Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrost nowych inwestycji. Lipiec był dla deweloperów bardzo pracowitym miesiącem.

Bartosz Turek, HRE Investments/AIP
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments archiwum
Mocny popyt na mieszkania przekłada się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji przez deweloperów. Po słabym pierwszym kwartale ruszyli oni na budowy, a skala prowadzonych inwestycji powróciła do rekordowych poziomów – wynika z najnowszych danych GUS.

Lipiec był dla deweloperów bardzo pracowitym miesiącem. Gwałtownie wzrosła zarówno liczba uzyskiwanych przez nich pozwoleń na budowę (30,6% r/r), jak i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli (27,7% r/r). Częściowo może to być wynik odreagowania po gorszych wynikach czerwcowych.

Wszystko wskazuje ponadto na to, że obawy o szybkie hamowanie rynku okazały się płonne. Choć sprzedaż mieszkań spadła o kilka procent, to wyraźnie wzrosły ceny sprzedawanych mieszkań. Efekt? Przychody firm deweloperskich powinny rosnąć. Jeśli tak dalej pójdzie, to rok 2019 będzie już siódmym z rzędu, który firmy o tym profilu zaliczą do udanych.

Deweloperzy chcą wykorzystać koniunkturę

Najnowsze dane publikowane przez GUS sugerują, że deweloperzy porzucili pesymizm, który towarzyszył im jeszcze w pierwszym kwartale br. i ruszyli z nowymi inwestycjami. Kolejne cztery miesiące przyniosły wyraźną poprawę. W sumie więc przez siedem miesięcy deweloperzy otrzymali decyzje administracyjne pozwalające im na budowę ponad 92,8 tys. nowych mieszkań. To już bez mała tyle co w analogicznym okresie przed rokiem. W przypadku danych o rozpoczętych inwestycjach także nie ma powodów do narzekania. Przez 7 miesięcy deweloperzy zaczęli budować aż 78,7 mieszkań. To już o 3,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Mniej kluczy

Pewnym zaskoczeniem jest ponad 13-proc. spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Chodzi tu o wynik za lipiec br. odniesiony do siódmego miesiąca roku ubiegłego. Dlaczego jest to zaskoczenie? Przeciętna budowa prowadzona przez deweloperów trwa 2 lata, a więc dziś kończone budowy są efektem inwestycji rozpoczynanych w połowie 2017 roku. Wtedy liczba rozpoczynanych inwestycji bardzo dynamicznie rosła. Podobnie powinno być dziś z liczbą mieszkań oddawanych do użytkowania.
Kolejne miesiące pokażą czy mamy tu do czynienia z jednorazowym przestojem. Wytłumaczenia można przecież szukać w fakcie, że mamy okres urlopowy, a więc wszystkie formalności mogą się przeciągać w związku z nieobecnościami w pracy. Niewykluczona jest też teoria bardziej spiskowa, bo choć brakuje na ten temat dokładnych danych, to nie jest tajemnicą, że deweloperzy narzekają na brak pracowników budowlanych. Ich niewystarczająca liczba może przekładać się na terminowość oddawania nieruchomości do użytkowania.

Co należy podkreślić niepokoi jedynie odczyt za lipiec br. W dłuższym terminie – siedmiu miesięcy br. – wciąż mamy bowiem do czynienia z wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania wzrosła bowiem w tym okresie o prawie 16-proc.

Obejrzyj wideo:

Od 14 kwietnia Będzie wymagany PIN przy płatnościach zbliżeniowych do 50 zł

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyrost nowych inwestycji. Lipiec był dla deweloperów bardzo pracowitym miesiącem. - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia