Projekt Obice lub Świętokrzyski Okręg Przemysłowy nowy pomysł na rozwój regionu (WIDEO)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda

Wideo

Zobacz galerię (95 zdjęć)
W piątek, 4 października, w Kielcach zorganizowane zostało IV Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne. Gościem specjalnym był były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wydarzeniem - nowy pomysł na region, czyli Świętokrzyski Okręg Przemysłowy, nazywany też Projekt Obice.

Wizyta i prelekcja byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego przykuła szczególną uwagę gości IV Świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego, organizowanego w piątek przez „Echo Dnia”, którzy tłumnie przybyli do Best Western Grand Hotel, gdzie odbywało się forum. Aleksander Kwaśniewski przyjechał do Kielc, aby - jak mówił - zapoznać się z aktualną sytuacją w województwie, którego czuje się ojcem chrzestnym. Przypomniał zgromadzonym, że to on zadecydował przed 20 laty, kiedy ważyły się losy województwa świętokrzyskiego, o jego istnieniu na wojewódzkiej mapie kraju. Wspominał lipiec 1998 roku, kiedy jako prezydent zawetował ustawę o podziale Polski na 15 województw, bez świętokrzyskiego.

Zanim jednak wygłosił główną prelekcję w panelu „Świętokrzyskie w Europie- wczoraj, dziś i jutro”, przysłuchiwał się wstępowi o sytuacji regionu, wygłoszonemu przez doktora Sławomira Pastuszkę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta do spraw rozwoju regionalnego. Przedstawił on podczas prezentacji sytuację naszego regionu na tle kraju i Unii Europejskiej.

- Świętokrzyskie w 2004 roku, w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, startowało z niskiego pułapu rozwoju i w okresie 14 lat dystans w stosunku do średniej Unii Europejskiej systematycznie nadrabia. W 2004 roku Produkt Krajowy Brutto na osobę na mieszkańca województwa stanowił około 40 procent średniego poziomu Wspólnoty, podczas gdy w 2017 roku wzrósł do prawie 50 procent. Jednocześnie zbieżność następuje również w zakresie zatrudnienia i bezrobocia. Oznacza to, że w naszym regionie dynamika przyrostu miejsc pracy jest wyższa niż średnio w Unii Europejskiej. Wzrost nakładów finansowych w przedsiębiorstwach oraz coraz większa liczba pracowników z wysokimi kwalifikacjami wpływa na wyższą wydajność pracy i dochody ludności na jedną osobę w gospodarstwie domowym w regionie. Procesy te z wyższą dynamiką występują również w innych województwach. Oznacza to potrzebę kontynuacji inwestycji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Jest to warunek zwiększania atrakcyjności dla życia, pracy i inwestowania w regionie świętokrzyskim. Będzie to sprzyjać ograniczaniu odpływu mieszkańców regionu do sąsiednich, większych ośrodków miejskich, głównie do Warszawy - posumował swoją prezentację Sławomir Pastuszka.

- Z uwagą wysłuchałem konkretów na temat województwa świętokrzyskiego. To była prezentacja w pigułce, z której jasno wynika, że ten region nie zmarnował swojej szansy i ma widoki na coraz większy rozwój. Potrzebny jest tylko spójny plan i współpraca. Cieszę się, że 20 lat temu podjąłem taką a nie inną decyzję - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wydarzeniem IV Święto-krzyskiego Forum Ekonomicznego była premierowa prezentacja koncepcji dotyczącej utworzenia Świętokrzyskiego Okręgu Przemysłowego, opartego na rozległych terenach koło Kielc w gminach Morawica, Chmielnik i Kije. Koncepcja ta zakłada utworzenie stref inwestycyjnych na terenach gdzie poprzedni prezydent Kielc planował budowę portu lotniczego Obice. Dziś wiadomo, że to przedsięwzięcie nie zostanie zrealizowane, między innymi z uwagi na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Polski. Ten nowy pomysł na region wywołał dyskusję o potrzebie i możliwościach stworzenia koła zamachowego dla gospodarki regionu świętokrzyskiego.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta mówił o konieczności przekształcenia terenów w Obicach w przestrzeń do realizacji inwestycji. Zdeklarował chęć współpracy z wszystkim którzy dobrze życzą temu przedsięwzięciu. Określił też je nazwą Projekt Obice. wskazał też ze może być to nowe gospodarcze centrum Polski.

Ta zyskała już aprobatę zarówno samorządu województwa świętokrzyskiego, jak i rządu, zgodnie uznawana jest za kluczowy element rozwoju gospodarczego Kielc i województwa.

W imieniu rządu w Forum uczestniczył Bartłomiej Orzeł doradca premiera Mateusza Morawieckiego kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w Świętokrzyskiem który potwierdził trafność i konieczność budowania stref inwestycji koło Kielc.
Zaangażowanie w nowy projekt zapowiedział także poseł Michał Cieślak. Jak powiedział, stworzenie Świętokrzyskiego Okręgu Przemysłowego może być trampoliną dla naszego regionu.

Poparli ten pomysł także przedsiębiorcy których reprezentował sekretarz Forum Gospodarczego Stanisław Rupniewski .

Gotowość współpracy wyrazili też uczestniczący w Forum burmistrzowie miast i gmin na których leżą tereny inwestycyjne - Morawicy Marian Buras, Chmielnika Paweł Wójcik i wójt gminy Kije Tomasz Socha.

Bardzo ciekawi mówili też o koncepcji uczestniczący w Forum przedsiębiorca i społecznik Kamil Suchański , przewodniczący Rady Miasta Kielce , który jako jeden z pierwszych mówił o potrzebie wykorzystania terenów kupionych przez miasto Kielce pod lotnisko do celów inwestycyjnych.

Kolei poseł Adam Cyrański, przedsiębiorca, właściciel Grupy MAC i poseł - autor nazwy Świętokrzyski Okręg Przemysłowy przedstawił swoją koncepcję strefy która między innymi zakłada duże wsparcie rządowe.

O swojej koncepcji mówił też wiceminister spraw zagranicznych, kielczanin Piotr Wawrzyk kandydujący do Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości.

Wszyscy paneliści byli zgodni - pomysł na strefę inwestycyjną koło Kielc jest świetny i trzeba zrobić wszystko by go zrealizować bo to wielka szansa na rozwój regionu świętokrzyskiego.

Materiał oryginalny: Projekt Obice lub Świętokrzyski Okręg Przemysłowy nowy pomysł na rozwój regionu (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A dzisiaj " ...Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański oraz doradca premiera Bartłomiej Orzeł przekonywali Tony’ego Housha, szefa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, że przyszła strefa Obice to dobra przestrzeń inwestycyjna dla kapitału zza oceanu..."

G
Gość
5 października, 17:01, Bigos, Donos i ?:

Powstanie tam Polmos Kielce. Zgadnijcie kto będzie jego członkiem honorowym?

O tym samym pomyślałem!

P
Patriota

Zgodzę się z komentarzem niżej, jak nie będziemy mieli w regionie pociągów regularnie jeżdzących to my tu nic nie zbudujemy. Przeciez to sie w glowie nie miesci ze np rano z Buska czy ze Skarzyska nie ma pociagow co 15 minut do Kielc!!!!

G
Gość
5 października, 17:38, Gość:

Oby nic z tego nie wyszło! Świętokrzyskie to obszar dla agroturystki! Zachowanie w miarę czystego środowiska, ściągnięcie turystów jest szansa na rozwój tej najbardziej zapomnianej części Polski. Dlaczego trakcje kolejowe nie łączą świętokrzyskiego z głównymi węzłami, dlaczego tabor kolejowy to biała plama na mapie kolei, dlaczego ośrodki uzdrowiskowe np. Busko Zdrój z nowym dworcem zostało odcięte od trasy kolejowej, dlaczego, dlaczego...? Można na okrągło pytać? Tylko tabor kolejowy pomoże w rozwoju turystyki, agroturystki a przemysł świętokrzyski?! bez żartów proszę! - to nie obszar Śląska! Gdzie rozsądek, gdzie przyszłościowe myślenie, gdzie wyobrażnia? Wszystko ma być zabetonowane, uklepane a potem porzucone?...

6 października, 00:08, Gość:

A co ma przemysł do agroturystyki? Co przeszkadza jedno w drugim? Poczytaj historii regionu a na wczasy jedź sobie do Bieszczad tłuku

Nikogo tekstem słowem nie obrażam, to jedynie opinia i porównanie na podstawie wygłoszonych wykładów, przeczytanych publikacji, dyskusji, obserwacji i analiz itp. Dyskusję można podejmować mając szersze spektrum. Radzę zwracać uwagę na słownictwo, bo nie nie jest się anonimowy i zachowanie, kultura netu obowiązuje w każdej wypowiedzi. Pozdrawiam i na przyszłość życzę wyższego poziomu wypowiedzi tak aby godnie reprezentowała obszar świętokrzyski.

G
Gosc
5 października, 16:25, Frano:

Wojciech Lubawski, były prezydent Kielc, powinien zostać zostać PATRONEM przyszłego Świętokrzyskiego Okręgu Przemysłowego "Obice" !!! To On jest nowym, współczesnym, Stanisławem Staszicem naszego regionu. Chwała Mu !! hehehe

Niech pisiory dadza oueniadze to bedzie patronem he he he chyba ze wybuduja za nie nowe przystanki to zachowaj nas B oze od takich patronow

G
Gość
5 października, 17:38, Gość:

Oby nic z tego nie wyszło! Świętokrzyskie to obszar dla agroturystki! Zachowanie w miarę czystego środowiska, ściągnięcie turystów jest szansa na rozwój tej najbardziej zapomnianej części Polski. Dlaczego trakcje kolejowe nie łączą świętokrzyskiego z głównymi węzłami, dlaczego tabor kolejowy to biała plama na mapie kolei, dlaczego ośrodki uzdrowiskowe np. Busko Zdrój z nowym dworcem zostało odcięte od trasy kolejowej, dlaczego, dlaczego...? Można na okrągło pytać? Tylko tabor kolejowy pomoże w rozwoju turystyki, agroturystki a przemysł świętokrzyski?! bez żartów proszę! - to nie obszar Śląska! Gdzie rozsądek, gdzie przyszłościowe myślenie, gdzie wyobrażnia? Wszystko ma być zabetonowane, uklepane a potem porzucone?...

A co ma przemysł do agroturystyki? Co przeszkadza jedno w drugim? Poczytaj historii regionu a na wczasy jedź sobie do Bieszczad tłuku

G
Gosc

Gzie te pisowskie pieniadze na rozwoj regionu. Poprostu. Pis. Nie ma pomyslu na perspektywiczny rozwoj wojwwodztwa

G
Gość

A co Wróblowi do tego?

G
Gość

Oby nic z tego nie wyszło! Świętokrzyskie to obszar dla agroturystki! Zachowanie w miarę czystego środowiska, ściągnięcie turystów jest szansa na rozwój tej najbardziej zapomnianej części Polski. Dlaczego trakcje kolejowe nie łączą świętokrzyskiego z głównymi węzłami, dlaczego tabor kolejowy to biała plama na mapie kolei, dlaczego ośrodki uzdrowiskowe np. Busko Zdrój z nowym dworcem zostało odcięte od trasy kolejowej, dlaczego, dlaczego...? Można na okrągło pytać? Tylko tabor kolejowy pomoże w rozwoju turystyki, agroturystki a przemysł świętokrzyski?! bez żartów proszę! - to nie obszar Śląska! Gdzie rozsądek, gdzie przyszłościowe myślenie, gdzie wyobrażnia? Wszystko ma być zabetonowane, uklepane a potem porzucone?...

B
Bigos, Donos i ?

Powstanie tam Polmos Kielce. Zgadnijcie kto będzie jego członkiem honorowym?

F
Frano

Wojciech Lubawski, były prezydent Kielc, powinien zostać zostać PATRONEM przyszłego Świętokrzyskiego Okręgu Przemysłowego "Obice" !!! To On jest nowym, współczesnym, Stanisławem Staszicem naszego regionu. Chwała Mu !! hehehe

z
zDZIWIONY

Coś z tego nie rozumiem. Wyrzucone, zmarnowane, rozkradzione pieniądze na Obice mają być fundamentem rozwoju naszego województwa?

A
Andrzej adamczyk

Gdzie program pusu na rozwoj regionu gdzie te pieniadze tak szumnie obiecyeane na kolrj gzie gosek zapowiada kolej z kielc do wsrszawy za deadziescia lat a wawrzyk przywiozl cukierki i nic wiecej a z tego artykulu jak wycidnac to zadnych konkretoe skad pieniadze baj baju bedziemy w. Swietokrzyskim raju oby tak dalej

Dodaj ogłoszenie