Wypadek w pracy, długotrwałe leczenie i świadczenie rehabilitacyjne – o tych świadczeniach, dla osób, którym nieszczęście przydarzyło się podczas pracy, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Często jednak takiej osobie nie udaje się na tyle wrócić do formy, aby była w stanie normalnie pracować. W takim przypadku może starać się o rentę wypadkową.
JAK STARAĆ SIĘ O RENTĘ?
Prawo do renty wypadkowej przyznaje się na podobnych zasadach jak do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawową różnicą jest to, że aby otrzymać świadczenie, nie trzeba wykazywać odpowiedniego w stosunku do wieku pracownika stażu pracy. Renta wypadkowa może być przyznana również wtedy, gdy wypadek przy pracy miał miejsce nawet pierwszego dnia ubezpieczenia lub gdy niezdolność do pracy związana z tym wypadkiem ujawniła się po kilku latach. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w dniu wypadku przy pracy.
Wniosek o rentę wypadkową może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik (na przykład firma, w której pracował) bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych pracownika (druk ZUS RP-6), dokumenty potwierdzające te okresy oraz wysokość zarobków, zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9, wywiad zawodowy – druk N-10.
DODATKOWE DOKUMENTY
Konieczne w przypadku renty wypadkowej są też protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy. W przypadku kiedy o rentę stara się osoba, u której stwierdzono chorobę zawodową, potrzebna jest także decyzja właściwego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.
Jeśli wnioskodawca nie przedstawi protokołu powypadkowego, karty wypadku lub decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, to ZUS nie przyzna renty z funduszu wypadkowego. Jeśli natomiast w dokumentach występują braki formalne, ZUS niezwłocznie zwraca protokół lub kartę w celu ich uzupełnienia. Tak jak w przypadku zwykłej renty chorobowej o niezdolności do pracy i jej związku z wypadkiem orzeka lekarz orzecznik ZUS.
Kiedy się nie należy?
Renta wypadkowa nie przysługuje, gdy przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie przysługuje również, gdy ubezpieczony był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających i w tym stanie przyczynił się do spowodowania wypadku. Renta wypadkowa nie przysługuje także, gdy w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy.
Na ile można liczyć?
Najniższe gwarantowane świadczenia
* renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 847,55 zł
* renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 651,95 zł

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych
- Atak rakietowy na statki handlowe. Trzy z nich, w tym brytyjskie, zostały trafione
- Niszczycielskie powodzie w Tanzanii. Zginęło kilkadziesiąt osób