Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót najmłodszych do szkoły. „Jesienne wydatki sprawdzianem dla naszego portfela”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wśród jesiennych wydatków Polaków znalazły się te związane z edukacją, w tym nauką dziecka. Chodzi o dodatkowe zajęcia.
Wśród jesiennych wydatków Polaków znalazły się te związane z edukacją, w tym nauką dziecka. Chodzi o dodatkowe zajęcia. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Wśród jesiennych wydatków Polaków znalazły się te związane z edukacją, w tym nauką dziecka. Chodzi m.in. o płatne zajęcia muzyczne, szkoły programowania i dostęp do kursów na platformach internetowych – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”.

Spis treści

Rodzice wystawiają oceny szkołom

Jak wskazano w raporcie podsumowującym badanie „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” Santander Consumer Banku, 37 proc. rodziców uważa, że szkoła, do której chodzi ich dziecko, naucza kompetencji cyfrowych, takich jak programowanie, cyberbezpieczeństwo, wyszukiwanie danych i informacji czy tworzenie treści cyfrowych, co najwyżej w sposób dostateczny. Z kolei 26 proc. twierdzi, że pod tym względem może ocenić szkołę dobrze.

Dwa razy mniejszy odsetek rodziców (13 proc.) za nauczanie kompetencji cyfrowych w szkole swojego dziecka wystawił „pięć” – podano. Ocenę dopuszczającą w tym względzie przyznałoby 11 proc., a niedostateczną – 3 proc. ankietowanych.

Zgodnie z badaniem za większy problem rodzice uważają sposób, w jaki szkoła podchodzi do kwestii związanych z rozwijaniem indywidualnych zainteresowań uczniów. Pod tym względem 13 proc. wystawiło placówce swojego dziecka ocenę niedostateczną, 18 proc. – dopuszczającą, a 32 proc. – dostateczną. – Łącznie 63 proc. rodziców przyznaje, że szkoła, w której uczy się ich dziecko, nie kładzie wystarczającego nacisku na tę kwestię – wskazują autorzy raportu. Jednocześnie 23 proc. rodziców oceniło rozwijanie indywidualnych zainteresowań dzieci w placówkach na „cztery”, a 12 proc. na „pięć”.

Wydatki na dodatkowe zajęcia dla dzieci

Według autorów opracowania niepełna satysfakcja rodziców związana z nauczaniem kompetencji cyfrowych czy odkrywaniem naturalnych predyspozycji uczniów w szkole może być powodem, dlaczego wśród jesiennych wydatków Polaków znalazły się te związane z edukacją, w tym nauką dziecka. Chodzi m.in. o płatne zajęcia muzyczne, zapewnienie sprzętu do ćwiczeń w domu w postaci wybranego instrumentu czy sprzętu elektronicznego, szkoły programowania i dostęp do kursów na platformach internetowych.

– Według naszego badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” wspomniane wydatki jesienią będą sprawdzianem dla portfeli 14 proc. z nas – przekazała cytowana w raporcie menadżer ds. projektów marketingowych Santander Consumer Banku Renata Wrzaskowska.

Jak wynika z raportu, 34 proc. rodziców za największy problem polskiego systemu edukacja uważa przestarzałą podstawę programową. Najczęściej zwracają na to uwagę mieszkańcy małych i średnich miast (po 45 proc. wskazań w tych grupach), osoby z wykształceniem wyższym (37 proc.) oraz zarabiający między 5000 a 6999 złotych netto miesięcznie (55 proc.).

30 proc. rodziców jest zdania, że polski system edukacji opiera się na „archaicznych formach nauczania”, takich jak „nauka na pamięć”. – Często podkreślany jest również brak indywidualnego podejścia do dziecka (29 proc.) oraz przemęczenie i przeciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi (28 proc.) – zauważono. Natomiast na problemy kadrowe polskich szkół wskazało 24 proc. ankietowanych, a na niski prestiż zawodu nauczyciela – 21 proc.

– Warto podkreślić, że co piąty rodzic jest zdania, że największym problemem polskiego systemu edukacji jest przemoc wśród uczniów (20 proc.). Tak wskazywali najczęściej mieszkańcy wsi i dużych miast (kolejno 25 i 24 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim lub wyższym (22 i 24 proc.). Identyczny odsetek rodziców wymienił także brak życiowych przedmiotów w programie nauczania, np. psychologii czy finansów osobistych (20 proc.) – zaznaczyła ekspertka.

Wśród rzadziej wskazywanych przez rodziców problemów polskiego systemu edukacji znalazły się niedostateczne wsparcie psychologiczne uczniów (16 proc.) oraz przeładowanie klasy (15 proc.). 12 proc. rodziców podało, że ich dzieci pracują na przestarzałym sprzęcie i korzystają z „wiekowych pomocy dydaktycznych”, a 7 proc. zwróciło uwagę na presję na wyniki, z jaką muszą się mierzyć uczniowie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót najmłodszych do szkoły. „Jesienne wydatki sprawdzianem dla naszego portfela” - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia