Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: Bogactwo przesuwa się na wschód

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
- Połowa obrotu 12 giełd zlokalizowanych na terenie państw Inicjatywy Trójmorza realizowana jest w Warszawie - przypomina w rozmowie z „Kurierem” dr Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Ale zaznacza, że o ile w skali regionu GPW jest dużym graczem, to w skali europejskiej stosunkowo małym.

- Dlatego powinniśmy się zjednoczyć i współpracować, żeby uzyskiwać lepsze dotarcie do Komisji Europejskiej w celu tłumaczenia dlaczego regulacje pasują do giełdy francuskiej, czy niemieckiej mogą nie do końca pasować do giełd Trójmorza. Dlatego wspólnie z innymi giełdami państw Inicjatywy Trójmorza zaczęliśmy zabiegać o proporcjonalność w regulacjach. Osiągnęliśmy na tym polu sporo i to nas zachęciło do jeszcze bliższej współpracy, do której dołączyła giełda grecka - wyjaśnia prezes GPW.

Jak zaznacza prezes Marek Dietl, drugi element współpracy w ramach Trójmorza to kwestia marketingu wobec inwestorów międzynarodowych, szczególnie w Azji.

– Kiedy spojrzymy na gospodarczą, czy finansową mapę świata to widzimy, że bogactwo przesuwa się na wschód. To świadczy o tym, że wraca ono tam po 250 latach, kiedy to Zachód był dominującym posiadaczem kapitału. Dzisiaj Chiny, Japonia, czy Azja Południowo-Wschodnia to miejsca, w których przybywa bogactwa. Zachęcenie inwestorów z tamtej części świata, żeby zainteresowali się naszą, relatywnie małą giełdą, 15 tys. kilometrów od ich siedziby jest trudne, ale się udaje jeśli pokażemy, że działamy wspólnie jako kilka giełd – tłumaczy prezes Dietl.

Jednym z produktów inwestycyjnych związanym z taką współpracą jest Indeks Giełd Trójmorza, który daje możliwość zainwestowania w prawie 150 spółek z regionu Trójmorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: Bogactwo przesuwa się na wschód - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia