Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przed nami duża podwyżka VAT! Szykują się wzrosty cen w aplikacjach Ubera i Bolta. Czy to im zaszkodzi?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Interpretacja przepisów okazuje się kluczowa w ustaleniu stawki podatku VAT dla aplikacji, które oferują sługi przewozu osób. Ale taksówki dostępne przez aplikacje także nie zawsze są uczciwe.
Interpretacja przepisów okazuje się kluczowa w ustaleniu stawki podatku VAT dla aplikacji, które oferują sługi przewozu osób. Ale taksówki dostępne przez aplikacje także nie zawsze są uczciwe. 123rf.com/simpson33
Według medialnych doniesień Urząd Skarbowy zmienia zdanie w sprawie stawki podatku VAT na usługi internetowe kojarzące kierowcę z pasażerami. Dotychczas VAT wynosił tutaj 8 proc., teraz ma być znacząco podniesiony. Czy to spowoduje podwyżki cen za przejazdy Uberem czy Boltem? Platformy sprzedażowe nie zawsze działają fair.

Spis treści

Skarbówka: Uber i Bolt to nie taksówki

Dziennika Gazeta Prawna na swoich stronach powołuje się na dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który uważa, że platformy internetowe nie oferują usług taksówkarskich, a raczej „pozostałe usługi wspomagające transport”.

Różnica nie tkwi jedynie w nazewnictwie, a także w stawce podatku VAT przypisanej do danej usługi. Wobec pozostałych usług naliczane są stawki 23-procentowe, natomiast usługi taksówkarskie to 8 proc. Wzrosty kosztów odczują zatem przede wszystkim kierowcy, którzy z ryczałtu, a w dużej mierze także przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Według DGP oznacza to wyższe koszty operacyjne i kolejne kłopoty z płynnością finansową dużej części kierowców.

Jedziesz taksówką? Weź paragon!

Urząd Skarbowy we Wrocławiu skontrolował przychody jeden ze spółek świadczącej usługi przewozowe przez aplikację mobilną. Jak donosi portal money.pl spółka ta nie zadeklarowała ponad 6,5 mln zł przychodu. Taka była różnica między wartością transakcji zarejestrowanych na kasie fiskalnej, a deklaracja CIT-8:

Analiza wykazała, że spółka nie zadeklarowała do opodatkowania większości przychodu – mówi Sebastian Polański z biura prasowego Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, cytowany przez money.pl. - Wartość niezadeklarowanych do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia usług przewozu osób wyniosła ponad 6,5 mln zł. Wpłynęło to na utratę prawa do stosowania przez spółkę preferencyjnej stawki opodatkowania CIT w wysokości 9 proc.

Preferencyjna stawka podatku VAT może być stosowana tylko w przypadku podatników, których przychody nie przekraczają 2 mln euro rocznie. Izba Skarbowa przypomina także, że zarówno tradycyjne taksówki, jak i firmy świadczące usługi przewozu przez aplikacje na rzecz osób fizycznych, powinny ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej i wydać klientowi paragon. Jeżeli przedsiębiorca dysponuje kasą w postaci oprogramowania, na życzenie klienta ma on obowiązek wysłać mu paragon na adres e-mail.

Warto mieć to na uwadze, bo to najprostszy sposób na wychwytywanie nieuczciwych przedsiębiorców. Niewydawanie paragonów lub gromadzenie pozostawionych przez klienta paragonów w celu ich anulowania - to nadal częsta praktyka. KAS wskazuje także, że pozostawione w taksówkach paragony często służą także do wyłudzania podatku VAT i wystawiania tzw. pustych faktur.

Podwyżki cen w aplikacjach Ubera i Bolta

Przez wiele lat aplikacje, które pozwalały na zamówienie transportu, były zdecydowanie tańsze niż typowe taksówki. Tegoroczne przychody Ubera okazują się jednak na tyle duże, że warto przyjrzeć się aktualnym cenom tego operatora. Spółka osiągnęła 326 mln dolarów zysku w drugim kwartale 2023 roku, co dało mu najlepszy wynik operacyjny w historii.

Portal Spider'sweb podsumowuje dostępne raporty cen Ubera i wskazuje, że wzrosły one czterokrotnie szybciej niż inflacja.

Przejazdy na aplikację Ubera nadal są tańsze od tradycyjnych, ale niektóre źródła pokazują, że już nie w godzinach szczytu i w nocy. A przypomnijmy, jeszcze kilka lat temu Uber i inne aplkacje idące w jego ślad, chciał udowadniać, że można jeździć taniej, a na taksówkach także dobrze sobie dorobić. Tymczasem, ceny przejazdów przy użyciu aplikacji nieustannie rosną, a liczba kierowców będzie ustawicznie spadać przez coraz gorszą opłacalność tego biznesu.

Wyższe ceny to jednak nie tylko kwestia wyższych stawek podatku VAT. Nieustannie rosną także ceny paliw, a ustawowych obowiązków wobec aplikacji oferujących przewozu tylko przybywa. Alternatywą jest dla nas powrót do tradycyjnych korporacji taksówkarskich. Czy to jedyny i dobry wybór? Czas pokaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami duża podwyżka VAT! Szykują się wzrosty cen w aplikacjach Ubera i Bolta. Czy to im zaszkodzi? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia