Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki otworzył Szczyt Klimatyczny Togetair 2023 w Warszawie. „Nasze działania przynoszą wymierne efekty”

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
– Udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023.
– Udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023. Adam Jankowski
Wystartowała kolejna edycja programu „Mój Prąd”. Jak mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023, ma nastąpić boom na pompy ciepła. Dodał, że w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 590 tys. wniosków na ponad 12 mld zł.

Spis treści

Szczyt Klimatyczny Togetair 2023 w Warszawie

– Udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023.

Jak zaznaczył, „nasze działania przynoszą wymierne efekty”.

– Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce – ocenił szef rządu.

Wyraził opinię, że mamy dzisiaj rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza w energetyce prosumenckiej.

Moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła ponad 100-krotnie

Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW. Zauważył, że obecnie jest to już 11 GW, czyli ponad 100 razy więcej.

– Dzięki nowej edycji programu „Mój Prąd”, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła. Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tys. zł – zapowiedział Morawiecki.

Termomodernizacja – na dofinansowania przewidziano 700 mln zł

Szef rządu zaznaczył również, że do najbardziej potrzebujących skierowana jest pomoc przy termomodernizacji.

– Dodatkowe środki rządowe to ok. 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna – podkreślił premier.

Przypomniał także, że wcześniej podwyższano normy dla pyłów zawieszonych w powietrzu. Podkreślił, że rząd woli skoncentrować swoje wysiłki nad obniżeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Program „Ciepłe Mieszkanie”, czyli dodatek a na efektywne źródła ciepła

Jak mówił premier, dla właścicieli mieszkań jest specjalny program „Ciepłe Mieszkanie”, który pomaga zainstalować efektywne źródła ciepła.

– W ramach programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 590 tys. wniosków na kwotę ponad 12 mld zł. Dzięki nowym warunkom na ocieplenie domu i wymianę starego pieca można otrzymać nawet 136 tys. zł – zaznaczył.

Morawiecki podał przykład gminy Skawina, gdzie dzięki programom rządowym uda się obniżyć zapotrzebowanie na ciepło grzewcze o 40-50 proc. Szef rządu przyznał, że wiele udało się zrobić również dzięki współpracy z samorządami, którym podziękował.

– Dzięki współpracy między rządem a samorządem udało się zrealizować tę przełomową zmianę w zakresie energetyki i energetyki cieplnej, energetyki prosumenckiej – powiedział.

Jak będzie wyglądać nasza energetyka, nim przejdziemy na zieloną energię?

Według przewidywań „w 2025 roku zainstalowana moc energii zielonej przekroczy 28 gigawatów”.

– Realizujemy plan, według którego przede wszystkim nasza energetyka oprze się na energii prosumenckiej, energetyce zielonej, a w podstawie pracować będzie przede wszystkim energetyka atomowa – stwierdził premier.

Do tego czasu, jak wskazał, musimy utrzymywać stabilne źródła energii, których dostarcza dzisiaj węgiel i gaz.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki otworzył Szczyt Klimatyczny Togetair 2023 w Warszawie. „Nasze działania przynoszą wymierne efekty” - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia