MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12 w regionie radomskim. Kiedy decyzje w sprawie odcinka wschodniego? Mieszkańcy nie chcą dłużej czekać

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W sprawie trasy S12 w każdej gminie odbywały się konsultacje z mieszkańcami, którzy wyrażali swoje opinie.
W sprawie trasy S12 w każdej gminie odbywały się konsultacje z mieszkańcami, którzy wyrażali swoje opinie. Tadeusz Klocek
Wciąż nie ma decyzji w sprawie wariantu wschodniego trasy S12. Z takiego obrotu spraw wyraźnie nie są zadowoleni mieszkańcy zainteresowanych gmin, przez które droga ma zostać poprowadzona.

Trasa S12, to ekspresówka, która ma biec praktycznie przez cały region radomski. Mówi się o niej od wielu lat. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest na etapie wyboru wariantu preferowanego dla odcinka wschodniego Radom - Puławy.

Obawy mieszkańców

Wspomniany odcinek ma przebiegać w regionie radomskim przez powiat radomski (gmina Gózd, Skaryszew, Kowala) oraz zwoleński (gmina Przyłęk, Tczów, Zwoleń). Podczas posiedzenia Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, które odbyło się w październiku ubiegłego roku, projektanci z firmy Schuessler – Plan, rekomendowali wariant B na całym przebiegu.

- Trasa poprowadzona w taki sposób najbardziej uderzałaby w naszą gminę - mówili nam mieszkańcy Kowali. Przypomnijmy, że ten wariant zakłada między innymi przecięcie gminy Kowala na dwie części i pozbawienie łatwego dostępu na przykład do urzędu gminy, czy terenów leśnych.

Kilka dni temu ci sami mieszkańcy zgłosili się do nas z pytaniem na jakim etapie są prace w sprawie etapu wschodniego. Twierdzili, że z informacji uzyskanych od Schuessler - Plan wynika, iż autorzy projektu uznają dokumentację za kompletną i obecnie nie są już prowadzone prace w zakresie jej uzupełniania, poprawiania czy wprowadzania zmian. - Dlaczego więc, wciąż nie odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i dlaczego wciąż nie wiemy jaki będzie wariant? - pytali rozgoryczeni mieszkańcy.

Jak informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, trwają dalsze analizy odnośnie poprowadzenia przyszłej trasy S12 na odcinku Radom-Puławy. - Wariant preferowany zostanie wskazany po dokonaniu analiz i jego zatwierdzeniu. Umowa z wykonawcą trwa, projektanci nie zakończyli swoich prac - zapewnia Tarnowska.

W połowie listopada ubiegłego roku w tej sprawie spotkali się samorządowcy z zainteresowanych gmin. Wypracowali oni wspólne stanowisko, które mówiło o tym, że najlepszym wariantem będzie A. Według nich jest najmniej szkodliwy i pociąga za sobą najmniejsze szkody, a jednocześnie ma przebiegać blisko Radomia i niedaleko lotniska. Propozycja „A” jest też rekomendowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Samorządowcy skierowali pismo do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, które podpisał starosta radomski Waldemar Trelka.

CZYTAJ KONIECZNIE:Samorządowcy optują za wariantem "A"

Odcinek zachodni

GDDKiA pod koniec grudnia ubiegłego roku przyjęła wariant preferowany dla odcinka zachodniego trasy S12 (od granicy z województwem łódzkim do Radomia) i złożyła wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej. Będzie on biegł od granicy województwa łodzkiego i mazowieckiego do Radomia. Trasa ma mieć około 41,3 kilometra i w regionie radomskim będzie przebiegać przez gminy: Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a także trzy węzły w Gielniowie, Przysusze i Wieniawie. Przyjęto drugi, a więc pomarańczowy. Również w tym przypadku samorządowcy zainteresowanych gmin zgłaszają sprzeciw mówiąc, że wyrządzi dużo szkód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie