Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba wypadków przy pracy. Sprawdź, gdzie dochodzi do nich najczęściej. „Narażeni są też wykonujący obowiązki w biurach"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przyczyną większości, bo 4 na 10 wypadków przy pracy, jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.
Przyczyną większości, bo 4 na 10 wypadków przy pracy, jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Adam Jankowski/ Polska Press
W pierwszych sześciu miesiącach br. osób poszkodowanych było 28,4 tys., czyli o 1,8 proc. więcej niż w takim samym okresie rok temu – wynika z danych GUS. – Choć zagrożenie wypadkiem przy pracy kojarzy się przede wszystkim z zawodami, które nie mają możliwości pracy zdalnej, jak górnictwo czy budownictwo, wzrost liczby zdarzeń po pandemii pokazuje, że narażeni są też wykonujący obowiązki w biurach – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy.

Więcej wypadków w pracy

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje informacje o wypadkach przy pracy zgłoszonych w firmach. Ostatni spadek odnotowano w pandemii. W 2020 roku uszczerbków na zdrowiu było 62,7 tys., a więc 24,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Gdy tylko pracownicy zaczęli wracać do biur, pojawił się trend wzrostowy i w 2021 statystyki wzrosły o 9,6 proc. Koniec pierwszego półrocza br. przyniósł 1,8 proc. wzrost w porównaniu rok do roku.

Na home office bez urazów

W pierwszym półroczu 2023 roku liczba poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniosła 57 osób, a w wypadkach ciężkich 127 osób, co oznacza spadek o odpowiednio o 19,7 proc. i o 4,5 proc. w porównaniu rok do roku.

– W pandemii pracownicy deklarowali wyższy poziom stresu w pracy. Mimo to pracując zdalnie mogli czuć się bezpieczniej, przynajmniej w obszarze zdrowia fizycznego, co potwierdzają dane GUS, wg których, liczba urazów zdrowotnych w tym okresie spadła. Odkąd zaczęli wracać do biur, statystyki ruszyły w górę i cały czas rosną – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.

Jednocześnie podkreśla, że choć zagrożenie wypadkiem przy pracy kojarzy się przede wszystkim z zawodami, które nie mają możliwości pracy zdalnej, jak górnictwo czy budownictwo, wzrost liczby zdarzeń po pandemii pokazuje, że narażeni są też wykonujący obowiązki w biurach. – W pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano więcej wypadków wśród pracujących w administracji niż w budownictwie – wskazuje.

To są najniebezpieczniejsze zawody

Według danych GUS za sześć pierwszych miesięcy 2023 roku najbardziej niebezpiecznym zawodem pozostał górnik. W sekcji górnictwo i wydobywanie wskaźnik wypadkowości wyniósł 6,32 na 1000 osób. Na kolejnym miejscu były gospodarowanie ściekami i odpadami (5,23) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (3,49).

Z kolei najmniej zdarzeń miało miejsce wśród pracowników sektora informacja i komunikacja (0,39), rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (0,43) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,50).

– To kolejne statystyki GUS, w których poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej okazuje się niższy niż w przetwórstwie przemysłowym, które przed pandemią zazwyczaj znajdowało się w czołówce. Obecnie wskaźnik wypadkowości w przemyśle wynosi ok. 3,1. Choć jego spadek jest bardzo dobrą informacją, to utrzymujące się wysokie ryzyko w opiece zdrowotnej może niepokoić – zaznacza Inglot.

Przyczyną większości, bo 4 na 10 wypadków przy pracy, jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Na kolejnych miejscach, z udziałem po niecałe 10 proc. każda, znajdują się niewłaściwe posługiwanie się narzędziem przez zatrudnionego oraz zdarzenie niezależne od pracownika i pracodawcy.

Wypadki w pracy w podziale na województwa. Opolskie niechlubnym liderem

Jeszcze przed pandemią z najtrudniejszymi warunkami pracy i najwyższą statystyką wypadków wg GUS mieli do czynienia mieszkańcy województwa śląskiego, co wynikało bezpośrednio z pracy w górnictwie. To się zmienia.

W pierwszej połowie 2023 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: opolskim (2,61), śląskim (2,56) oraz warmińsko-mazurskim (2,54), a najniższy w województwach: małopolskim (1,47), mazowieckim (1,48) oraz podkarpackim (1,68).

Zawód strażaka od wielu lat cieszy się największym uznaniem wśród Polaków.

Które zawody cieszą się największym uznaniem Polaków? Lider ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie liczba wypadków przy pracy. Sprawdź, gdzie dochodzi do nich najczęściej. „Narażeni są też wykonujący obowiązki w biurach" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia