Przedsiębiorcy z Kielc w dramatycznej sytuacji. Muszą płacić więcej przez... przeoczenie radnych (WIDEO)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
W dramatycznej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z Kielc, którzy prowadzą duże ośrodki sportowe i rekreacyjne, jak stoki narciarskie, boiska, korty tenisowe czy hale. O 100 procent wzrosły dla nich stawki podatków od nieruchomości, które płacą od tego roku. Władze Kielc i radni przez przeoczenie zlikwidowali ulgi dla takiej działalności.

- Co miesiąc muszę odprowadzić do miejskiej kasy 22 tysiące podatku od nieruchomości – mówi Andrzej Grzyb właściciel Klubu Sportowego Wschodnia, przy ulicy Wschodniej w Kielcach. - Wzrósł on dwa razy w stosunku do ubiegłego roku, gdy wynosił 10 tysięcy 800 złotych. Taka stawka jest na dłuższą metę nie do udźwignięcia, bo nasza działalność nie jest zbyt dochodowa.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że stawka podatku wzrosła tylko o 4 procent. - Przez lata dla obiektów sportowych obowiązywała w Kielcach 50 procentowa ulga a od tego roku została ona zlikwidowana i stąd taki wzrost opłaty. Gdy planowałem budowę tego ośrodka kalkulowałem, że zwróci się wciągu 25 lat a teraz wygląda na to, że będzie to dwa razy dłużej, jeśli przetrwam. Nie ma na to szans, jeśli polityka miasta się nie zmieni i ulga nie wróci – mówi. - Podatek od nieruchomości stanowi największą część kosztów nawet, gdy jest ulga. Ona nie dotyczy całej powierzchni, na przykład za szatnie czy prysznice płacimy pełny podatek. Tą niekorzystną sytuację potęgują też inne koszty, które w tym roku gwałtownie wzrosły.

Podatek jest gigantyczny, ponieważ ośrodek przy ulicy Wschodniej jest rozległy, zajmuje 2 hektary i 10 tysięcy metrów kwadratowych pod dachem. Jest tu 6 kortów tenisowych krytych, 4 otwarte, 4 do badmintona, boisko 40 na 30 metrów kryte z trawiastą nawierzchnią, jedyne takie w regionie i otwarte z naturalną murawą. - Mamy w sumie pod dachem powierzchnię odpowiadającą 8 halom, takim jak ta miejska przy alei Legionów a powierzchnia boisk odpowiada stadionowi Korony – dodaje.

- Jest największy obiekt halowy w regionie. Ja prowadzę działalność, ale miasto też ma z tego korzyści, ponieważ nie musiało zainwestować kilkudziesięciu milionów złotych w bazę sportową dla mieszkańców. Nie wydaje pieniędzy na jej utrzymanie a my jeszcze płacimy podatek. Do tego ludzie są zadowoleni, bo mają gdzie uprawiać sport. Szkołom powierzchnie wynajmujemy po preferencyjnych cenach. Zysk, który miasto czerpie z podatku jest mniejszy niż strata, gdy przestaniemy istnieć. Łatwo jest to wszystko zlikwidować i wynająć na magazyny, i więcej zarobimy, ale nie o to nam chodziło budując taki ośrodek - mówi Grzyb.

Dodaje, że z ośrodka korzysta rocznie 5,5 tysiąca osób. - Dorośli i dzieci grają w tenisa, piłkę nożną, badmintona. 300 dzieci przychodzi ze szkół na lekcje wychowania fizycznego. Organizujemy turnieje, ligi, półkolonie czy obozy dla dzieci. Zatrudniamy około 20 osób - mówi.

W podobnej sytuacji są między innymi przedsiębiorcy prowadzący stoki narciarskie. Wyższe podatki i fatalny sezon sprawiają ,że dokładają do biznesu. Są oburzeni tym w jaki sposób miasto ich potraktowało.

Radni przyznają, że doszło do przeoczenia, którego nie da się naprawić w tym roku. Podatek od nieruchomości został podniesiony na wniosek prezydenta Bogdana Wenty, zakładający jednoczesną likwidację ulg dla przedsiębiorców.

-Przy tej okazji wywalczyliśmy większy budżet na walkę ze smogiem. Głosowałem za zniesieniem ulg, by uprościć system podatkowy w mieście. Być może zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez służby prezydenta w związku z tym, źle oszacowano wpływy do budżetu po wyeliminowaniu ulg – przyznaje przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański. - Musimy się przyjrzeć sprawie i ewentualnie zmienić pewne regulacje od przyszłego roku.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kielcach, Tomasz Porębski informuje, że prezydent Kielc pracuje nad nową polityką podatkową miasta, która ma uwzględnić preferencyjne stawki podatków dla niektórych branż.

- Obowiązująca w 2020 roku uchwała nie zawiera już stawek preferencyjnych dla gruntów i budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w wybranych branżach. Uchwalenie przez Radę Miasta Kielce nowych stawek podatku od nieruchomości podyktowane było opinią Agencji Ratingowej Fitch Ratings i i dbaniem o stabilizację finansową miasta - informuje.

Biorąc pod uwagę względy społeczne, a także opinie środowisk przedsiębiorców, prezydent podejmie próby opracowania dla Kielc systemu podatkowego, który zachowa równowagę pomiędzy polityką wspierającą rozwój przedsiębiorczości, a osiąganiem dochodów własnych z podatku od nieruchomości. Prezydent Kielc rozpoczął już konsultacje z Radą Biznesu w tym zakresie. Opracowanie takiego systemu podatkowego napotyka na trudności w określeniu optymalnego poziomu obciążeń tym podatkiem, które byłyby akceptowane przez mieszkańców i przedsiębiorców oraz gwarantowały odpowiednio wysokie wpływy do budżetu. Dlatego przeprowadzona zostanie analiza, która pozwoli określić rolę preferencji podatkowych w stymulowaniu rozwoju rynku lokalnego.

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy z Kielc w dramatycznej sytuacji. Muszą płacić więcej przez... przeoczenie radnych (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 lutego, 14:27, Gość:

Mogą to zamknąć i wynająć na cokolwiek. Wystawią co miesiac fakturkę i dziękuje. A wy ciemna maso nie będziecie mieli boisk i kortów

Głupiuś, nie mogą zamknąć.

G
Gość
23 lutego, 21:34, Prostaki cebulaki:

zwinie boiska, jeszcze sprzeda za grube siano i pewno będzie magazyn, hale przy wylotówce, dojazd ciężarowymi, super biznes. Wtedy miasto powie, że nie ma pieniędzy na budowę obiektów sportowych i dzieci z korony będa grać w mąchocicach na parkiecie, a na ostatnich 3kortach na całe kielce w roko będzie po 500zł/h. Ale się robert ucieszy:) Plujcie dalej jadem bo jest okazja przy[wulgaryzm], a grzyb już zaciera rączki na wymiksowanie się z gównianego interesu.

Gówniany interes to jest wtedy, kiedy trzeba liczyć na dopłaty i ulgi, a nie na własny rozum i inteligencję w pomnażaniu pieniędzy.

G
Gość

przeoczenie to jest wyborców, że dopuścili do władzy takich b.r.nów

P
Prostaki cebulaki

zwinie boiska, jeszcze sprzeda za grube siano i pewno będzie magazyn, hale przy wylotówce, dojazd ciężarowymi, super biznes. Wtedy miasto powie, że nie ma pieniędzy na budowę obiektów sportowych i dzieci z korony będa grać w mąchocicach na parkiecie, a na ostatnich 3kortach na całe kielce w roko będzie po 500zł/h. Ale się robert ucieszy:) Plujcie dalej jadem bo jest okazja przy[wulgaryzm], a grzyb już zaciera rączki na wymiksowanie się z gównianego interesu.

x
xyz
21 lutego, 13:04, Relaxxxx maniana:

na biednego nie trafiło ! Ziemia wyłudzona za grosze to chociaż mizerny podateczek trzeba ściągnąć. Kielczanie czekają juz 20 lat na tą obiecaną plażę nad zalewem , z przystanią, kąpieliskiem i miejscem do wypoczynku.

Lubawski rozdawał za darmo znajomkom, robił ulgi pod byle pretekstem (podatek, wykup, sprzedaż z ulgą, itd). Nagle chłop u którego gra większa część kieleckiej elyty "nowobogackiej", nie może sobie poradzić z podatkiem od nieruchomości. Tzn. założył w biznesie, że będzie miał przez cały czas preferencyjny podatek od nieruchomości. Jaja.

v
vc wev

To niech te tłuste [wulgaryzm] z urzedu teraz płaca

G
Gość

Jak widać kolejne zmiany wprowadzane bez jakiejkolwiek analizy finansowej.

Tylko że to nie ziemniaki i pomidory...

Niestety Rada miasta też jest za.

Tylko nieliczni radni zadają pytania...

Ręka myje łapę.

P
Przeoczenie

Przeoczenie? Śmiem wątpić.

G
Gość
21 lutego, 8:13, Gość:

co za dramat? ale głupoty piszecie masakra. co to dla firmy tak prospektujacej dodatkowo parę stówek więcej zapłacić sami się chwała że wschodniej że korzysta z boisk 5,5 tysiąca dzieci to kupa kasy.

21 lutego, 8:44, Gość:

Nie masz najmniejszego pojęcia o społecznej wadze spraw mieszkańców miasta. Również takich jak zapewnienie swoim dzieciom rozwoju poprzez sport.

Z twojego głupawego komentarza wynika, że Wenta zwiększając o sto procent podatki takim przedsiębiorcom jak ten pan w artykule zrobił najlepsze co mógł jako prezydent miasta. W myśl prostackiej zasady "na biednego nie trafiło". Tak można zarżnąć każdą kurę znoszącą jakiekolwiek, a nie tylko złote jajka.

I cytat z artykułu "Podatek od nieruchomości został podniesiony na wniosek prezydenta Bogdana Wenty, zakładający jednoczesną likwidację ulg dla przedsiębiorców." Widać więc, że Wenta nie ma podstawowego pojęcia zarówno o realiach działania miejskich przedsiębiorców jak i sprawach ważnych społecznie, jak zapewnienie dzieciom warunków do rozwoju i wychowania poprzez sport. Ma za to bezwarunkowe poparcie takich prostaczków jak ty, którzy mylnie zakładają, że miasto musi działać biznesowo czyli w każdej sytuacji zarabiać pieniądze.

Myślę, że ten szkodliwy dla Kielc prezydent jakim jest Wenta wygrał wybory tylko dzięki glosom prostaków jak ty i że te jego rządy skończą się tu wielkim hukiem i problemami. Już to jest widoczne.

21 lutego, 9:26, Gość:

Nie bede bronil Pana Wenty

ale dyr od nieruchomosci ten sam od 18 lat

dyr podatkow ta sama od 18 lat

tylko skarbniczka nowa

to o co tu chodzi

21 lutego, 9:51, Gość:

według mnie dyrektor od nieruchomości i od podatków nie mają nic do tego jakie są podatki w Kielcach. Ten dyrektor od podatków co najwyżej musi ściągać podatki, których wysokość nie on ustala. A dyrektor od nieruchomości nie może zmienić wielkości nieruchomości, której podatki dotyczą.

Na wysokość podatków w mieście mają wpływ tylko władze tego miasta.

21 lutego, 11:57, Gość:

Ale Władzy nie ma!!!

21 lutego, 13:03, Gość:

I tu sie bardzo mylisz!!!!

Bo projekty uchwał Rady Miasta przygotowują " opracowują "

dyrektorzy wydziałow i dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta

21 lutego, 14:20, Gość:

czyli to co wydziały chcą to przygotują a prezydent podpisuje? I radni uchwalają nawet nie sprawdzając / Możesz to wmawiać ale jedynie kretynom jak ty. To po co prezydent miasta i radni miejscy?

Bardzo Dobre pytanie

G
Gość

Rządzące lewactwo perfekcyjnie potrafi skłócić wszystkich że wszystkimi. Maluccy nie potrafią zrozumieć że niskie podatki to rozwój a wysokie to zastój a wysokie i zwolnienia z płacenia to korupcja i złodziejstwo.

G
Gość

Co wybraliśmy, to mamy. Jeszcze nie słyszałem o tym by w mieście w którym rządzi PO coś stanialo, albo zostalo na tym samym poziomie. A i tak wiecznie brakuje im pieniędzy. Tak było kiedy rządzili Polską i tak jest teraz w miastach w których mają większość.

G
Gość

Po jaką cholerę podnosić podatki, skoro potem daje się 50 % ulgę dla wybranych/ a może znajomych?/. Jak ktoś pisał na biednego nie trafiło. To co mają robić przedsiębiorcy, którzy balansują na granicy opłacalności , zwalniają pracowników, tną koszty aby tylko przetrwać?. Pan Grzyb jak sam stwierdził wynajmuje obiekty dla 5500 osób, domniemywam, że nie robi tego za darmo. Twierdzi, że organizuje kolonie , obozy, wynajmuje hale dla młodzieży szkolnej po preferencyjnych cenach. Na tym polega prowadzenie biznesu. Chciałoby się zarabiać duże pieniądze, a wydawać grosze. Skoro wszyscy będą mieli ulgi, to skąd będą pieniądze na oświatę, żłobki, przedszkola i rozwój miasta. I jeszcze jedno Panie Grzyb niech Pan nie pisze sobie sam tych komentarzy, to nie przystoi.

R
Romuś

To proponuje za godzinę wynajęcia hali plus instruktor brać 400 zł będą się pchać oknami i drzwiami

G
Gość

Kto i Co to jest Niejaki Kamil podróżnik i społecznik ?

G
Gość

Mogą to zamknąć i wynająć na cokolwiek. Wystawią co miesiac fakturkę i dziękuje. A wy ciemna maso nie będziecie mieli boisk i kortów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3