Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżkę opłat zapowiedział jeden z najpopularniejszych banków w Polsce. Pierwsze z nich wejdą w życie bardzo szybko

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Posiadaczy kont w mBanku czekają zmiany. Sprawdź, kto zapłaci więcej za usługi tego banku
Posiadaczy kont w mBanku czekają zmiany. Sprawdź, kto zapłaci więcej za usługi tego banku jermos/PPG
W zeszłym roku mBank mógł poszczycić się ogromną liczbą rachunków oszczędnościowych w Polsce wynoszącą ponad cztery miliony. Teraz postanawia o wzroście większości opłat dla kont oszczędnościowych. Pozytywne zmiany będą dotyczyć tylko niektórych rachunków. Jak duże będą podwyżki i kiedy wejdą w życie?

Spis treści

Wzrost opłat, jakie zamierza wprowadzić mBank, będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy zacznie się już 3 kwietnia 2024 r. i obejmie zmianę cennika szeregu czynności. Drugi etap oznaczający wprowadzenie opłaty za wypłatę w bankomacie BLIKIEM, w wysokości opłaty za taką samą czynność kartą, wejdzie w życie 4 czerwca tego roku.

Za co w mBanku zapłacimy więcej od 3 kwietnia 2024 roku

Od 3 kwietnia 2024 r. przewidziane są zmiany dotyczące opłat dla: eKonta osobistego, eKonta izzy od 13 roku życia, eKonta, eKonta mobilnego, eKonta dla młodych, eKonta standard. Obejmą one wypłatę w bankomatach spoza sieci mBank. Opłata wyniesie 5 zł.

Dla jednych więcej, dla innych mniej. Kto zyska, kto straci?

Zmiana stawki oznacza, że dla eKonta osobistego i eKonta dla Młodych (umowy od 26 września 2013 r.) mBank wprowadza opłatę 5 zł, ale dla pozostałych kont nowa stawka korzyść, ponieważ opłata spadnie z 7 zł do 5 zł.

Gdzie jest haczyk? Bank postanowił wyłączyć ze swojej sieci bankomaty Euronet i Santander Bank Polska z wyjątkiem urządzeń ulokowanych w placówkach mBanku. Za wypłatę w nich trzeba będzie zapłacić 5 zł. To jednak nie wszystko.

Wzrośnie kwota minimalnej, bezpłatnej wypłaty z bankomatów, ale urośnie za to stała opłata

Do 300 zł wzrośnie kwota minimalna bezpłatnej wypłaty w bankomatach sieci banku (Planet Cash i urządzenia w placówkach mBanku). Wzrośnie jednak z 9 zł do 18 zł opłata za korzystanie z usługi wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Droższe będą też opłaty za niektóre karty płatnicze w mBanku

Jak informuje mBank, z 7 zł do 10 zł wzrośnie miesięczna opłatę za kartę do eKonta osobistego. Nie ulegną jednak zmianie warunki zwolnienia z opłaty. Za to aż z 9,99 zł do 18 zł wzrośnie miesięczna opłata za kartę Mastercard Gold PayPass. Również w tym przypadku nie zmienią się warunki zwolnienia z opłaty.

Takie będą warunki korzystania z: eKonta możliwości 13-24, eKonta m 21-24 lata, konta Moje cele

Bankowcy wprowadzają też nowe zasady korzystania z eKonta możliwości 13-24 oraz eKonta m 21-24 lata. Wypłata w wysokości 100 zł będzie kwotą minimalnej, bezpłatnej wypłaty w bankomatach w Polsce. Jeśli ktoś wypłaci poniżej tej kwoty, będzie musiał zapłacić 2,5 zł, oczywiście w bankomatach ulokowanych w Polsce.

Są jednak te dobre wiadomości: dla eKonta możliwości 13-24, mBank będzie pobierał opłatę dopiero, gdy posiadacz rachunku ukończy 18 lat.

I to tyle z dobrych rzeczy, ponieważ z kolei za niektóre usługi mBanku więcej zapłacą posiadacze konta Moje cele. Posiadacze takich rachunków muszą liczyć się ze wzrostem opłaty z 0,5 zł do 1 zł opłatę za drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu kalendarzowym.

Jakie zmiany dotkną posiadaczy mKonta intensive? Ukłon dla zamożnych

Bank postanowił nie pobierać opłaty od posiadacza mKonta intensive, pod warunkiem wszakże, że wypłacana przez niego kwota z bankomatu w Polsce będzie nie mniejsza niż 300 zł. Poniżej tej kwoty będzie obowiązywać opłata w wysokości 2,5 zł.

Posiadacz mKonta intensive będzie mógł liczyć na zwolnienie z miesięcznej opłaty za jego prowadzenie dopiero po przekroczeniu kwoty 10 tys. zł jako sumy wpływów w okresie rozliczeniowym. Wcześniej bank zadowalał się wpływami w wysokości 7 tys. zł. Nie zmienią się za to zasady dotyczące drugiego, opcjonalnego warunku zwolnienia z opłaty za konto, czyli łącznej sumy depozytów i inwestycji ulokowanych w banku – nadal będzie to minimum 100 000 zł. Zmiany nie obejmą kont założonych w warunkach promocji, aż do jej ustania.

Zmiany przewidziane dla mKonta Multi Comfort

Posiadacze tego konta za obsługę rachunku będą musieli zapłacić nie 7,5 zł jak obecnie, a 10 zł. Spadnie jednak wysokość opłaty za wypłatę w bankomatach spoza sieci mBanku – z 7 zł do 5 zł. Warto wszakże przypomnieć, że bank postanowił wyłączyć ze swojej sieci bankomaty Euronet i Santander Bank Polska z wyjątkiem tych urządzeń, które ulokowane są w jego placówkach. Za wypłatę w nich trzeba będzie uiścić 5 zł. Wzrośnie za to do 300 zł kwota minimalnej, bezpłatnej wypłaty w bankomatach sieci Planet Cash i z urządzeń w placówkach mBanku.

Rośnie miesięczna opłata za konta: eKonta z darmowymi bankomatami, eKonta plus, eKonta m 25 lat i więcej, eKonta (z usługą Pakiet: Active, Classic, Intensive), mKonta Multi Active, mKonta Aquarius Classic, mKonta Aquarius:

  • eKonto plus: z 7 zł do 13 zł (gdy nie spełnisz warunku zwolnienia z opłaty),
  • eKonto m powyżej 25 roku życia: z 5 zł do 9 zł (gdy nie spełnisz warunku zwolnienia z opłaty),
  • eKonto z pakietem Active: z 5 zł do 9 zł, jeśli spełnisz warunek pobrania niższej opłaty i z 9 zł do 15 zł, gdy nie spełnisz tego warunku,
  • eKonto z pakietem Classic: z 19,5 zł do 25 zł, gdy nie spełnisz warunku zwolnienia z opłaty,
  • mKonto Mullti Active umowy zawarte do 25 marca 2013 r.: z 15 zł do 20 zł,
  • mKonto Mullti Active umowy zawarte od 26 marca 2013 r.: z 5 zł do 9 zł, jeśli spełnisz warunek pobrania niższej opłaty i z 15 zł do 20 zł, gdy nie spełnisz tego warunku,
  • mKonto Classic oraz Aquarius: z 19,5 zł do 25 zł, gdy nie spełnisz warunku zwolnienia z opłaty.

*Wzrasta do 300 zł kwota minimalnej, bezpłatnej wypłaty w bankomatach dla posiadaczy powyższych kont.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżkę opłat zapowiedział jeden z najpopularniejszych banków w Polsce. Pierwsze z nich wejdą w życie bardzo szybko - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia