Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli 2022. Propozycja MEiN o ich wysokości rozczarowała związkowców. Kwoty będą negocjowane z premierem?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
MEiN przedstawił propozycje podwyżek. Nie zachwycił związkowców. Czy będzie strajk?
MEiN przedstawił propozycje podwyżek. Nie zachwycił związkowców. Czy będzie strajk? fot. Marek Szawdyn/Polska Press
Podwyżki dla nauczycieli są planowane, ale ich wysokość pozostawia wiele do życzenia. Podniesienie od 1 stycznia 2023 r. o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli — zaproponowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Związki zawodowe mówią o rozczarowaniu pomysłem MEiN i chcą rozmawiać o wynagrodzeniach z premierem. W nastrojach słychać rozgoryczenie: „Misją nie opłacimy rachunków”, propozycja „nie jest zadowalająca”. Czy emocje i brak porozumienia w sprawie przyszłych wynagrodzeń doprowadzą do strajku? Zaplanowano działania protestacyjne. Zarobki nauczycieli i ich ostateczna wysokość w 2022 i 2023 roku pozostaje w fazie rozmów.

Spis treści

We wtorek obradował w siedzibie MEiN w Warszawie Zespół ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty, w skład którego wchodzą przedstawiciele kierownictwa resortu, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele organizacji samorządowych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14.00, trwało ponad 3 godziny.

- Na wiele pytań dotyczących tego roku szkolnego sobie odpowiedzieliśmy, wyznaczyliśmy sobie wspólne zadania na kolejne tygodnie, działania, które — mam nadzieję — będą zmierzały do kompromisów również jeszcze w tym roku, w nowym roku budżetowym — powiedział szef MEiN.

Podwyżki dla nauczycieli w 2023. Związkowcy rozczarowani propozycją MEiN

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił konieczność rozmów o podwyżkach. Przedstawione zostały propozycje i zapewnienia, że rozmowy z premierem czy ministrem finansów trwają już kilka tygodni.

– W dyskusji wewnątrzrządowej wskazaliśmy kilkakrotnie w pismach do Ministerstwa Finansów i pana premiera nasze propozycje dotyczące wysokości subwencji oświatowej oraz możliwego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Przedstawiliśmy część tych propozycji także na dzisiejszym spotkaniu wyraźnie wskazując, że podwyżki, które miały miejsce już w tym roku: od maja o 4,4 proc. - tak jak cała sfera budżetowa, a od września tego roku poważny wzrost wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę o 20 proc. średniego wynagrodzenia. Do tego chcemy dołożyć przynajmniej 9 proc. To jest propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki w trakcie prac budżetowych, jako propozycja wyjściowa – poinformował Piontkowski.

- Według resortu edukacji taka propozycja „spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony związkowej, jak i strony samorządowej”. Oczywiście nie jest to zakończenie negocjacji, ale będzie to jeden z ważnych punktów rozmów z panem premierem i także w trakcie prac nad budżetem na rok 2023 r. - podkreślił wiceminister.

Minister Czarnek zapewniał na spotkaniu, że rozmowy z premierem będą trwały, tak samo z ministerstwem finansów, a uzgodnienia zostaną podjęte w najbliższym czasie.

– Z panem premierem i ministrem finansów na ten temat rozmawiamy od kilkunastu tygodni, odkąd pojawiły się pierwsze założenia budżetowe. Jak państwo pamiętacie, tam była podwyżka (...) planowana, zakładana w wysokości 7,8 proc. dla całej sfery budżetowej. Tu my proponujemy 9 proc. Co, jak państwo dołożycie do tych 4,4 proc. z tego roku, i 20 proc. dla tych najmniej zarabiających, będzie oscylowało wokół właśnie inflacji, która w Polsce jest.

Będą zmiany w statusie zawodowym nauczycieli?

– Chcemy także kontynuować rozmowy dotyczące statusu zawodowego nauczycieli, (...), powrotu do wcześniejszej emerytury, czy rozwiązań systemowych dotyczących systemu wynagradzania i finansowania oświaty. Zdajemy jednak sobie sprawę, by takie kwestie uzgodnić potrzeba wielu miesięcy spotkań i rozmów, ale najszybciej trzeba spotkać się z panem premierem, tak, aby sprawdzić, jaki mamy zakres działań i uzgodnień. W zależności od decyzji pana premiera będziemy chcieli się w miarę szybko spotkać, przekazać to, o czym mówił pan minister Czarnek, jakie sfery powinny być uregulowane i w jakim zakresie możemy te prace uregulować w najbliższych miesiącach – wskazał Piontkowski.

Zarobki nauczycieli wymagają regulacji. O jakich kwotach mowa?

Wiceminister dopytywany o zapowiedziane zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli wyjaśnił, że chodzi o podniesienie od 1 stycznia 2023 r. kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej.

- Te rozwiązania, które obowiązują w 2022 r. są takimi rozwiązaniami tymczasowymi, podnoszącymi wynagrodzenie średnie, ale niezmieniające kwoty bazowej. Trzeba te kwestie uregulować w związku z tym znaczące podniesienie kwoty bazowej. Łącznie 9 proc. wzrost wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego i ta propozycja nie jest związana z żadnymi dodatkowymi elementami — powiedział wiceminister MEiN.

Podwyżki dla nauczycieli zbyt małe? Związkowcy chcą negocjować z premierem

Przedstawiciele związków zawodowych po spotkaniu powiedzieli dziennikarzom, że są rozczarowani i zawiedzeni. Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński i przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" Sławomir Wittkowicz podtrzymali postulat podniesienia wynagrodzeń wszystkich nauczycieli o 20 proc. od września tego roku, a nie tylko nauczycieli początkujących.

- Oczekiwaliśmy, że minister przedstawi rozwiązanie, które dotyczy przeszło 80 proc. nauczycieli, czyli nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, że zaproponuje coś, co rzeczywiście rozbroi ten granat, który został wrzucony wraz z nowelizacją Karty Nauczyciela, kiedy niewielkiej grupie nauczycieli podniesiono wynagrodzenia. I dobrze, że tak się stało, ale nie można zapominać o tych, którzy osiągnęli najwyższy stopień wtajemniczenia — powiedział Baszczyński.

– Chcemy rozmawiać z premierem, z ministrem nie mamy już o czym rozmawiać. Mamy, jak zdarta płyta, cały czas powtarzać ten sam postulat. Sprawę traktujemy jako bardzo poważną. Pan minister nie rozumie problemów, o których rozmawiamy co najmniej od stycznia tego roku - wskazał wiceprezes ZNP.

Jerzy Ewertowski, przewodniczący zespołu płacowego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", po spotkaniu powiedział, że wzrost kwoty bazowej o 9 proc. od stycznia „nie jest propozycją zadowalającą”.

Wskazał na wzrost cen towarów i usług od 2020 r. o około 20 proc. – Tymczasem w 2020 r. średniorocznie podwyżka wynagrodzeń nauczycieli była 2 proc. W 2021 r. wyniosła zero, bo nie było regulacji płacowych. W tym roku zaś średniorocznie wyniosła 2,93 proc., a nie 4,4 proc. bo podwyżka była od maja – wyliczał.

– By wyrównać rachunki krzywd nauczycieli za te lata, w roku przyszłym od stycznia [...], aby portfele nauczycieli nie straciły na wartości, podwyżka powinna wynieść 15 proc. - powiedział Ewartowski. – Taki też postulat zgłosiliśmy, żeby został on powtórzony ministrowi finansów i środowisku rządowemu – dodał.

- Zwrócimy się do środowiska oświatowego z propozycjami wszczęcia różnego rodzaju procedur prawnych dotyczących rozwiązania tego problemu. Rok 2023 w wersji zaprezentowanej tak ogólnie przez pana ministra Czarnka może być podstawą do prowadzenia rozmów, ale dopiero po rozwiązaniu problemu podniesienia wynagrodzeń nauczycieli dyplomowanych i mianowanych w bieżącym roku. Bez tego nie widzimy praktycznie szans na dalsze prowadzenie rozmów - powiedział Witkowicz.

Będzie strajk nauczycieli jeszcze w 2022? Od września pogotowie protestacyjne

Chociaż w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu związkowców z MEiN, na pytanie o strajk nie udzielono konkretnej odpowiedzi, to w środę 24 sierpnia, jak podaje PAP, prezydium Zarządu Głównego ZNP w podjętej uchwale postanowiło:

1. Zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną mającą na celu poinformowanie społeczeństwa o narastających problemach systemu edukacji;
2. Ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach organizacyjnych Związku, obejmujące m.in. oflagowanie i oplakatowanie zakładów pracy;
3. Wystąpić do reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli z propozycją powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia