Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chloramina i wapno chlorowane dla powodzian

KaT
Z bezpłatnych szczepień przeciwko tężcowi mogą korzystać tylko powodzianie, wolontariusze i służby mundurowe przebywające na zalanych terenach, które zostały zranione lub pogryzione przez zwierzęta.
Z bezpłatnych szczepień przeciwko tężcowi mogą korzystać tylko powodzianie, wolontariusze i służby mundurowe przebywające na zalanych terenach, które zostały zranione lub pogryzione przez zwierzęta. M. Radzimowski
Ulotki informujące o sposobie dezynfekcji sztućców, talerzy czy odzieży, rozdają na terenach popowodziowych pracownicy tarnobrzeskiego sanepidu. Rozdawane są także bezpłatne pakiety z chloraminą i wapnem chlorowanym, które służą do dezynfekcji pomieszczeń i studni.

Małgorzata Korczyńska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu, obserwując skalę zniszczeń wyrządzonych przez powódź, nie kryje, że zagrożenie epidemiologiczne istnieje. - Ale nie straszmy się - ostrzega. - Jeśli będziemy stosowali się do podstawowych zasad przestrzegania higieny, jak chociażby częstego mycia rąk, do epidemii nie dojdzie. Ponadto na bieżąco kontrolujemy żywność, jaka trafia do punktów wydawania dla powodzian, by nie doszło za zagrożenia wystąpienia chorób przewodu pokarmowego. Sprawdzamy punkty, do których dowożona jest żywność dla powodzian. Kontrolujmy czy jest hermetycznie pakowana. Odrzucamy artykuły spożywcze, które są namoknięte lub wymagają
przechowania w lodówkach.

GOTOWANIE SZTUŚCÓW

Dwuosobowe zespoły pracowników sanepidu, które kontrolują zalane tereny, rozpowszechniają ulotki informujące używania zalanego sprzętu gospodarstwa domowego. Ulotki są rozdawane w sklepach, pod kościołami i remizami. - Należy pamiętać, że przed dezynfekcją podłóg czy innych przedmiotów, należy je dokładnie umyć - ostrzega Małgorzata Korczyńska. - Na ulotkach jest także informacja, co robić z przedmiotami codziennego użytku i zalaną odzieżą. Sztućce należy wygotować w gorącej wodzie. Odzież wyprać w dobrym proszku a następnie wyprasować.

Powodzianie otrzymują także pakiety z chloraminą i wapnem chlorowanym. - Chloramina służy do dezynfekcji podłóg i ścian - dodaje Małgorzata Korczyńska. - Chcielibyśmy, by wapno chlorowane w pierwszej kolejności trafiło do osób, które nie mają dostępu do wodociągu i korzystają ze studni. W paczuszkach tych znajdują się ulotki, z których powodzianie dowiedzą się, jak dezynfekować studnie i zalane domostwa.

PRZYBYWA PUNKTÓW

Na terenach dotkniętych powodzią i podtopieniami przybywa punktów, gdzie powodzianie, wolontariusze i mundurowi, przebywający na zalanych terenach, którzy zostali skaleczeni lub pogryzieni przez zwierzęta, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko tężcowi. Taki punkt uruchomiono już w przychodni zdrowia, w Baranowie Sandomierskim. Wczoraj i dziś organizowane są dyżury w podobnym punkcie w Szkole Podstawowej w Furmanach. Wraz z dalszym opadem wody, terenowy punkt szczepień powstanie w Orliskach, Sokolnikach i Trześni. O kwalifikacji do zaszczepienia decyduje dyżurujący w punkcie lekarz.
Także od środy w remizie OSP w tarnobrzeskim osiedlu Sobów od godziny 11 będzie czynny punkt medyczny, w którym przyjmować będzie dr Beata Szatan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie