MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2011. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Włoszczowa”

Redakcja
Skrzydła 2011. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Włoszczowa” Skrzydła 2011 za ser rajski z dziurami.
Skrzydła 2011. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Włoszczowa” Skrzydła 2011 za ser rajski z dziurami. archiwum
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie jest jednym z największych pracodawców w powiecie i wizytówką miasta w całym kraju, a nawet w Europie. Słynie z produktów o niezapomnianym smaku.

Dwanaście tysięcy ton serów rocznie, oprócz tego twarożki, jogurty, masła, śmietany i kefiry. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie to serowy gigant w skali kraju, a jej produkty znane są w całej Europie, a nawet w Ameryce Północnej! Zakład zatrudnia trzysta dziesięć osób i jest jednym z największych pracodawców w powiecie włoszczowskim. Dziesięć lat temu pracowników było trzystu sześćdziesięciu, ale nowe technologie pozwoliły na obniżenie kosztów przy jednoczesnym wzroście sprzedaży aż o połowę. Dwie trzecie z tego stanowią sery twarde, które są obecnie najbardziej rozpoznawalnym produktem firmy.

Który mieszkaniec naszego województwa potrafi sobie dziś wyobrazić śniadanie bez świeżej bułeczki z plastrem włoszczowskiego sera? Mało który. Kapituła naszej nagrody doceniła to osiągnięcie oraz rynkowy sukces włoszczowskich smakołyków.

Początki spółdzielni sięgają 1936 roku, kiedy to siedemdziesięciu ośmiu producentów mleka z okolic Włoszczowy założyła spółdzielnię. Najbardziej znamiennym był rok 1975, w którym oddano nowo wybudowany zakład. Od 1990 do 1993 roku dokonano gruntownych zmian technicznych. Uruchomiono nowe technologie: nową linię serowarską, linię do plasterkowania serów z przekładką papierową pakowanych w folie, ultrafiltrację, nanofiltrację. Uruchomienie oddziału produkcyjnego w Pawłowicach umożliwiło rozszerzenie asortymentu o twaróg półtłusty w popularnej formie krajanki. Dziś Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa to znany w Polsce i Europie producent serów dojrzewających typu szwajcarskiego i holenderskiego, twarogów oraz serków, w tym twarogu na sernik, serka „Izabella”, serka do chleba oraz serka wiejskiego. To także wytwórca kilku gatunków śmietany, kefirów, maślanki, jogurtów, ulubionych przez dzieci serków „Gucio”, wiórek serowych, serwatki w proszku i masła, produktów cateringowych. Moc przerobowa zakładu wynosi obecnie 50.0000 litrów na dobę.

Zakład jest w piątce największych serowni w kraju. Wydajność produkcji pozwoliła firmie rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne. Włoszczowskie sery są znane w Czechach, Słowacji Niemczech i Hiszpanii, Anglii, Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Rosji i Włoszech.

Do wyprodukowania dwunastu tysięcy ton sera rocznie potrzebna jest ogromna ilość mleka. Przywozi się je ze świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Najdalsze obory położone są kilkaset kilometrów od siedziby zakładu. Generuje to spore koszty, ale spółdzielnia nie ma wyjścia. Stosunkowo dużych gospodarstw mlecznych, liczących ponad dwieście krów, jest bardzo mało.

Ciekawostką jest, że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, mimo nazwy... wcale nie produkuje płynnego mleka. Jak twierdzi kierownictwo firmy, jest to po prostu nieopłacalne. Natomiast każdy nowy gatunek sera staje się od razu prawdziwym rynkowym hitem. I tak jest też z Rajskim serem z dziurami, za który kapituła naszej nagrody gospodarczej nagrodziła włoszczowską spółdzielnię.

Stanisław Skóra, prezes: - Naszą dewizą jest sprzedaż najwyższej jakości produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów, dlatego wdrożyliśmy systemy najwyżej jakości i kontroli, takie jak HACCP oraz ISO 9001:2000.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2011 przyznała statuetkę za Ser Rajski z dziurami

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów wytwarzanych w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie są właśnie sery żółte, od lat cieszące się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów, doceniających ich ogromne walory smakowe, zapach i konsystencję. Pierwszym produkowanym w mleczarni typem sera był popularny holender, natomiast sery typu szwajcarskiego wprowadzono do sprzedaży na początku lat 90. Bogate doświadczenie pozwoliło opracować i wprowadzić na rynek kolejny gatunek tego świętokrzyskiego przysmaku - Ser Rajski z dziurami. To pełnotłusty ser typu szwajcarsko-holenderskiego - idealne połączenie znakomitego smaku charakterystycznego dla sera holenderskiego z typowymi dla serów szwajcarskich oczkami. Ten rajski przysmak dla prawdziwych amatorów serów doskonale nadaje się do przystawek, sałatek, kanapek i wszelkiego rodzaju przekąsek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia