MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kielc Bogdan Wenta o pomocy dla kieleckich przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
https://www.facebook.com/WentaBogdan/
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta wprowadza kolejne udogodnienia dla kieleckich przedsiębiorców dotkniętych kryzysem w związku z epidemią koronawirusa. Będą niższe podatki, czynsze, opłaty za śmieci dla kieleckich przedsiębiorców. Powołano też w ratuszu komórkę, która będzie koordynować wszelkie działania na rzecz przedsiębiorców.

Władze Kielc przygotowało pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, który ma ograniczenia skutki kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa. Pomoc jest kierowana przede wszystkim do firm, które zostały zmuszone do czasowego zawieszenia lub ograniczenia działalności.

PODATKI

Przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci konsekwencjami epidemii, mogą się ubiegać o odroczenie terminów płatności podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych. Jest też możliwość rozłożenie ich płatności na raty i umorzenie odsetek od tych kwot. Aby uzyskać ulgę, przedsiębiorca powinien złożyć indywidualny wniosek. Można go przesłać drogą elektroniczną lub pocztą.

ODPADY KOMUNALNE

 Przedsiębiorcy dotknięci kryzysem mogą zapłacić mniej za odbiór odpadów komunalnych. Wystarczy złożyć nową deklarację, w której przedsiębiorcy mogą zmniejszyć lub czasowo „wyzerować” wysokość ponoszonych opłat. Można ją wysłać drogą elektroniczną, drogą pocztową lub umieścić w specjalnym pojemniku, ustawionym w pobliżu wejścia do Urzędu Miasta przy ul. Strycharskiej 6.

CZYNSZE LOKALI UŻYTKOWYCH I DZIERŻAWA GRUNTÓW

Od 1 kwietnia 2020 roku przedsiębiorcy, którzy są dzierżawcami gruntów należących do miasta zapłacą 10 procent dotychczasowego czynszu. Ulga będzie obowiązywała przez 3 miesiące. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy , którzy prowadzą działalność handlową, handlową – sezonową,usługową, parkingi, parkingi z zapleczem budowy, przemysłowo – składową, sportową i rekreacyjną.

Przedsiębiorcy - najemców lokali użytkowych w zarządzie Miejskiego Zarządu Budynków , którzy ze względu na panującą sytuację zmuszeni zostali do ograniczenia działalności, zapłacą za kwiecień obniżony czynsz - 1 zł od najmowanego lokalu, niezależnie od jego wielkości.

Opłaty czynszowe za maj i czerwiec zostaną odroczone.

Wnioski, które będą rozpatrywane indywidualnie, należy składać do Miejskiego Zarządu Budynków, ul. Paderewskiego 20 lub drogą elektroniczną.

Kielecki Park Technologiczny

Lokatorzy Kieleckiego Parku Technologicznego, którzy zostali zmuszeni do znacznego ograniczenia lub zaprzestania swojej działalności zapłacą niższy czynsz za kwiecień - od 50 do 95 procent. Przysługująca ulga będzie uzależniona od spadku przychodu. Na 95 zniżkę będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy w marcu osiągnęli przychód o 76 procent mniejszy niż miesiąc wcześniej. Przy mniejszym spadku ulga też będzie ale niższa. W celu obniżki czynszu, najemca powinien złożyć do dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego wniosek i wskazać w nim wysokość utraty przychodu. Dokumenty należy złożyć do dnia 7 kwietnia 2020 roku.

Dodatkowo, w kolejnych dwóch miesiącach - w maju i czerwcu lokatorzy będą mogli wnioskować o odroczenie płatności czynszu.
Ponadto najemcy lokali w Zespole Inkubatorów Technologicznych, rozliczanych w systemie ryczałtowym, którzy spełniają warunki do obniżenia czynszu, nabędą prawo do obniżenia opłaty eksploatacyjnej w miesiącu kwietniu o 30 procent stawki określonej w regulaminie naboru i funkcjonowania oraz w umowie najmu.

Lokatorzy pomieszczeń zarządzanych przez Kielecki Park Technologiczny nie zapłacą w tym roku wyższego czynszu. Instytucja rezygnuje z jego waloryzacji w 2020 roku. Przedsiębiorcy nie muszą składać wniosków w tej sprawie.

Pomoc w jednym miejscu

Od 1 kwietnia została powołana w Urzędzie Miasta nowa komórka „Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości 2020”, która ma kompleksowo pomagać przedsiębiorcom zarejestrowanym lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie Kielce w tej szczególnie trudnej sytuacji. Zajmie się ona między innymi koordynacją pakietu pomocowego przygotowanego przez władze Kielc e dla przedsiębiorców, udzielaniem informacji.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Kielc Bogdan Wenta o pomocy dla kieleckich przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia