Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach

Redakcja
Kolegium Szkół Prywatnych jest najstarszą niepubliczną szkołą w Kielcach. Pomysłodawcami i założycielami placówki są Tadeusz Dziekan i Andrzej Mroczek. W roku 1992 z ich inicjatywy powstało Prywatne Liceum Zarządzania i Administracji, mieszczące się przy ulicy Mielczarskiego 45. Rok późnej powołane zostało Liceum Ogólnokształcące, a następnie Gimnazjum Językowe i Szkoła Podstawowa. Łączenie zajęć obowiązkowych i fakultatywnych umożliwia uczniom w pełni realizować zaplanowany tok nauki. Skuteczność takich rozwiązań potwierdza stuprocentowa zdawalność egzaminu maturalnego i osiąganie przez naszych absolwentów wyników należących do jednych z najwyższych w województwie na poziomie liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej. Szkoła szczyci się laureatami konkursów przedmiotowych stopnia wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Realizuje także rozszerzony program nauczania języków obcych z udziałem native-speakerów. Uczniowie uczą się języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Atutem szkoły jest znakomita kadra i niewielka liczba uczniów w zespołach klasowych.

Uruchomione w 1995 roku Gimnazjum Językowe było pierwszą placówką tego typu w naszym regionie. Początkowo obejmowało dwie ostatnie klasy szkoły podstawowej, a od 1 września 1999 roku w zreformowanym systemie kształcenia rozpoczęło działalność jako trzyletnia szkoła ponadpodstawowa, przygotowująca do podjęcia nauki w liceum.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Założona w 1995 roku Szkoła Podstawowa wznowiła działalność w 2006 roku. Najmłodsi nauczani są według najnowszych programów, które dostarczają niezbędnej wiedzy, rozwijają ich talenty i zainteresowania oraz uczą kreatywnego działania. W szkole panuje przyjazna atmosfera, dzięki której każde z dzieci czuje się docenione i zauważone. Klasy o małej liczebności umożliwiają nauczycielom zindywidualizowanie procesu nauczania. Już w oddziale zerowym uczniowie rozpoczynają naukę dwóch języków obcych: angielskiego (w wymiarze 5 godzin tygodniowo) i do wyboru – francuskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego. Podczas zajęć świetlicowych najmłodsi mogą realizować swoje pasje plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne oraz zamiłowania przyrodnicze, matematyczne i językowe.

W ubiegłym roku szkolnym Kolegium Szkół Prywatnych rozpoczęło program „Szkoła to nie tylko lekcje”. Jego realizacja oparta była na różnorodnych działaniach, wśród których najbardziej widoczna jest dostępność szkoły dla uczniów i mieszkańców przez cały rok. Wielkim sukcesem było otwarcie szkoły dla wszystkich zainteresowanych (w szczególności dla dzieci i młodzieży) w trakcie ferii zimowych – „Ferie z KSP”, oraz wakacji letnich – „Wakacje z KSP”. W czasie roku szkolnego przedsięwzięcia były krótsze, ale za to układające się w cykle, jak choćby działalność Klubu KSP „Kultura, Sztuka, Pasja” czy debaty z okazji uroczystości takich jak „Dzień Europy” i „Europejski Dzień Języków”. Realizowany program został uzupełniony przez zagraniczne wyjazdy edukacyjne.

Rozwój młodego człowieka nie byłby pełny bez otwierania się na problemy innych. Wrażliwość taką rozwijamy przez aktywny udział w licznych działaniach charytatywnych, między innymi „Podaruj Gwiazdkę”, „Pomoc bezdomnym zwierzętom”.

Piotr Hnidan

Piotr Hnidan, dyrektor:
- Szkoła na trwałe wpisała się w panoramę instytucji edukacyjnych działających w Kielcach. Po 22 latach doczekaliśmy się wielu wspaniałych absolwentów, którzy ukończyli prestiżowe uczelnie w kraju i zagranicą. W tym roku uruchamiamy nowy projekt, który zaowocuje pierwszą dwujęzyczną szkołą na terenie województwa świętokrzyskiego. Doświadczenia szkół dwujęzycznych jednoznacznie wskazują na znakomity wpływ tak zorganizowanego procesu kształcenia na rozwój młodych ludzi.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za program „Szkoła to nie tylko lekcje”
Program rozpoczęty w ubiegłym roku szkolnym przez Kolegium Szkół Prywatnych jest odpowiedzą na wymogi stawiane przez współczesny świat: tempo życia, dążenie do przeżywania wielu wrażeń w krótkim czasie, efektywność podejmowanych działań. W efekcie twardy podział życia młodego człowieka na czas nauki, odpoczynku, zabawy nie zawsze się sprawdza. Dzięki realizacji projektu udało się w harmonijny sposób połączyć te aktywności, a w szkole odbywają się nie tylko zajęcia lekcyjne, ale również ciekawe imprezy, spotkania i zabawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia