Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z gminy Nowa Dęba dziękowali za plony na dożynkach. Zobacz zdjęcia

Marcin Radzimowski
Samorządowy Ośrodek Kultury Nowa Dęba
Dożynki Gminne i Święto Chleba zorganizowane w tym roku w Rozalinie rozpoczęto mszą świętą dziękczynną w Kaplicy świętej Rozalii w Rozalinie pod przewodnictwem proboszcza - księdza kanonika Piotra Palacza.

Homilię wygłosił ksiądz doktor Robert Utnik, podkreślając ważną rolę chleba zarówno w Kościele jak i w życiu codziennym. Oprawę muzyczną w czasie nabożeństwa przygotowali: Miejska Orkiestra Dęta z Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, Zespół „Bielowianie” z Rozalina oraz Chór Parafialny z Tarnowskiej Woli.
Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Funkcję starostów dożynkowych u gospodarzy święta pełnili Agata Król i Krzysztof Sałek.

Po mszy korowód dożynkowy poprowadziła kapelmistrz Orkiestry Dętej - Joanna Dryka, wiechę dożynkową niósł sołtys Rozalina Kazimierz Durda. Za mażoretkami i orkiestrą szli starostowie dożynkowi poszczególnych sołectw, niosąc chleb, następnie włodarze miasta i gminy, księża i zaproszeni goście, grupy wieńcowe, zespoły - „Bielowianki”, „Cyganianki” i mieszkańcy gminy.

Na placu przed Domem Ludowym w Rozalinie oficjalnego otwarcia dożynek dokonali gospodarze święta - burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Krystian Rzemień oraz sołtys Rozalina Kazimierz Durda. Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za „schylanie się nad czarną ziemią”, aby zebrać ziarna, warzywa i owoce, podziękował także tym, którzy z tych ziaren wytwarzają chleb.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom.

Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszy jabłecznik sołtysa. Na czele komisji konkursowej stanęła Bożena Staszczak - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Główną nagrodę burmistrza za wieniec dożynkowy uzyskało sołectwo Rozalin, pozostałe sołectwa otrzymały nagrody pocieszenia, gdyż wszystkie wieńce były piękne i wymagały wielu godzin pracy. Najsmaczniejszy oryginalny jabłecznik przygotowały gospodynie z Chmielowa. Kazimierz Durda wręczył okazałą wiechę sołtysowi z Chmielowa - ta wieś będzie organizowała imprezę za rok.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Na scenie wystąpili: „Bielowianianki”, „Cyganianki”, „Dębianie” oraz „Cmolasianie” z Cmolasu, prezentując lasowiackie przyśpiewki i tańce ludowe. Festyn dożynkowy „pod gwiazdami” trwał do późnych godzin wieczornych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat bezpośrednich po 2020 roku

Strefa Agro. Kolejny dramat cenowy. 27 tysięcy hektarów zniszczonych suszą

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. ASF się rozszerza, "wlewają się" owoce i warzywa zza granicy. Mocny głos rolników


Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku]


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie