MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca na dwa etaty

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego In-spektoratu Pracy w Kielcach: - Zgodnie z kodeksem, pracownik zatrudniony w jednej firmie może podjąć dodatkową pracę w innym miejscu lub rozpocząć działalność gospodarczą. Są jednak wyjątki.
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego In-spektoratu Pracy w Kielcach: - Zgodnie z kodeksem, pracownik zatrudniony w jednej firmie może podjąć dodatkową pracę w innym miejscu lub rozpocząć działalność gospodarczą. Są jednak wyjątki.
Pracując w jednej firmie możemy zatrudnić się w innej, na umowę o pracę, zlecenie, czy też na umowę o dzieło. Nie ma przepisów, które zabraniałyby pracownikowi zatrudnionemu w jednej firmie, podjęcia pracy dodatkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej. Choć są wyjątki, kiedy to o zgodę na podjęcie takiej pracy musimy poprosić obecnego pracodawcę.

Ważne jest, by w ciągu doby roboczej na odpoczynek przeznaczyć 11 godzin, a w ciągu tygodnia 35 godzin. – Ważne to jest przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pracy – podkreśla Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

 

RÓŻNE MIEJSCA PRACY

Trudno zatem być zatrudnionym na dwa pełne etaty, ale można na przykład w jednej firmie pracować 8 godzin, a w innej 4. – Przepisy szczególne prawa pracy stanowią, że przedstawiciele niektórych zawodów muszą zgłosić pracodawcy, że podejmują inną działalność zarobkową, także w przypadku, gdy prowadzą działalność gospodarczą. Taką grupą zawodową są na przykład pracownicy urzędów państwowych – wyjaśnia Barbara Kaszycka. W każdej z umów, przysługują nam oddzielne prawa dotyczące urlopów (wypoczynkowego, okolicznościowego, bezpłatnego, macierzyńskiego, wychowawczego, chorobowego), wynagrodzeń.

 

ZAKAZ KONKURENCJI

W podpisanej umowie o pracę, pracodawca może zawrzeć klauzulę o zakazie konkurencji. Oznacza to, że pracując w jednej firmie, nie możemy podjąć pracy w firmie konkurencyjnej, choćby ze względu na możliwość wynoszenia informacji i działania na korzyść drugiego pracodawcy. Jeśli pracujemy w hurtowni alkoholowej i chcemy zatrudnić się także w takiej hurtowni u innego przedsiębiorcy, musimy zgłosić to naszemu obecnemu pracodawcy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie, oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Nie ma jednak innego zakazu zabraniającego pracownikowi w czasie trwania stosunku pracy, podjęcia pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej w innych formach i zakresie niż taka, która byłaby wobec pracodawcy konkurencyjna i mogłaby narazić go na szkodę.

 

DWIE PRACE - JEDNA FIRMA

Możemy pracować w jednej firmie na więcej niż jednym etacie, ale pod warunkiem, że nie będziemy wykonywać tego samego rodzaju pracy. – Jeśli pracodawca zatrudnia sprzedawcę na jeden etat i tego samego człowieka zatrudnia znów jako sprzedawcę na pół etatu, będzie to traktowane jako obejście przepisów o czasie pracy, w szczególności o pracy w godzinach nadliczbowych – tłumaczy Barbara Kaszycka. Przypomnijmy, za nadgodziny przepracowane w niedziele, święta i noce przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 100 procent stawki zaszeregowania wynagrodzenia, a za nadgodziny w dniu roboczym – 50 procent. Można natomiast zatrudnić tą samą osobę do wykonywania różnego rodzaju prac. Mogę osiem godzin pracować jako księgowa (na podstawie jednej umowy), a potem jeszcze cztery jako sprzątaczka (na podstawie drugiej umowy). Dostaję dwie osobne pensje i mam prawo do dwóch osobnych urlopów. Wypowiedzenie jednej umowy nie oznacza wypowiedzenie obydwu.

 

- Należy zaznaczyć, że również w jednej umowie o pracę można określić dwa stanowiska pracy na przykład dozorca, pracownik gospodarczy – praca wykonywana jest na dwóch stanowiskach w pełnym wymiarze czasu pracy, 8 godzin na do-bę – dodaje Barbara Kaszycka.

 

Za tydzień wyjaśnimy, jakie przysługują nam prawa i obowiązki względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdy pracujemy na umowę o pracę w więcej niż jednym miejscu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia