Polska firma wykrywa wypalenie zawodowe i depresję przy pomocy ankiet online i AI

Materiał informacyjny Responsly
Wraz z rozwojem technologii, dużo szybciej możemy zdiagnozować wypalenie zawodowe, a więc również rozpocząć odpowiedni proces leczenia.
Wraz z rozwojem technologii, dużo szybciej możemy zdiagnozować wypalenie zawodowe, a więc również rozpocząć odpowiedni proces leczenia.
Wypalenie zawodowe i depresja to rzeczywiste terminy. Stany jakie opisują są związane z naturą człowieka, ale dopiero od 50 lat są one zdefiniowane i badane przez naukę. W Polsce, jak i w innych miejscach na świecie, coraz więcej osób doświadcza negatywnych skutków przewlekłego stresu związanego z pracą. Początkowo są to takie objawy jak zmęczenie, frustracja czy apatia. Niestety są one bardzo często bagatelizowane lub nie traktowane jako duże ryzyko. Z czasem takie objawy mogą przerodzić się w coś znacznie gorszego czyli zaawansowane stadium wypalenia zawodowego lub depresji.

Wypalenie zawodowe – jak je u siebie zauważyć?

Oczywiście, taka racjonalna ocena objawów u siebie samego nie jest prosta. Presja zawodowa i wysokie oczekiwanie wobec pracowników bardzo łatwo pozwalają zapomnieć o higienie psychicznej. Jednakże, ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych konsekwencji, rezygnacji z pracy, wchodzenie w konflikty lub popadanie w nałogi.

Epidemia wypalenia zawodowego i depresji staje się coraz bardziej widocznym wyzwaniem w dzisiejszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologicznym, nasza świadomość dotycząca problemów psychicznych wzrasta, prowadząc do zwiększonej liczby diagnoz depresji i wypalenia zawodowego. Statystyki alarmują:

  • Według WHO, w 2020 roku depresja była drugim najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym na świecie.
  • W Polsce, 20% pracowników doświadcza wypalenia zawodowego (badania CBOS, 2021).
  • Deloitte (2020) raportuje, że 64% pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej doświadcza objawów wypalenia zawodowego.
  • American Institute of Stress informuje, że około 83% pracowników w USA cierpi na wypalenie zawodowe.
  • Badanie Regus (2020) z udziałem 22 000 pracowników z 100 krajów ujawnia, że 53% z nich zauważa wzrost poziomu stresu.
  • Harvard Business Review (2018) informuje, że około 44% menedżerów przyznaje się do objawów wypalenia zawodowego.
Polska firma wykrywa wypalenie zawodowe i depresję przy pomocy ankiet online i AI

To jest problem, który Interankiety planuje rozwiązać za pomocą platformy do automatycznego wykrywania początkowych symptomów depresji i wypalenia zawodowego o nazwie Office Harmony. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów i technologii, platforma umożliwia automatyczną analizę odpowiedzi na starannie przygotowane pytania. To innowacyjne podejście pozwala wychwycić subtelne sygnały, które mogą wskazywać na zaczynające się problemy psychiczne.

Co to są Interankiety?

Interankiety istnieją na polskim rynku ponad 10 lat jako narzędzie do przeprowadzania ankiet online, co pozwoliło zgromadzić unikalną wiedzę na temat zbierania danych. Teraz, korzystając z tej ekspertyzy, uwaga zostaje przeniesiona na obszar zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Platforma Office Harmony nie tylko identyfikuje potencjalne zagrożenia, ale również oferuje prostą i skuteczną metodę zbierania informacji dotyczących dobrostanu pracowników.

Wychodząc poza tradycyjne metody diagnozy, Interankiety wkroczyło na pole innowacji, tworząc narzędzie, które może być kluczowe dla zapobiegania problemom zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

“Jesteśmy przekonani, że skuteczne wykrywanie wczesnych objawów depresji i wypalenia zawodowego może znacząco poprawić jakość życia pracowników, a także wpłynąć korzystnie na efektywność i atmosferę w firmie. Nasza misja polega na przyczynianiu się do stworzenia bardziej zrównoważonych i zdrowszych miejsc pracy na całym świecie.” -podkreśla założyciel firmy, Karol Koronowicz.

Etapy diagnozy wypalenia zawodowego

Klasyczny proces diagnozy w przypadku wypalenia zawodowego obejmuje kilka etapów mających na celu identyfikację i zrozumienie objawów oraz przyczyn tego zjawiska. Na początku, przeprowadza się analizę indywidualną, oceniając zmiany w zachowaniach pracownika, jak np. spadek wydajności czy częstość absencji. Następnie stosuje się narzędzia diagnostyczne, takie jak standardowe kwestionariusze oceniające poziom wypalenia. Wszystko to wymaga umówienia się do specjalisty, bardzo często pracownicy nie są świadomi lub ignorują wczesne symptomy. Dlatego widzimy przyszłość w automatycznym asystencie, który zasugeruje taką wizytę.

Wspomniane kwestionariusze to nic innego niż zestawy pytań. Na bazie zatwierdzonych klinicznie kwestionariuszy przy użyciu sztucznej inteligencji i wsparcia lekarzy stworzone zostały specjalne zestawy pytań ukierunkowane na wykrycie początkowych symptomów wypalenia zawodowego i depresji. Pytania są bardzo podobne do pytań w standardowych badaniach satysfakcji i zadowolenia pracownika, lecz dzięki autorskiej analizie, osoba badana, może otrzymać z nich więcej wniosków. Nie ma tu diagnozy, lecz sugestia, że udzielone odpowiedzi są niepokojące i mogą być związane poważniejszymi problemami. Dzięki prostocie tego narzędzia i automatyzacji, możliwa jest dużo wcześniejsza sugestia wizyty u specjalisty i tym samym skrócenie czasu leczenia. Wcześniej leczona depresja i wypalenie zawodowe pozwala na nawet pięciokrotne skrócenie czasu leczenia, w porównaniu z zaawansowanym nieleczonym stadium choroby.

Office Harmony w praktyce

Office Harmony to nie tylko wczesna detekcja wypalenia zawodowego i depresji, to również stałe badanie satysfakcji, zaangażowania i zadowolenia pracownika. Dzięki stałemu badaniu pracowników krótkimi ankietami, jest w stanie zredukować liczbę odejść pracowników dzięki szybszej diagnozie problemów. Wczesna detekcja schorzeń psychicznych to klucz do zdrowia pracowników. Tylko w niektórych branżach badania z udziałem psychologa lub psychiatry są codziennością. Dlaczego każda osoba pracująca nie może mieć tego komfortu?

W tym roku działania platformy zostały rozszerzone poza Polskę. Za granicą rozwija się pod marką Responsly. W porównaniu z innymi start-upami zajmującymi się tematem wypalenia zawodowego, Responsly wyróżnia się korzystaniem z sprawdzonych klinicznie metod. Różne firmy próbują diagnozować te schorzenia z próbki głosu czy analizy krwi. Wspomniane metody nie mają jeszcze potwierdzenia skuteczności, ale zdobywają nagłówki w zagranicznej prasie.

W obliczu ogólnego wzrostu problemów zdrowia psychicznego w społeczeństwie, Interankiety akcentuje kluczową rolę wczesnej detekcji. Firma podkreśla, że leczenie depresji i wypalenia zawodowego we wczesnych fazach umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na pełne wyleczenie. To istotne z perspektywy zarówno pracowników, którzy mogą doświadczyć szybszej poprawy zdrowia psychicznego, jak i pracodawców, dla których szybkie wyjście z kryzysu stanowi kluczową kwestię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska firma wykrywa wypalenie zawodowe i depresję przy pomocy ankiet online i AI - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia