Co się zmieniło i jak odliczyć ulgę na dzieci? Czy nastolatki muszą rozliczyć się z tego, co zarobiły podczas wakacyjnych prac? I na czym dokładnie polega wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego? Między innymi te wątpliwości wyjaśniały Urszula Wrona, kierownik samodzielnego referatu podatków dochodowych i majątkowych i Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach podczas telefonicznego dyżuru w naszej redakcji.
Ulga na dzieci ze zmianami
Ulga na dzieci jest jedną z najpowszechniejszych, z jakich korzystamy. Co przy jej odliczaniu sprawia podatnikom największe problemy i o czym muszą pamiętać?
- W tym roku wystarczy tylko wypełnić PIT-37 lub PIT-36 oraz załącznik PIT-0, by odliczyć ulgę na dzieci - wyjaśnia Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach. - Ulga przysługuje na każde dziecko małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i dziecko uczące się, też za granicą, do ukończenia 25. roku życia. Problemy sprawia określenie, za jaki okres można skorzystać z ulgi, gdy dziecko kończy szkołę średnią i nie podejmuje dalszej nauki. Według przepisów, uczniem jest do końca sierpnia, więc odliczamy 8 miesięcy. Gdy dziecko kończy studia - status studenta przysługuje do końca października, czyli 10 miesięcy. Natomiast gdy dziecko się rodzi, liczymy do ulgi cały miesiąc - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Odliczając ulgę na dzieci trzeba też zwrócić uwagę na kryterium dochodowe.
- Rodzice, którzy posiadają jedno dziecko, mogą skorzystać z ulgi rodzinnej w wysokości 92,67 złotych miesięcznie, czyli 1 112,04 złotych rocznie, jeżeli łączne dochody małżonków nie przekroczą w skali roku 112 tysięcy złotych. W przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim (w tym również przez część roku podatkowego) i spełnia kryteria do uznania jej za osobę samotnie wychowującą dziecko – jeśli jej dochody nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 112 tysięcy złotych. W przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim i nie wychowuje dziecka samotnie - ulga przysługuje, jeżeli jej dochody nie przekroczą 56 tysięcy złotych - wyjaśnia rzecznik.
Rodzice, którzy posiadają dwoje dzieci mogą korzystać z ulgi na dzieci w wysokości 92,67 złotych miesięcznie, a w skali roku 1 112,04 złote na każde dziecko. Natomiast rodzice, którzy posiadają troje i więcej dzieci mogą korzystać z ulgi rodzinnej: na pierwsze i drugie dziecko odpowiednio w wysokości 92,67 złotych za każdy miesiąc kalendarzowy, na trzecie dziecko w wysokości 166,67 złotych za każdy miesiąc kalendarzowy, a na czwarte i każde kolejne dziecko - w wysokości 225,00 złotych za każdy miesiąc.
Opiekunowie, którzy z uwagi na niskie dochody, nie mogli odliczyć od podatku dochodowego przysługującej im ulgi na dzieci w pełnej wysokości, zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami, mogą ubiegać się o zwrot niewykorzystanej ulgi. Za 2015 rok zrobią to na formularzach PIT-37 w części H lub PIT-36 w części K.
O rozliczeniu się muszą też pamiętać osoby, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały od pracodawcy PIT. - Nie ma znaczenia, czy zarobki przekroczyły kwotę wolną, czy nie. Zeznanie trzeba złożyć - wyjaśnia rzecznik.
PIT praktycznie gotowy
Czytelnicy pytali też o nową, bardzo wygodną usługę - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.
- Ministerstwo Finansów udostępnia na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). W roku 2016 mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się indywidualnie lub z małżonkiem na formularzu PIT-37 i PIT-38. Administracja Podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-11A/40A, PIT-8C i PIT-R za 2015 rok. Po zalogowaniu pobieramy dokument, sprawdzamy dane, uzupełniamy o dodatkowe przychody, ulgi i odliczenia, możemy także przekazać 1 procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, wysyłamy zeznanie elektronicznie i pobieramy i zachowujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Wypełniony PIT możemy też wydrukować - tłumaczy Maria Bojczuk.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?