Renta po wypadku. Kiedy i ile się należy

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
W przypadku starania się o rentę wypadkową do wniosku składanego do ZUS koniecznie trzeba dołączyć protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy.
W przypadku starania się o rentę wypadkową do wniosku składanego do ZUS koniecznie trzeba dołączyć protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy.
Pracownik, który po wypadku w pracy, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych może starać się o rentę wypadkową. Podobne prawo ma osoba, która nie jest w stanie pracować z powodu choroby zawodowej.

Wypadek w pracy, długotrwałe leczenie i świadczenie rehabilitacyjne – o tych świadczeniach, dla osób, którym nieszczęście przydarzyło się podczas pracy, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Często jednak takiej osobie nie udaje się na tyle wrócić do formy, aby była w stanie normalnie pracować. W takim przypadku może starać się o rentę wypadkową.

 

 

JAK STARAĆ SIĘ O RENTĘ?

 

Prawo do renty wypadkowej przyznaje się na podobnych zasadach jak do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawową różnicą jest to, że aby otrzymać świadczenie, nie trzeba wykazywać odpowiedniego w stosunku do wieku pracownika stażu pracy. Renta wypadkowa może być przyznana również wtedy, gdy wypadek przy pracy miał miejsce nawet pierwszego dnia ubezpieczenia lub gdy niezdolność do pracy związana z tym wypadkiem ujawniła się po kilku latach. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w dniu wypadku przy pracy.

 

Wniosek o rentę wypadkową może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik (na przykład firma, w której pracował) bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych pracownika (druk ZUS RP-6), dokumenty potwierdzające te okresy oraz wysokość zarobków, zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9, wywiad zawodowy – druk N-10.

 

DODATKOWE DOKUMENTY

 

Konieczne w przypadku renty wypadkowej są też protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy. W przypadku kiedy o rentę stara się osoba, u której stwierdzono chorobę zawodową, potrzebna jest także decyzja właściwego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

 

Jeśli wnioskodawca nie przedstawi protokołu powypadkowego, karty wypadku lub decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, to ZUS nie przyzna renty z funduszu wypadkowego. Jeśli natomiast w dokumentach występują braki formalne, ZUS niezwłocznie zwraca protokół lub kartę w celu ich uzupełnienia. Tak jak w przypadku zwykłej renty chorobowej o niezdolności do pracy i jej związku z wypadkiem orzeka lekarz orzecznik ZUS.

 

Kiedy się nie należy?

 

Renta wypadkowa nie przysługuje, gdy przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie przysługuje również, gdy ubezpieczony był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających i w tym stanie przyczynił się do spowodowania wypadku. Renta wypadkowa nie przysługuje także, gdy w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy.

 

Na ile można liczyć?

 

Najniższe gwarantowane świadczenia

* renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 847,55 zł

* renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 651,95 zł

 

 

 

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie