Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pompy ciepła - czy są opłacalne przy wzroście cen energii elektrycznej?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Koszt ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych wynosi od 1540 do 6470 zł rocznie
Koszt ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych wynosi od 1540 do 6470 zł rocznie Sławomir Kowalski / Polska Press
Pompy ciepła to coraz popularniejsze urządzenia, które są zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Wielu inwestorów nadal jednak odstrasza wysoki koszt ich montażu, a także wątpliwości dotyczące ogrzewania budynku. Czy przy rosnących cenach energii elektrycznej pompy ciepła nadal są opłacalne?

Trwający kryzys energetyczny sprawił, że ceny paliw poszybowały w górę, a wraz z nimi także koszty ogrzewania. Jak wylicza Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), roczny koszt ogrzewania 150-metrowego budynku z niewielką izolacją termiczną prezentuje się następująco:

  • kocioł na kawałki drewna (grzejniki) - 7650-10 000 zł/rok,
  • kocioł gazowy kondensacyjny GZ (grzejniki) 8840 zł/rok
  • kocioł elektryczny (grzejniki) - 14 730 zł
  • kocioł na pelet drzewny (grzejniki) - 19 220 zł/rok,
  • kocioł gazowy kondensacyjny propan (grzejniki) 22 590 zł/rok,
  • kocioł węglowy (grzejniki) - 18 210-23 800 zł/rok.

Powyższe wyliczenia dotyczą kosztów poniesionych przy 4-osobowej rodzinie. Znacznie tańsze będzie ogrzewanie budynków poddanych termomodernizacji oraz tych spełniających standardy programu "Moje Ciepło".

Dlaczego pompy ciepła są tak popularne?

Na wzrost popularności pomp ciepła wpłynęło kilka czynników. Prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła “PORT PC” Paweł Lachman w rozmowie ze Strefą Biznesu podkreśla, że główny wpływ na to mają plany odejścia od kotłów na paliwa kopalne w 2029 roku, wojna w Ukrainie i wiążące się z nią podwyżki cen surowców, a także atrakcyjne dofinansowania.

- Z punktu widzenia globalnego, główną przyczyną są unijne plany od odejścia stosowania paliw kopalnych. Unijny plan RePowerEU z maja 2022 roku zapowiada, że od 2029 roku będzie działał zakaz sprzedaży i montażu samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Chodzi tu o kotły gazowe, olejowe czy węglowe. A patrząc na nasze podwórko, zaraz po rozpoczęciu wojny – napaści Rosji na Ukrainę - zaczął szybko rosnąć udział pomp ciepła we wnioskach na wymianę źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze z 28% do 62% (wg danych z lipca 2022 roku). Obecna i przyszła struktura kosztów nośników energii bardzo promuje ogrzewanie elektrycznym pompami ciepła. Pompy ciepła są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi, z najwyższymi możliwymi klasami energetycznymi A++ czy A+++ i mają spore dofinansowania 30% do 45% w programach Moje Ciepło (nowe budynki) czy Czyste Powietrze (wymiana kopciuchów) - ocenił prezes “PORT PC”.

Dofinansowanie pomp ciepła przysługuje zarówno właścicielom starszych budynków ("Czyste powietrze"), jak i nowych ("Moje ciepło"). Wśród programów oferujących dodatkowe pieniądze znajduje się również projekt PGNiG dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy kupują energię lub paliwo na własny użytek. Wysokość takiej dotacji uzależniona jest od roku budowy budynku, a także rodzaju kupowanego urządzenia.

Czy pompy ciepła nadal są opłacalne?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy pompy ciepła nadal są najkorzystniejszym wyborem. Koszt podstawowego zestawu wynosi około 40-60 tysięcy złotych w przypadku 150-metrowego domu rodzinnego. Do tego dochodzą stałe opłaty za energię w wysokości od około 1500 do nawet 6700 złotych rocznie. Kwota ta w dużej mierze uzależniona jest od izolacji, zastosowanej instalacji grzewczej, a także położenia geograficznego.

- Opłacalność pomp ciepła zależy od wielu czynników. Począwszy od położenia geograficznego, klimatu, a skończywszy na budynku, jego izolacji i instalacji grzewczej wewnętrznej. Dobór pompy i wybór tego rodzaju ogrzewania musi być indywidualny i rozważany dla każdego budynku z osobna – zaznacza Mirosław Diaczek, właściciel firmy MDC Multisystem, zajmującej się integracją systemów grzewczych.

Przy obecnych cenach urządzeń koszt zakupu pomp ciepła zwraca się średnio od 5 do 15 lat. Czas ten znacznie można znacznie skrócić instalując fotowoltaikę.

- W ramach dofinasowań programu „Czyste Powietrze” okres zwrotu nie przekracza 7 lat. W przypadku skorzystania z programu Moje Ciepło w nowych budynkach jednorodzinnych w podobny sposób opłacalna jest inwestycja w pompy ciepła. To, co jest bardzo pomocne to zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, która zapewnia większą niezależność od potencjalnych wzrostów cen energii elektrycznej. Tu też są możliwe dofinasowania do instalacji fotowoltaicznych z programów NFOSiGW: Mój Prąd czy Czyste Powietrze – wymienia prezes “PORT PC” Paweł Lachman.

Instalacja pomp ciepła nadal jest zatem opłacalna, choć przy rosnących cenach energii elektrycznej warto się odpowiednio zabezpieczyć, montując instalację fotowoltaiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pompy ciepła - czy są opłacalne przy wzroście cen energii elektrycznej? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia