MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plantatorzy w zagłębiu bielińskim zacierają ręce. To jest dobry rok na truskawki!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Plantatorzy z podkieleckich Bielin zapraszają jeszcze na truskawki.
Plantatorzy z podkieleckich Bielin zapraszają jeszcze na truskawki.
Bieliński sezon truskawkowy ciągle trwa. Mimo że tegoroczny sezon w świętokrzyskim zagłębiu truskawkowym rozpoczął się już na początku czerwca jeszcze przez najbliższe dni można zajadać się tymi owocami.

Kapryśna aura nie sprzyjająca dojrzewaniu się truskawek sprawiła, że jeszcze do końca przyszłego tygodnia będzie możliwość zakupienia i degustacji rumianych słodkości wprost z bielińskich pól.

 

Mimo że na tych terenach nadal króluje odmiana truskawki przemysłowej – Zenga Zengana, coraz częściej pojawiają się odmiany deserowe, np. Honey czy Pandora. I właśnie sezon tej ostatniej właśnie teraz rozpoczął się w pełni.

 

Jak zapowiadają firmy kupujące truskawki od rolników, skupy potrwają jeszcze do końca przyszłego tygodnia. Tegoroczny zbiór truskawek był dla rolników wyjątkowo udany. Niekorzystne warunki atmosferyczne zrekompensowała cena. Do tej pory koszt kilograma truskawek waha się od 4,5 do 5 złotych.

 

Wielkość areału uprawy truskawki na terenie gminy Bieliny w niektórych okresach przekraczała nawet 1000 hektarów. Obecnie na terenie gminy Bieliny uprawia się około 700 hektarów tych owoców, przy czym wielkość plantacji wynosi od 0,10 ha do 1,5 ha. Areał upraw zmienia się okresowo pod wpływem niestabilności rynku owoców miękkich w ostatnich latach oraz wzrastającą konkurencją ze strony państw spoza obszaru wspólnego rynku. Mimo wielu zawirowań wokół uprawy i skupu truskawki, jakie miały miejsce w ostatnich latach, uprawa tych owoców na trwałe wpisała się w krajobraz gminy i cieszy się nieprzerwaną, niemal półwieczną tradycją.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia