Nasza Loteria

Renta po wypadku. Kiedy i ile się należy

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
W przypadku starania się o rentę wypadkową do wniosku składanego do ZUS koniecznie trzeba dołączyć protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy.
W przypadku starania się o rentę wypadkową do wniosku składanego do ZUS koniecznie trzeba dołączyć protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy.
Pracownik, który po wypadku w pracy, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych może starać się o rentę wypadkową. Podobne prawo ma osoba, która nie jest w stanie pracować z powodu choroby zawodowej.

Wypadek w pracy, długotrwałe leczenie i świadczenie rehabilitacyjne – o tych świadczeniach, dla osób, którym nieszczęście przydarzyło się podczas pracy, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Często jednak takiej osobie nie udaje się na tyle wrócić do formy, aby była w stanie normalnie pracować. W takim przypadku może starać się o rentę wypadkową.

 

 

JAK STARAĆ SIĘ O RENTĘ?

 

Prawo do renty wypadkowej przyznaje się na podobnych zasadach jak do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawową różnicą jest to, że aby otrzymać świadczenie, nie trzeba wykazywać odpowiedniego w stosunku do wieku pracownika stażu pracy. Renta wypadkowa może być przyznana również wtedy, gdy wypadek przy pracy miał miejsce nawet pierwszego dnia ubezpieczenia lub gdy niezdolność do pracy związana z tym wypadkiem ujawniła się po kilku latach. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w dniu wypadku przy pracy.

 

Wniosek o rentę wypadkową może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik (na przykład firma, w której pracował) bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych pracownika (druk ZUS RP-6), dokumenty potwierdzające te okresy oraz wysokość zarobków, zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9, wywiad zawodowy – druk N-10.

 

DODATKOWE DOKUMENTY

 

Konieczne w przypadku renty wypadkowej są też protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy. W przypadku kiedy o rentę stara się osoba, u której stwierdzono chorobę zawodową, potrzebna jest także decyzja właściwego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

 

Jeśli wnioskodawca nie przedstawi protokołu powypadkowego, karty wypadku lub decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, to ZUS nie przyzna renty z funduszu wypadkowego. Jeśli natomiast w dokumentach występują braki formalne, ZUS niezwłocznie zwraca protokół lub kartę w celu ich uzupełnienia. Tak jak w przypadku zwykłej renty chorobowej o niezdolności do pracy i jej związku z wypadkiem orzeka lekarz orzecznik ZUS.

 

Kiedy się nie należy?

 

Renta wypadkowa nie przysługuje, gdy przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie przysługuje również, gdy ubezpieczony był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających i w tym stanie przyczynił się do spowodowania wypadku. Renta wypadkowa nie przysługuje także, gdy w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy.

 

Na ile można liczyć?

 

Najniższe gwarantowane świadczenia

* renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 847,55 zł

* renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 651,95 zł

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia