Radni gminy Orońsko pomogą przedsiębiorcom. Zwolnili ich z opłat oraz odroczyli spłaty rat

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Przewodniczący Rady Sylwester Rożycki podczas zdalnego posiedzenia.
Przewodniczący Rady Sylwester Rożycki podczas zdalnego posiedzenia. oronsko.org
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii coraz więcej przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie gminy Orońsko występuje z wnioskami do wójta o udzielenie wsparcia. Oczekiwana pomoc jest zróżnicowana co do zakresu i formy. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, podjęte zostały dwie uchwały mające na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców.

Przed kilkoma dniami odbyła się sesja Rady Gminy w Orońsku, podczas której rozmawiano przez internet. Było to możliwe po dokonaniu niezbędnych zmian w statucie gminy. W obradach zdalnych wzięło udział czternastu radnych, a przyjęty porządek obrad obejmował w głównej mierze debatę nad uchwałami minimalizującymi negatywne skutki pandemii choroby COVID-19. Radni podjęli jednogłośnie uchwały. Projekty proponowanych rozwiązań objaśniała skarbnik Gminy Orońsko – Diana Czubak, co zrealizowano w postaci videokonferencji z możliwością bezpośredniego zadawania pytań przez radnych. Ważnym punktem w obradach było również podjęcie uchwały powołującej doraźną komisję statutową, w celu opracowania statutów dla sołectw i określenia w drodze uchwały sposobu prowadzenia konsultacji społecznych w zakresie przyjęcia nowych statutów.

Zwolnienie z podatków

Rada Gminy w Orońsku podjęła dwie uchwały, które mogą pomoc przedsiębiorcom przetrwać pandemię koronawirusa. Pierwsza uchwała to zwolnienie z podatku od nieruchomości, czyli gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli płynność finansowa tych przedsiębiorców uległa pogorszeniu, mogą oni liczyć na wsparcie gminy.

Zwolnienie ze wspomnianych podatków tyczy się za kwiecień, maj oraz czerwiec 2020 roku. Te dane przedsiębiorca powinien zestawić z miesiącem styczniem 2020 rok i wykazać, jak bardzo pogorszyła się jego płynność finansowa. Nie dotyczy to jednak powierzchni handlowych powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Przedsiębiorca musi oczywiście złożyć stosowny wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu, bądź stawić się po niego osobiście.

Odroczone raty

Druga uchwała dotyczy przedłużenia wskazanym przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych kosekwencji ekonomicznych z powodu koronawirusa, terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Wspomniane terminy rat podatków przedłużono do 30 września bieżącego roku, które miały być płatne w maju oraz czerwcu. Ten zapis dotyczy osób, których płynność finansowa uległa pogorszeniu o 30 procent. Tak jak w przypadku pierwszej uchwały, osoby ubiegające się o pomoc, muszą zestawić dane ze styczniem 2020 roku.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Materiał oryginalny: Radni gminy Orońsko pomogą przedsiębiorcom. Zwolnili ich z opłat oraz odroczyli spłaty rat - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie