Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2011. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego

Redakcja
Skrzydła 2011. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu SanitarnegoSkrzydła 2011 za centralną dyspozytornię medyczną.
Skrzydła 2011. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu SanitarnegoSkrzydła 2011 za centralną dyspozytornię medyczną. archiwum
Najnowocześniejszy sprzęt i oddani pracownicy, ratujący codziennie ludzkie życie to Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, które zostało powołane do życia w grudniu 1999 roku. 45 zespołów ratownictwa medycznego zawsze w pełnej gotowości, może dotrzeć do chorych w ciągu zaledwie kilku minut. Reaguje coraz szybciej i sprawniej także dzięki satelitarnej łączności i centralnej dyspozytorni medycznej, której rolę doceniła Kapituła naszej nagrody.

Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego powstało w 2000 roku z połączenia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego. Od tego czasu nastąpiły olbrzymie zmiany w przeorganizowaniu zakładu, wszystko po to, aby działał on coraz prężniej i skuteczniej niósł pomoc medyczną mieszkańcom naszego regionu. A jest to nie lada wyzwanie, bo doraźne świadczenia medyczne sprawuje dla mieszkańców całego województwa świętokrzyskiego – Kielc i wszystkich powiatów.

Obejmuje rejonem działania miasto Kielce i 10 powiatów ziemskich. Każdy kolejny rok kończy się uzyskaniem nadwyżki przychodów nad kosztami, co sprzyja wymianie starego taboru sanitarnego na nowoczesne ambulanse. Wszystkie pojazdy spełniają normy określone przepisami Unii Europejskiej. Wyremontowane zostały wszystkie siedziby w oddziałach terenowych, tak by spełniały wymagania przepisów sanitarnych. Wprowadzono również niezwykle skuteczny system teletransmisji zapisu EKG pacjenta za pomocą telefonii komórkowej, zmodernizowano informatyczną i łącznościową bazę sprzętową, wdrożono system GPS, wykorzystywany do lokalizacji pojazdów Centrum i przesyłania informacji o zdarzeniach wymagających interwencji zespołów ratunkowych.

W czerwcu bieżącego roku utworzono centralną dyspozytornię medyczną dla wszystkich zespołów ratownictwa medycznego z terenu  całego województwa. Przed tą zmianą organizacyjną było 13 rejonów operacyjnych i 13 dyspozytorni, skąd dyspozytorzy medyczni zarządzali zespołami ratownictwa medycznego w danym powiecie. Każda dyspozytornia oddziałowa obsługiwała od dwóch do kilkunastu zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie województwo podzielone jest na trzy rejony operacyjne: kielecki, północno-wschodni i południowy. W poszczególnych rejonach wyznaczeni dyspozytorzy zarządzają 15 zespołami ratownictwa medycznego. Rejon kielecki obejmuje powiaty kielecki i konecki, rejon południowy powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, pińczowski, buski i staszowski, zaś rejon północno-wschodni powiaty: skarżyski, starachowicki, ostrowiecki, opatowski i sandomierski.

O tym, jak wielka jest rola Centrum w ratowaniu ludzkiego życia i jak potężny to organizm, świadczy najlepiej liczba zatrudnionych. Pracuje tu  ponad 900 osób. Zdecydowana większość z ponad 200 lekarzy to specjaliści. Ponadto w Centrum zatrudnionych jest  ponad 250 kwalifikowanych ratowników medycznych oraz 120 pielęgniarek i pielęgniarzy. Potwierdzeniem świadczenia przez firmę usług najwyższej jakości są liczne certyfikaty i wyróżnienia, które otrzymała. Centrum jest między innymi laureatem Polskiej Nagrody Jakości. Od czterech lat legitymuje się certyfikatem ISO 9001.

Marta Solnica, dyrektor do spraw medycznych: - Nowoczesna centralna dyspozytornia medyczną Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, obsługuje wszystkie zespoły ratownictwa medycznego, operujące na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Pomoc chorym jest teraz niesiona szybciej i sprawniej.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2011 przyznała statuetkę za centralną dyspozytornię medyczną

Od czerwca 2011 roku w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach działa centralna dyspozytornia medyczna, obsługująca wszystkie zespoły ratownictwa medycznego na terenie województwa świętokrzyskiego. Dyspozytorzy medyczni w Kielcach przyjmują zgłoszenia z całego województwa, otrzymywane na telefon alarmowy 999 i z linii 112. W dyspozytorni jest dziewięć stanowisk wyposażonych w urządzenia do przyjmowania, rejestrowania i dysponowania zespołami ratownictwa. Dwa z nich są w rezerwie na wypadek awarii sprzętu. Zdarzenie po zarejestrowaniu przez dyspozytora w bazie komputerowej jest wyświetlane u dyspozytora zarządzającego zespołami. Wszystkie zespoły włączone są w informatyczny system zarządzania i monitorowania ich pracy za pomocą transmisji GPRS i satelitarnej lokalizacji pojazdów GPS. Ich zintegrowanie pozwala nie tylko na określenie aktualnej pozycji zespołu ratownictwa, ale także na przekazanie zlecenia podjęcia ratunku czy ustalenia etapu realizacji działania. Cyfrowa łączność radiowa pozwala na stały kontakt z zespołem ratownictwa medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia