Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice mają dodatkowe dni wolne od pracy

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
W 2010 i 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił dwa tygodnie, w 2012 i 2013 roku cztery tygodnie, a od 2014 roku – sześć tygodni.
W 2010 i 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił dwa tygodnie, w 2012 i 2013 roku cztery tygodnie, a od 2014 roku – sześć tygodni.
Rodzice mogą wykorzystać dni wolne na opiekę nad swoją pociechą, ale nie muszą. Jeżeli ich nie wykorzystają w odpowiednim czasie – te dni przepadną. Warunki do złożenia wniosku są dwa: trzeba je złożyć w wyznaczonym czasie i rodzic musi być zatrudniony na umowę o pracę.

Oprócz urlopu macierzyńskiego, mamie przysługuje dodatkowe dwa tygodnie urlopu. Jeżeli matka chce wrócić do pracy, może je wykorzystać także tata. Jeśli rodzic chce z niego skorzystać, na 7 dni przed datą zakończenia macierzyńskiego musi złożyć wniosek o udzielenie dodatkowych dwóch tygodni. Urlopu nie można podzielić.

 

OKOLICZNOŚIOWY PO NARODZINACH

 

- Pracującej mamie po urodzeniu dziecka przysługuje urlop macierzyński, natomiast tacie urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka – wyjaśnia Jadwiga Pechta, okręgowy inspektor pracy w Kielcach. - Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy na dwa dni pracownika, któremu urodziło się dziecko - dodaje. Wynagrodzenie pracownika w tym czasie nie zmienia się, jest mu wypłacane tak, jakby pracował. Jeśli pracujący tata chce skorzystać z okolicznościowego urlopu składa w pracy wniosek najpóźniej w dniu, w którym chce go rozpocząć. Wniosek powinien przede wszystkim zawierać dokładny termin zwolnienia oraz podawać jego przyczynę, czyli narodziny dziecka. Termin urlopu nie musi pokrywać się z datą urodzenia malca, ale ma być związany z tym zdarzeniem.

 

TACIERZYŃSKI

 

Od tego roku ojcowie zatrudnieni na umowę o pracę mogą skorzystać z płatnego urlopu ojcowskiego, czyli tylko dla ojców. Na razie to tylko siedem dni, ale od 2012 roku urlop ojcowski będzie trwał dwa tygodnie. Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop zanim malec nie skończy 12 miesięcy, wolne dni przepadną.

 

- Nie można wykorzystać urlopu w częściach – podkreśla Jadwiga Pechta. Tata, który zdecyduje się skorzystać z tej możliwości musi złożyć wniosek. Trzeba to zrobić najpóźniej na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca musi dać wolne we wskazanym przez pracownika terminie. Jeśli tata się spóźni, może nadal ubiegać się o tacierzyński, ale pracodawca może odmówić. Jeśli odmówi, ojciec będzie mógł złożyć wniosek później. Przerwa na opiekę nad dzieckiem jest zawsze płatna. Podczas tego urlopu ojcu przysługuje zasiłek taki jak macierzyński, czyli obliczany według 100 procent wynagrodzenia.

 

ZWOLNIENIE NA DWA DNI

 

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko, które nie skończyło 14 lat, przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na dwa dni. W tym czasie rodzicowi przysługuje prawo do wynagrodzenia jak za urlop. Pracodawca musi udzielić zwolnienia w dniach wskazanych przez pracownika. Jeśli w ciągu roku rodzice nie wykorzystają tych dni, przepadną. Niewykorzystany czas na opiekę nie może zostać przesunięty na następny rok. Ze zwolnienia na dziecko może skorzystać tata, nawet wtedy, gdy mama przebywa na wychowawczym.

 

Ze zwolnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Nie ma znaczenia czy dziecko ma zapewnioną opiekę innych osób, w tym współmałżonka. Można zwolnić się od razu na dwa dni, albo rozłożyć sobie wolne po dniu w różnych terminach.

Jedyne ograniczenie dotyczy sytuacji, gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni na umowę o pracę. Wówczas z dwudniowego zwolnienia może korzystać jedno z nich. Składając wniosek o udzielenie zwolnienia, pracownik nie ma obowiązku uzasadniać swojej prośby. Konkretny termin powinien on jednak uzgodnić z pracodawcą.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia