Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie wina coraz popularniejsze wśród konsumentów. Jednak jeśli chodzi o napoje alkoholowe z polskich owoców, przegrywają z tym trunkiem

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Jesień sprzyja robieniu domowych nalewek. Kantar Polska sprawdził, jakie napoje alkoholowe z polskich owoców preferujemy. Okazuje się, że nalewki nie mają sobie równych i daleko w tyle zostawiają wina, które powoli stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. – Nalewki miało okazję próbować ponad 70 proc. badanych, natomiast wina około 49 proc. w przeciągu ostatnich 12 miesięcy – mówi nam Dagmara Towarek z Kantar Polska.

Spis treści

Wino czy nalewka. Co wolą Polacy?

Kantar Polska sprawdził w swoim badaniu, czy respondenci o to czy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mieli okazję spożywać alkohole z polskich owoców. Ankietowani mieli możliwość wyboru różnych wariantów, od nalewek, po wina z polskich owoców.

Polacy zdecydowanie wolą nalewki od win, jeżeli chodzi o napoje z polskich owoców.
Polacy zdecydowanie wolą nalewki od win, jeżeli chodzi o napoje z polskich owoców. – Nalewki miało okazję próbować ponad 70 proc. badanych, natomiast wina około 49 proc. – mówi nam ekspertka. Karolina Misztal/ Polska Press

– 30 proc. badanych miało takie doświadczenie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Dagmara Towarek z Kantar Polska. – Większą popularnością cieszyły się nalewki niż wina – dodaje. Różnica jest dość znacząca, ponieważ na nalewki wskazało 70 proc. pytanych, a na wina niemal co drugi ankietowany. – Nalewki miało okazję próbować ponad 70 proc. badanych, natomiast wina około 49 proc. – podaje.

Ekspertka podaje, że jeżeli chodzi o nalewki, to największą popularnością cieszyły się te:

  • z malin,
  • z pigwowca,
  • z aronii,
  • z porzeczki.

– To są najpopularniejsze wybory, jeżeli chodzi o owoce do nalewek – zaznacza. – Jeżeli chodzi o wina, to zdecydowanym liderem jest wino winogronowe z polskich odmian tych owoców – podkreśla.

Ekspertka przyznaje, że zdecydowanie większa popularność nalewek nad winami wśród Polaków nie jest zaskoczeniem. – Zakładamy, że wina z polskich owoców nie znajduję się jeszcze w tym „mainstreamie”. Na pewno doświadczenie picia nalewek z polskich owoców jest w naszym kraju dosyć popularne – przyznaje.

Nie jest tajemnicą, że jeszcze niedawno statystyczny Polak wypijał jedną lampkę wina rocznie. Było to wino musujące wzniesione podczas noworocznego toastu. Czasy się zmieniają, a Polacy coraz chętniej sięgają po ten trunek. Polscy winiarze są zgodni – ocieplenie klimatu wpłynęło na wzrost zainteresowania branżą. W kraju jest obecnie kilkaset zarejestrowanych winnic. Polskie wino ma wysoką jakość i wyborny smak.

Długa historia winiarstwa w Polsce

Chociaż popularność wina w naszym kraju rozwija się w ostatnich latach coraz szybciej, nie oznacza to, że wcześniej tego wina u nas nie produkowano. Wręcz przeciwnie. Winiarstwo w Polsce sięga XII wieku i tzw. średniowiecznego optimum klimatycznego. Wino robili mnisi, a później mieszczanie z Krakowa, Zielonej Góry czy Sandomierza. Dopiero w XVII wieku klimat mocno się ochłodził, dlatego tradycje winiarskie uległy zatarciu, a od kilku lat ponownie przeżywają swój renesans.

Koniec z akcyzą na cydr w Polsce

Już w październiku br. planowane jest zniesienie akcyzy na cydr, a także pozostałe trunki produkowane na bazie gruszek i jabłek o zawartości alkoholu do 5 procent objętości. Obecnie produkty te objęte są stawką 97 zł od każdego hektolitra gotowego wyrobu.

– Zerowa stawka podatku akcyzowego na cydr i perry jest kolejnym krokiem mającym na celu zwiększenie konkurencyjności produkcji takich wyrobów, co pozwoli na zagospodarowanie m.in. nadwyżek jabłek w Polsce. Według szacunków produkcja cydru i perry mogłaby wzrosnąć do poziomu 50–70 mln litrów w skali roku, co pozwoliłoby na zagospodarowanie 70–90 tys. ton jabłek – informują autorzy projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie wina coraz popularniejsze wśród konsumentów. Jednak jeśli chodzi o napoje alkoholowe z polskich owoców, przegrywają z tym trunkiem - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia