończenia 25. roku życia. Problemy sprawia określenie, za jaki okres można skorzystać z ulgi, gdy dziecko kończy szkołę średnią i nie podejmuje dalszej nauki. Według przepisów, uczniem jest do końca sierpnia, więc odliczamy 8 miesięcy. Gdy dziecko kończy studia - status studenta przysługuje do końca października, czyli 10 miesięcy. Natomiast gdy dziecko się rodzi, liczymy do ulgi cały miesiąc - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Odliczając ulgę na dzieci trzeba też zwrócić uwagę na kryterium dochodowe.

- Rodzice, którzy posiadają jedno dziecko, mogą skorzystać z ulgi rodzinnej w wysokości 92,67 złotych miesięcznie, czyli 1 112,04 złotych rocznie, jeżeli łączne dochody małżonków nie przekroczą w skali roku 112 tysięcy złotych. W przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim (w tym również przez część roku podatkowego) i spełnia kryteria do uznania jej za osobę samotnie wychowującą dziecko – jeśli jej dochody nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 112 tysięcy złotych. W przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim i nie wychowuje dziecka samotnie - ulga przysługuje, jeżeli jej dochody nie przekroczą 56 tysięcy złotych - wyjaśnia rzecznik.

Rodzice, którzy posiadają dwoje dzieci mogą korzystać z ulgi na dzieci w wysokości 92,67 złotych miesięcznie, a w skali roku 1 112,04 złote na każde dziecko. Natomiast rodzice, którzy posiadają troje i więcej dzieci mogą korzystać z ulgi rodzinnej: na pierwsze i drugie dziecko odpowiednio w wysokości 92,67 złotych za każdy miesiąc kalendarzowy, na trzecie dziecko w wysokości 166,67 złotych za każdy miesiąc kalendarzowy, a na czwarte i każde kolejne dziecko - w wysokości 225,00 złotych za każdy miesiąc.

Opiekunowie, którzy z uwagi na niskie dochody, nie mogli odliczyć od podatku dochodowego przysługującej im ulgi na dzieci w pełnej wysokości, zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami, mogą ubiegać się o zwrot niewykorzystanej ulgi. Za 2015 rok zrobią to  na formularzach PIT-37 w części H lub PIT-36 w części K.

O rozliczeniu się muszą też pamiętać osoby, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały od pracodawcy PIT. - Nie ma znaczenia, czy zarobki przekroczyły kwotę wolną, czy nie. Zeznanie trzeba złożyć - wyjaśnia rzecznik.

PIT praktycznie gotowy

Czytelnicy pytali też o nową, bardzo wygodną usługę - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.

- Ministerstwo Finansów udostępnia na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). W roku 2016 mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się indywidualnie lub z małżonkiem na formularzu PIT-37 i PIT-38. Administracja Podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-11A/40A, PIT-8C i PIT-R za 2015 rok. Po zalogowaniu pobieramy dokument, sprawdzamy dane, uzupełniamy o dodatkowe przychody, ulgi i odliczenia, możemy także przekazać 1 procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, wysyłamy zeznanie elektronicznie i pobieramy i zachowujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Wypełniony PIT możemy też wydrukować - tłumaczy Maria Bojczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia